PlayStation 5 geriye uyumluluk sisteminden iyi haber

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 18.09.2020 - 13:21
PlayStation 5 geriye uyumluluk sisteminden iyi haber! Sony başlangıçta en iyi 100 PS4 oyunu için uyumluluk sözü verdi. PS5 bir adım daha öne geçti.

Sony PlayStation 5 geriye uyumluluk anlamında oyunculara net açıklamalar yapmaktan çekinmişti. Microsoft cephesinin aksine Sony, bu anlamda sessiz kalarak yalnızca birkaç küçük açıklamaya yer vermişti. Bugün sevindirici haberi Sony Interactive Entertainment CEO'su Jim Ryan, The Washington Post'la yaptığı bir röportajda verdi.

PlayStation 5 geriye uyumluluk konusunda PS4 oyunlarının %99'unu destekleyecek

PlayStation 5 vitrin etkinliğinin ardından artık nihayet PS5 fiyat ve çıkış tarihini biliyoruz. Sistem, güçlü oyun kadrosuyla birlikte 19 Kasım 2020 tarihinde ülkemiz için çıkmış olacak. İlk etapta sistemde çeşitli PlayStation 4 oyunları oynanabilecek ancak PlayStation 5 geriye uyumluluk sistemi başlangıçta düşündüğümüzden daha derin çalışacak gibi görünüyor.

The Washington Post'a verdiği röportajda Sony Interactive Entertainment CEO'su Jim Ryan, geriye dönük uyumluluğun binlerce oyunla test edildiğini ve çoğunun çalıştığını söyledi. Aslında bahsettiği sayı %99 civarında bir yüzdeliğe denk geliyor. Bu da bir PS4 oyununun Sony'nin yeni konsolunda çalışmaması için bir neden olmadığını gösteriyor.

PlayStation 5 geriye uyumluluk sisteminden iyi haber

Sony, başlangıçta PS5'in en iyi 100 PS4 oyununu çalıştırabileceğini doğruladı. Daha sonra ise sistemin PS4 oyunlarının "ezici çoğunluğunu" destekleyeceğini söyledi. Evet, yüzde 99 ezici bir çoğunluk. Ne yazık ki Sony yeni konsolun PS1, PS2 ve PS3'ten oyunları çalıştırmayacağını doğruladı. Bu da yeni sistemde yalnızca PS4 bağlantı noktaları olan oyunların çalışacağını gösteriyor.

Ryan ayrıca The Washington Post'a PS4 konsolunun üç veya dört yıl daha devam etmesini beklediğini ve sistemin desteklenmeye devam edeceğini söyledi. Ryan, "Birçoğu -işimizi iyi yaparsak- PS5'e geçecek ancak on milyonlarca kişi de PS4 ile meşgul olacak" dedi. Sony ayrıca PS5 abonelerine Bloodborne, God of War, Uncharted 4 ve daha fazlası dahil olmak üzere PS4'ün en iyi birinci taraf oyunlarından bazılarına erişim sağlayan PS Plus'a özel Plus koleksiyonunu da duyurdu.

Ayrıca PlayStation 5 fiyat ve çıkış tarihini merak ediyorsanız, ilgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Henüz Türkiye fiyatı açıklanmadı ancak konsolun ülkemizdeki fiyatını hesapladığımız yazımız da mevcut. Xbox Series X'in fiyatında da olduğu gibi bu sefer de fiyatın gerçek fiyatı yansıtacağını belirtebiliriz.

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 08:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 13:33
Ps4 oyunlarını ps5 in grafik değerlerine yükseltmeyecekse umrum olmaz ama oyunlar update olacaksa ps5 in gücüne tamamdır.Aynı oyunun ps5 versionunu alacak halimiz yok heralde
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2020 11:55
Arkadaşın dediğin herhangi birşey yok en azında daha iyi çözünürlük ve fps ile çalışması lazım ki oynayan adamı tekrar oynatsın. Kimse oyunun texturelarını 4K yükseltssin demiyor. Ayrıca bu olay XboxO X de böyle RDR1 XboxO X de 4K çalışıyor internette karşılaştırmalar var bakabilirsin.
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 21:26
Oldu yoğurt da olsun mu. Geriye uyumluluk hakkında en ufak fikrin yok. Senin dediğin olsa zaten adamlar tekrar çıkarırdı PS5'e. Geriye uyumluluk olduğu için tekrar almana gerek yok aynştayn. Hesabına giriş yapıp oynayabileceksin o oyunu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 14:26
Görünüşe göre Sony, bu yöntem ile şu ana kadar PS4 almamış, sadece Xbox'ı yada PC'si olan oyuncuları PS5'e çekmek istiyor.PC'si olanı %50,sadece Xbox'ı olanı %100 çeker.Çünkü PS4'ü olmayan adam PS5 alırsa tüm PS4 exclusivelerini PS Plus Collection ile bedava oynuyabilecek. Konsol arası gamepass gibi
MK Okuru
MK Okuru 19.09.2020 11:03
14.26 iyide xbox zaten kendi sisteminde oyunlar bedava veriyor yıllardır. Sen nerde yaşıyosun??
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 21:27
Nasıl tüm PS4 exclusivelerini PS Plus Collection ile bedavaya oynayabilecek? Ne alaka?
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 21:25
Evet, oynayabilecek olunması çok iyi gelecek "oyunculara". "Oynayamasaydık" eğer batardı belki de Sonyciğimiz.
MK Okuru
MK Okuru 18.09.2020 15:08
Evet, "oynuyabilecek" olunması çok iyi "gelicek" oyuncular için. "Oynuyabilmek" çok önemli. "Oynuyabilemeseydik" eğer ne olurdu halimiz?
Kalan Karakter : 300 Gönder
PlayStation 5 geriye uyumluluk sisteminden iyi haber

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×