1/3

Prince of Persia: Warrior Within

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Prensimiz hiç olmadığı kadar vahşi bir biçimde geri döndü!
Platformlar PC, PlayStation 3
Prince of Persia: Warrior Within
Merlin Puanı 89
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%95
Artılar Süper grafikler. Mükemmel müzikler. Başarılı animasyonlar. Gözlere bayram yaşatacak kadar çok sayıdaki efektler.
Eksiler Kontrollere alışmak (veya bir gamepad almak) gerek. Defalarca izlemek zorunda olduğumuz ara demolar.

FPS’lerin alıp başını gittiği günlerde, bizleri aksiyonun eşşiz adrenaline, adventure tarzının büyüsüne geri döndürmeyi başaran bir oyundu Prince of Persia: Sands of Time. Harika atmosferi ile oyuncuyu hemen kendisine bağlamayı başaran oyun, gerek konsollarda gerekse PC platformunda yapılan versiyonlarıyla çok büyük bir kesime hitap etmiş, aşılması zor başarı yakalamıştı. Eskilerin o ünlü Prince of Persia’sı Ubisoft programcılarının elinde yeniden hayat bulmuş, farklı oyun yapısı, detaylı ve insanı meraka sürükleyen senaryosu ile isminden uzunca bir süre söz ettirmişti. Aradan yaklaşık bir sene geçti. Yine FPS’ler aldı başını gitti. “Aksiyon oyunları yine bir kenara mı atıldı?” dememize fırsat bırakmadan kılıcının ışıldamasıyla gözlerimizi alan prens geri döndü. Üstelik bu sefer çok daha kanlı, çok daha acımasız bir ifadeyle.

Zamanın kumları

Sands of Time’ı oynayanların bileceği üzere, ilk hikayenin sonunda prensimiz zamanın kumlarını kullanmış ve bazı olayları geriye döndürmüştü. Fakat zamanın kumlarının iyilik amaçlı olsa da umarsızca kullanılması kötülüğün güçlerine de yardımcı oldu ve Dahaka isimli yaratığın yeniden uyanmasına imkân tanıdı. Serinin ikinci oyunu, damdan düşer gibi başlayan soluk kesici demoların ardından, sağanak yağmur altında saldırıya yakalanan bir gemide başlıyor. İlk bölüm başımızın belası olacak olan siyah giysili ve cüretkârlık seviyesinin sınırlarını zorlayan bayan karakter ile karşılaşmamız ile son buluyor. Zamanın adasına giden yolculuğumuz sırasında devasa büyüklükteki bir şatoya ve bu şatonun yıkıntıları arasında kendimizi buluyoruz.

Oyuna başlar başlamaz ilk dikkatimizi çeken unsur; karanlık havanın hakim olduğu mekânlardaki başarılı görsel efektler. Warrior Within, ekran kartları ve bilgisayarlarının konfigürasyonları iyi olanlar için tek kelime ile görsel şölen niteliğinde. Yüksek detay seviyelerinde fark edeceğimiz sis ve duman efektlerinin, gölge oyunlarının ve sulardaki yansımaların oyuna ne denli olumlu etki yarattığı tartışılmaz. Yapabilceğimiz sayısız kombo olduğu gibi yaratıkları farklı yöntemlerle katletmenin zevkine ulaşacağız.

Yenilik güzel şeydir

Prince of Persia oyun sistemine yeni eklenen unsurları biraz daha irdeleyelim. İlk olarak dikkat çeken çift silah kullanabilme yeteneğimiz. Artık tek kılıç ile dövüşmek yerine karşılaştığımız yaratıkların düşürdükleri kılıçları ya da diğer kesici aletleri dilediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Elbette oyunda kullanacağımız asıl silahımız yerli yerinde oluyor ama ikinci silahımızı dilediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Ölen bir yaratık toz bulutu olup uçtuktan sonra geriye sahipsizce yatan silahı kalıyor. Silahın yanına gidip “C” tuşuna basınca elimize geçiriyoruz. Artık iki silahımız olduğundan vuruşlarımız daha etkili kombolarımız daha seyredeğer oluyor. Tabii dikkat etmemiz gereken bir unsur var. O da; silahların hasar görebilir yapıda olması. Gerçek kılıcımız hiç bir zaman hasar görmese de yaratıklardan ele geçirdiğimiz silahlar mutlaka hasar görüyor ve zamanla kullanılmaz hale geliyor. Özellikle çok fazla korunma durumunda kalırsak; hasar süresi daha da kısalıyor. Silahımızın hasar aldığını sol üst köşedeki simgeden takip edebiliyoruz. Simge kırmızıya dönüştüğünde silahı değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Ayrıca çift silah kullanabiliyorken ikinci silahımızı düşmana fırlatma imkânına da sahibiz. Bunuda yine “C” tuşu ile yapıyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×