Pilot Academy

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Kule, PSP kalkış izni istiyor; Tamam!
Platformlar PSP
Pilot Academy
  • Yapımcı - Yayıncı Marvelous - Kuju Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
Artılar Temiz grafikler, fizik motoru, çok sayıda uçak modeli
Eksiler Müzikler, daha fazla görev olabilirdi
Kuju Entertainment tarafından geliştirilen Pilot Academy, PSP ile ayaklarınızı yerden kesmeye çalışıyor. PC dahil bir çok platformda dahi çok fazla çeşidi bulunmayan uçuş simulasyonlarını, el konsollarında görmeye pek alışık değiliz. Sony’nin el konsolu PSP’de dahi, açıkçası ilk başta bu türde ki bir yapımın başarılı olacağını düşünmemekteydim. Ancak sandığımın aksine yapımın eğlendirici bir yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Lafı fazla uzatmadan UMD’mizi takıyor ve kuleden kalkış iznimizi istiyoruz...

Kule cevap ver

Çoğu yapımda olduğu gibi ilk olarak bir karakter, bir pilot yaratıyor ve ardından sade bir görünüme sahip olan menüye giriş yapıyoruz. Ana menü; Singleplayer, Multiplayer, Pilot Records, Load/Save Game, Hangar, Free Flight ve Options’tan oluşmakta. Ok tuşları ile ana menüde seçim yapmak için üzerinde gezdiğimiz her seçenek, apronda bulunan ayrı bir uçak ile temsil edilmesi de menüye hoşluk katmış. Oyunun ana yapısını oluşturan Singleplayer mod’undan bahsetmeden önce bazı diğer menü seçeneklerinden kısaca bahsedelim... Pilot Records, tahmin edeceğiniz gibi genel olarak pilotluğunuz ve uçuşlarınız ile ilgili genel istatistikleri tutmakta. Hangar, yapımda bulunan tüm uçak modelleri hakkında çok detaylı olmasada sizi tatmin edecek derecede bilgi veriyor. Free Flight mod’unda ise adından da anlaşılacağı gibi açık olan herhangi bir uçak ile görev ve hikayeden bağımsız olarak özgürce uçmanız sağlanıyor.

Singleplayer

Oyunun temel taşı Singleplayer, sizi bir hayli memnun edecek içeriğe sahip. Lessons (Dersler), Missions (Görevler), Challenges (Uğraştırıcı Görevler) olmak üzere üç ana bölüm kendi altında ayrı kategorilere ayrılmakta. Dersler kendi altında sivil ve askeri eğitim olarak ikiye ayrılıyor. Sivil derslerinde temel uçuş eğitimi olarak pistten kalkışa hazırlık, dönüşler, irtifa koruma ve ayarlama, piste iniş gibi konularda eğitim görmektesiniz. Askeri derslerde ise temel atış talimi, füze yollamak, düşman karşısında tedbir alma, yer saldırısı gibi eğitimler verilmekte ve her iki eğitim mod’u da final testleri ile sonuçlanmakta. Sizin ve uçağınızın geleceği açısından eğitimleri tamamlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Uçuş eğitimimizi tamamladıktan sonra sıra görevleri yerine getirmek üzere Mission mod’una geliyor. Görev mod da sivil ve askeri olmak üzere iki ana alt dala ayrılıyor. Sessiz sakin bir uçuş gerçekleştirerek mavi gökyüzünde süzülmek için öncelikle sivil mod’u tercih ediyorum diyorsanız hevesiniz bir miktar kursağınızda kalacaktır. Zira tüm sivil görevleri gökyüzü ile uçağınızın ahenkle dans etmesine izin vermiyor. Turist gezileri düzenlemek, taksi servisleri sağlamak, doğal ortama hayvan nakletmek gibi kısmen sakin bölümler yanında volkan gözlemi, yangın söndürme, fırtına ve hortumlu havalarda sağ sağlim uçuşu tamamlamak gibi gerici bölümler de sizi bekliyor. Askeri görevler ise tamamı ile aksiyonu seven oyuncular için birebir içerik taşıyor. Hava saldırıları ve savunmaları, askeri keşifler, gece uçuşu, müdehale uçuşları, yağmalama, bombardıman gibi görevler savaş sahnelerini aratmayacak görüntüler yaşamanızı sağlıyor. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var; yapımda 1.Dünya Savaşına ait çift kanatlı uçaklar, 2.Dünya Savaşı uçakları, Soğuk savaş Jet’lerinden Jumbo Jet ve Boing’e kadar geniş bir yelpazede uçak seçebiliyoruz. Uçakların küçük bir bölümü oyunun başında açıkken, görev tamamladıkça yeni uçaklar kullanılabilir hale gelmekte.

“İstikbal Göklerdedir.”
K.ATATÜRK

Pilot Academy, PSP’nin bir kez daha farkını ortaya koyuyor. Temiz grafikleri, gerçekçi uçuş dinamikleri ve fizik motoru ile ortalamanın üzerinde bir uçuş simulasyonu ile ayaklarımızı yerden kesiyor. Pilot Academy saf bir simulasyon değil ancak sadece arcade tabanlı bir yapım olmadığıda su götürmez bir gerçek. Güzel ortam ve motor sesleri yanında müzikler ise eksikliğini belli ediyor. Simulasyon tadında dinamizmi, arcade tadında eğlencesi ile PSP’de oynayabileceğiniz temiz bir uçuş oyunu Pilot Academy. Yerde yeterince vakit geçirmedik mi?
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2024 23:57
Kalan Karakter: 300 Gönder
Pilot Academy
İlginizi Çekebilir