PlayStation 4 Pro'nuz Siyah Ekranda Takılıp Kalıyor Açılmıyorsa

PlayStation 4 Pro'nuz Siyah Ekranda Takılıp Kalıyor Açılmıyorsa

Murat Oktay
Murat Oktay 2.05.2018 - 09:14
PlayStation 4 PRo'nun kanseri siyah ekran problemini nasıl çözeriz?

PlayStation 4 Pro'nuz tv/monitör değiştirdikten sonra siyah ekranda takılıp kalıyorsa hemen delirmeyin. Bu cihazın en büyük problemlerinden biri olan siyah ekran bizim de başımıza kimi zaman geliyor. Genelde TV değiştirdiğimiz zaman karşımıza çıkan bu problemin çözümü kimi zaman çok kolay. Birkaç adımda bunları sizler için açıklayacağız. İlk yapmanız gereken hemen cihazınızı servise götürmek. Tabii ki kanmayın. :) Ama birçok kişi bu yöntemi takip ediyor. Kendi kendinize takip edebileceğiniz birkaç adım bulunuyor. Yapılması gerekenleri aşağıda madde madde sıraladık.

PS4 Siyah Ekran Problemi Ve Çözümü

1 - HDMI kablonuzu ve girişleri kontrol edin

HDMI kabloları narindirler. Bu sebeple çıkartıp takarken kimi zaman zarar görebiliyorlar. Bu sebeple ilk bakmamız gereken nokta, kablolarımızın ve cihazımızın giriş/çıkışlarına bakmak olacak. Eğer gözünüze herhangi bir şekilde bir çarpıklık, kırık uç ve orada olmaması gereken bir şey ilişiyorsa önce bunu düzeltmeye gidin. Hala görüntü alamıyorsanız elinizde sağlam olduğuna inandığınız bir yedek kablo varsa, onunla değiştirin.

2 - Cihazınızı yeniden başlatın.

Ama öyle kapatıp hemen açma şeklinde değil. Kapattıktan sonra en az 60 saniye beklemeniz, hatta mümkünse fişten tamamen çıkartmanız gerekiyor. Bu sayede PlayStation 4'ünüz hard reset olarak tabir ettiğimiz, hafızasında kalan tüm verileri temizliyor. Herhangi bir şekilde cihazın belleğinde kalan bir artık varsa bu sayede kurtulabilirsiniz. Süre geçtikten sonra yeniden başlatın. Ekrana görüntü geliyorsa sorun yok.

3 - HDCP ayarlarınızı kontrol edin

PlayStation 4'te bulunan telif koruma sistemi de kimi zaman bu hataya sebep olabiliyor. Bu sebeple cihazınızın telif korumasının kapatılması gerekiyor. Bunun için 7 saniye açma kapama tuşuna basarak güvenli moda girin ve HDCP bölümünde bulunan tik işaretini kaldırın. Sonrasında PS4'ünüzü restart ederek çözüme ulaşabilirisiniz.

PlayStation 4 Pro'nuz Siyah Ekranda Takılıp Kalıyor Açılmıyorsa

4 - Ekran çözünürlüğünü ayarlayın

Muhtemelen en efektif çözüme ulaşabileceğiniz nokta bu madde olacaktır. Bir önceki maddede olduğu gibi cihazınızın açma/kapama tuşuna 7 saniye boyunca sürekli basın. 7 defa bip sesini duyacaksınız. Ardından PlayStation'un güvenli mod (Safe Mode) ekranı açılacak. Buradaki ikinci maddeye gidin. Ekran çözünürlüğünü1080p ayarına çekin. Ardından sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir. Çok büyük ihtimalle görüntünüz artık gelmiştir.  PS4 Pro ekran değişimi yapıldığında kimi zaman çözünürlüğünü otomatik olarak yeni sisteme göre ayarlayamıyabiliyor. Bu sebeple bu ayarı kendimizin elle yapması gerekiyor.

Tüm bunlara rağmen hala görüntü alamıyorsanız son çareniz kalmış demektir; o da cihazınızı yetkili servise götürmek.

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 24.01.2021 22:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2020 21:53
2. Yaziyi denedigimde duzeldi yani hdmi ve ac kablosunu 60 saniye boyunca prizden cekince duzeldi Cok tesekkurler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.04.2020 12:45
benim ps 4 ümde ses var fakat ekran simsiyah oyunun adı wwe 2k17 inşallah yardımcı olabilirsiniz
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2018 14:51
Pro da fan sesiyle ilgili problemi olan yok mu hiç?. Bende müthiş bir fan sesi cıkıyor bir iki saat calıstıktan sonra.
MK Okuru
MK Okuru 27.05.2018 10:32
kardeşim aynı sorun bende de var normal grafik oyunlarda ses pek gelmiyor ama uncharted 4 gibi grafiği iyi olan oyunlarda uçuyor çünkü cihaz çok ısınıyor arkasına özel soğutucu aldım üstüne altına soğutucu koydum bi nebze daha iyi ama yine kötü küçücük fan koymuşlar soğutması berbat
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2018 19:25
5.0x versiyondan sonra ps4 pro larda fan hız konturol olayı ısı degerlerine göre degil işlemciye uygulanan güç tüketimine göre çalışıyor. yani eski versiyonlarda sesiz çalışan alet şu an fan son seviyede çalışır. tek çözüm sıvı sogutma sistemleri yada fan hız konturol taktırmak ısı degerine göre.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.05.2018 18:14
Benim sorunum ise siyah ekran 1-2 saniyeliğine gidip geri geliyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2018 16:13
Bende ilk alanlardanım sürekli hata veriyordu garantiye verdim değişim kartı geldi değişim kartı ile vatan bilgisayara gittim bana dedikleri”sizin versiyon artık üretilmiyor yeni almalısınız dediler 1699 tl benim makineyi saydılar 200 tl üstüne verip 1899 a yeni verdiyon aldım şimdiki fiyat 2200 :)
MK Okuru
MK Okuru 3.05.2018 13:08
Vatandan bilgisayarım bozuk çıkması sonucu bir daha vatandan alışveriş yapmıyorum neden derseniz para iadesi yapmıyorlar..!
MK Okuru
MK Okuru 3.05.2018 08:22
Aynen güzel keklemişler seni. Geçmiş olsun.Aynı durum LG de başıma geldi bir üst model ile ücretsiz değişim yapıldı.Tüketici hakkı.
MK Okuru
MK Okuru 2.05.2018 19:24
nasıl bi kazık yediysen artık vatan da çalışanlar paranın üstüne yatmış geçmiş olsun. :D degişim ile 1:1 degişim yaparlar üretimi yoksa ya para iadesi yada aynı model bi üst versiyonun vermeleri lazım. geçmiş olsun soguk damacana su iç üstüne...
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×