1/2

Pokemon: Let's Go Pikachu!

Korhan ONUK
Korhan ONUK 21.11.2018 - 13:37
Kanto bölgesine tekrardan hoşgeldiniz.
Platformlar Nintendo Switch
Pokemon: Let's Go Pikachu!
  • Yapımcı - Yayıncı The Pokémon Company - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aile oyunu,Role Playing Game,Sıra Tabanlı Strateji
Merlin Puanı 81
12 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%84
Artılar + Başarılı ve rengarenk grafikler
+ Yeni Pokemon yakalama sistemi
+ Ortalıkta gezinen Pokemonlar
+ Kanto Bölgesi ve birinci nesil pokemonlar
+ Pikachu
Eksiler - Yeni Pokemon yakalama sisteminin bazen saçmalaması

Game Freak tarafından geliştirilen Pokemon: Let's Go Pikachu! ve Pokemon: Let's Go Eevee Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştirdi. 1998 senesinde çıkan Pokemon Yellow'un yenilenmiş bir hali diyebileceğimiz Pokemon: Let's Go Pikachu! güzel bir Pokemon deneyimi sunuyor.

Pokemon: Let's Go Pikachu! İnceleme

Pokemon severlerin en favori bölgelerinden birisinin Kanto olduğuna şüphe yok. Birçok kişinin ilk Pokemon deneyimini yaşadığı bu bölgeye, Pokemon: Let's Go Pikachu! ile geri dönüyoruz. Oyunda birinci nesil olarak adlandırılan 151 pokemonu ve buna yeni eklenmiş iki yeni pokemonu (Meltan ve Melmetal) yakalamaya çalışıyoruz. Oyunda anime serisini takip edenlerin veya eski oyunları oynayanların hatırlayacağı neredeyse tüm bölgeler yer alıyor. Vermillion Şehri, Celadon Şehri hatta unutulmaz müziği ile Lavender Kasabası bile burada. Kısaca anıları tekrar canlandırma vaktimiz geldi.

Pokemon: Let's Go Pikachu!'ya adından da belli olduğu üzere Pikachu ile başlıyoruz. Pikachu'muz oyun boyunca yanımızda duracak. Oyundaki en büyük yardımcımız olan partnerimiz ile, menü üzerinden girilen Play with Pikachu kısmından zaman zaman ilgilenmemiz gerekiyor. Arkadaşlığınızı ilerlettiğinizde bazen bize hediyeleri bile oluyor. Ayrıca savaşlarda bazı özel yetenekler de kullanabiliyor. Bu modun kesinlikle moral düzeltici olduğunu söylemeliyim. Ben çok eğlendim. 

Pokemon: Let's Go Pikachu!
Pokemon: Let's Go Pikachu!, bize bazı büyük değişikliklerle geliyor. Bunların içinde en önemlisi artık rastgele pokemonlarla karşılaşmıyor ve dövüşmüyor oluşumuz. Pokemonların tamamı vahşi doğada geziyor, istediğimizi yakalama imkanına erişiyoruz. Bu kesinlikle oyundaki en güzel değişiklik. Bir Geodude yakalamak için, onlarca Zubat ile savaşmak zorunda kaldığımız eski oyunları düşündüğümüzde Pokemon: Let's Go Pikachu!'nun bu değişikliği zaman kaybını azaltıyor.

Pokemon savaşı demişken, oyunun yaptığı ikinci en büyük değişiklik ise Pokemon yakalama sisteminde yapılmış. Önceki oyunlarda Pokemon yakalamak için, Pokemonun canını azaltmamız ve daha sonrasında Pokeball atmamız gerekiyordu. Pokemon: Let's Go Pikachu!'da ise bu sistem, Pokemon GO'nun yakalama sistemi ile değiştirilmiş. Bilmeyenler için açıklayalım, bir vahşi Pokemon'la etkileşime geçtiğimizde, Pokemon ekranda beliriyor. Pokemonun etrafında bir zorluğu belirten renkli (kolay için yeşil, zor ise kırmızı, ikisinin arasındaysa sarı) bir çember var ve daralıyor. Çember küçüldüğünde Pokeball atarsak, yakalama ihtimalimiz artıyor. 

Yeni yakalama sistemi her ne kadar basit gibi görünse de, bazı saçmalıkları da beraberinde getiriyor. Tüm Pokemonların yakalama ekranında kendine özel bir animasyonu var. Ancak Pokemon GO'da Pokeball'u istediğimiz gibi eğimli veya düz atabiliyorken, Pokemon: Let's Go Pikachu!'da bu mümkün değil. Özellikle uçan Pokemonlar ekranda sağa sola kaçtığı için, Switch'i kaldırıp Pokemonun olduğu yöne doğru döndürmeniz gerekiyor. Ancak TV'nizde veya joycon ile oynarken, topu yanlara düzgün bir şekilde atmanın bir yolu yok. Pokemonun ortaya gelmesini bekleyeceksiniz. Pokemonun belli bir süre sonunda kaçtığını da varsayarsak, bunun sıkıntısı ciddi anlamda hissediliyor.

Pokemon: Let's Go Pikachu!
Bazı Pokemonlarda bu yakalama kısmına girmek için onlarla savaşmanız gerekiyor. Oyunda şu ana kadar bu şekilde yakaladıklarım; Snorlax, Electrode ve efsanevi Pokemonlar oldu. Bu önce savaş, sonra yakala sistemi acaba gelecek Pokemon oyunlarında göreceğimiz sisteme bir işaret olabilir mi? Her Pokemon için yapıldığında biraz sıkıcı olabilir ama bu sistemin getirdiği eğlence gerçekten çok fazla. 

Pokemon yakalama sisteminin getirdiği şeyler sadece eğlenceden ibaret değil elbette. Pokemon: Let's Go Pikachu!'daki her Pokemon IV (Individual Value) olarak isimlendirilen gizli statlara sahip. Bunlar Pokemonu yakaladığımız anda rastgele olarak atanan ve her Pokemon'u eşsiz kılan bir sistem. Bu statlar 0 ile 31 arasında değer alabiliyor. Pokemon'ların sahip olduğu bu statlar seviye aldıkça artabileceği gibi, oyunda bulduğumuz Pokemon Candy adı verilen eşya ile de arttırılabiliyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×