Prince of Persia: Kindred Blades

Orhan Topaç
Orhan Topaç 3.06.2010 - 12:31
Prens'in kendi karanlığıyla yüzleşmesine az kaldı!
2003 senesine dönelim. Ubisoft, Prince of Persia: Sands of Time’ı çıkarmış. Prince of Persia serisi için kötü bir gidişatı tersine çevirmişti. Bizde tabii ki bu arada bu nimetten güzelce yararlanmış, bu oyunu defalarca bitirmiştik(Şahsen ben 5–6 defa bitirmiştim). Ardından 2004’ün yaklaşık yaz aylarında, yeni bir Prince of Persia geleceğini haber almış beklemeye koyulmuştuk ama ne beklemeydi. En sonunda Ubisoft, bu senenin Ocak ayında Prince of Persia: Warrior Within’i çıkardı. Biz tabii ki bu oyunu da bitirdik ve dört gözle yeni versiyonu beklemeye koyulduk. Aradan geçen süre içerisinde Ubisoft, mutlu haberi verdi. E3 fuarında da çok güzel videolar yayınladı. Ee, ne bekliyoruz öyleyse gelin şu yeni oyunu inceleyelim.

Yeni versiyon Prince of Persia: Warrior Within’in (Kısaca PoP:WW diyeceğim) iyi sonuyla başlıyor. Hatırlarsanız tüm yaşam yükseltmelerini yapıp, Water Sword’u alıyor ve bu kılıç ile Dahaka’yı öldürüyorduk. Ardından sinematikte İmparatoriçe Kaileena ile Babil’e geri döndüğünüz, fakat şehrin alevler içinde olduğu görülüyordu. Bunun peşine, sarayın merdivenlerinden kralın tacı düşüyor ve size çok benzeyen fakat karanlık bir kopyanız gibi duran biri alıyordu. Bu karanlık adam Prens’e hitaben “ Senin olan her şey tamamen benim, olmayanlar da olacak.” diyor ve sinematik, akıllarımızda sorular bırakarak bitiyordu.

Ubisoft’un E3 fuarında gösterdiği film mükemmel yapılmış. Açıkçası ben film fragmanı izliyormuş gibi oldum. O kadar mükemmel bir fragman hazırlamışlar ki anlatmakla bitmez....

Oyunun resmi sitesine girenler hemen fark etmiştir. Sayfanın bir tarafı bizim bildik prense ait diğer tarafı ise karanlık prense ait. Bu da demek oluyor ki, oyunda oynanabilen iki fraklı karakter ve dolayısıyla iki farklı senaryo olacak. Fragmandan gördüğüm kadarıyla Prens bildiğiniz prens, görünümde tek fark elinde sadece hançerinin olması. Hançer deyip geçmeyin, o hançerle katliam yapmak çok eğlenceli görünüyor. Karanlık prens ise hiçbir fragmanda ayrıntılı olarak gösterilmiyor, sadece asıl fragmanda şöyle bir bölüm var: Bizim prense çok benzeyen bir kişi(karanlıktan tam belli olmuyor) ateşlerin arasında doğruluyor, elinde kartal ve aslan kılıçlarını tutuyor ve birden prense benzeyen şahıs değişime uğruyor. Kamera yerdeki bir zincire çevriliyor ve bu bölüm böylece geçiyor. Başka hiçbir karede karanlık şahsı göremiyoruz. Ancak sitede karanlık prensin tarafına girdiğimiz zaman güzel bir kanca ve kameranın çevrildiği zincir var ki, galiba o zincir karanlık prensin silahı.

Yeni oyun olur da, yeni teknikler olmaz mı? Olur…

PoP:WW’in piyasadaki asıl bombası Free Form Fighting System adlı dövüş sistemiydi. Ubisoft bu sistemi yeni oyunda olduğu gibi sunmuyor. Yeni hareketler eklemiş durumda. Bu FFFS sistemini öyle vahşileştirmişler ki, fragmanlardan birinde düşmana arkasından saldırıyor. Sağ elindeki hançeri adamın boynuna saplıyor. Adam kavis alıp düşerken, o savrulmayla diğer adamın kafasını ayaklarıyla yakalıyor; adamı fırlatıyor ve hançerle ikinci adamında işini bitiriyor.

İncelendi, Onaylandı, Yaş sınırı hala 16+

ESRB, PoP:WW oyununa 16+ sınırı koymuştu. Sebebi de şunlardı: Bol kanlı,vahşetli seksüel içeriği bulunmasıydı(kim Shadee ve Kaileena’nın o estetik(!) giysilerini kim unutabildi?). Fakat yeni oyunda bir kere seksüel içerik olmayacağından bu açığı daha fazla kan ve vahşetle çözecekler ki, fragmanlara göre ben olsam 18+ sınırı koyardım. Bence 16+ bu oyuna yetmez.

Anlatacak bir şey kaldı mı? Evet, Oyunda yarış bile yapıyoruz. Hazırlayın altılı ganyan kuponlarını prense yatıracağız tüm paramızı. Şaka falan değil! şu iki tekerlekli at arabaları var ya, bir bölümde onlardan kullanıyoruz. Hem de motor da 2 beygir gücünde. Bu arada adadan kurtulmuş olabiliriz, ama devlerden kurtulamamışız. Hem de golemlerin (Brüte artık ne derseniz) uzunluk olarak 2–2,5; yapı olarak da 4–5 katı büyüklükte olan bir dev var ki, siz düşünün gerisini artık. Yazıyı bitirmeden önce sitesindeki Features bölümünden bir şey aktarmak istiyorum. Bir satırda aynen şöyle yazıyor “Brand new stealth”. Bu Ubisoft, kafasını gizlilikle bozmaya başladı. Splinter Cell başarılarından olmalı. 2005 sonunda çıkması planlanan oyun için epey vaktimiz var. Bu süre içinde yayınlanan resim ve videolarla yetineceğiz. Maalesef bize düşen beklemek...

Oyunun muhteşem trailer’ını izlemek için buraya tıklayınız. Karşınıza Download 1 ve Download 2 olmak üzere 2 adet seçenek sunulacak. Birincisi kendi sitesinde de yayınlanan fragman. Low-res&High-res diye ayrılmış, anlayacağınız gibi düşük çözünürlüklü ve yüksek çözünürlüklü versiyonları var. Download Link 2 ise 9,41 MB’lık bir dosya, içinde üç farklı oyun içi video var. İkisini de indirmenizi tavsiye ederim.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 09:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
Prince of Persia: Kindred Blades

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×