Puzzle Pack

Puzzle Pack

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim 3 tane
Platformlar PSP
Puzzle Pack
  • Yapımcı - Yayıncı SCEA - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 70
Artılar Tek pakette çok oyun, sıkılma süresi uzun, beyin jimnastiği
Eksiler Bir ana oyuna girdikten sonra diğer birine girmek için komple çıkış yapmak gerekiyor
Şimdiye kadar PlayStation Portable için geliştirilmiş pek çok bulmaca türünde oyun inceledik. Bunlardan kimileri oldukça eğlenceli, kimileri ise oldukça sıkıcıydı. Oynadıklarımızdan bazıları ise ilk kez karşımıza çıkmıyordu. Mazisi Commodore 64 ya da Amiga’ya kadar uzanan kimi yapımların dahi bazen makyajlanıp süslenerek, bazen de hemen hemen olduğu gibi bırakılarak PSP’de yeniden hayat bulduklarına tanık olduk. Fakat ortak bir şeyde karar kılmıştık. Eskiden oynadığımız, içeriğinde ne hikaye ne de muhteşem grafikler olmayan oyunların dahi bizleri hala eğlendirebildikleri ortadaydı. Puzzle Pack ise diğerlerine göre konsepti biraz değiştirip, PSP’de eğlendiğimiz birkaç oyunu tek bir çatı altında topluyor.

Puzzle Pack yukarıda da değindiğim gibi aslında yeni bir oyun değil. Aslında isminden açık ve net bir şekilde ne ihtiva ettiğini belirtiyor. Ancak biz her yeni bir başlık ile yeni bir oyun görmeye alışık olduğumuzdan bunu ilk bakışta anlamıyoruz. Puzzle Pack içeriğinde daha önce PSP’ye çıkmış üç oyunu barındırıyor. Üç oyun dedik peki bunlar hangileri? Puzzle paketinin en ana menüsüne ulaştığımızda resimleri ile Lemmings, Go! Sudoku ve Go! Puzzle oyunlarını görüyoruz. Bu üç ana oyundan hangisini oynamaya karar verdikten sonra, seçiminizi yapıyor ve o oyuna ait ana menüye giriş yapıyorsunuz. Her yapımın profilleri farklı olduğundan save dosyaları da farklı oluyor.

Üçü bir arada

Lemmings ve Go! Sudoku, içeriklerinde tek bir ana konuyu işlediklerinden hangi moda girersek girelim oynadığımız şey temelde değişmiyor. Fakat işin komiği Go! Puzzle yapımı kendi içinde de daha ana menüden üç ana bulmaca oyununa ayrılıyor. Bu nedenle Puzzle Pack’te aslında oynayabileceğimiz oyun sayısının toplamda altı olduğu da rahatça söylenebilir. Keza oyunların kendi içlerindeki farklı modları olduğuna hiç değinmiyorum bile. Bu üç ana başlıktan içlerinde en popüler olanı Lemmings. Zira mazisinin Commodore - Amiga dönemine kadar gittiğini bilmeniz yerinde olacaktır. Lemmings oldukça eğlenceli bir yapıya sahip. Konu basit ancak içerik ve oynanış o kadar basit olmamakla birlikte zevkli. Amacımız ise belli sayıda sıçanı elimizdeki sınırlı materyali onlara kullandırtarak çıkış noktasına güvenle ulaşmalarını sağlamak. Platform yapısında olan oyunda, örneğin yüksek yerden düşeceklerse önce ellerine şemsiye tutuşturmak ya da alt kata inmeleri gerekiyorsa kazma vermek gibi. Oyun hakkında detaylı incelemeye buradan ulaşabilirsiniz. Go! Puzzle ise belirttiğim gibi içeriğinde Swizzle Blocks, Aquatica ve Skyscraper olmak üzere üç ana oyuna ayrılıyor. Bu üç başlığı özetlememiz gerekirse, hepsinin biraz gelişmiş Tetris, biraz Dr.Mario oldukları söylenebilir. Ancak bu kadar basit değiller ve oldukça eğlenceli oynanışları var. Lemmings’te olduğu gibi bu yapımın da detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yapımlardan daha önce incelemesini yapmadığım, ancak çoğumuzun bildiği bir oyun Sudoku. Go! Sudoku adı ile çıkan yapım, fark ettiğiniz üzere Go! Puzzle ile aynı firmanın hamuru olduğunu anlamak zor değil. Go! Sudoku’da sizlerle paylaşabileceğim normal bulmaca yapısından olan farkları olacaktır. Yapımın ana menüsüne ulaştığımızda Solo Sudoku’dan tek kişilik oyun oynayabiliyoruz. Pass Sudoku ile ise aynı PSP’de çok kişili sudoku oynuyoruz. Wireless Sudoku’da ise farklı kişiler kendi PSP’lerinden kablosuz bağlantı aracılığı ile oyunumuza katılıyor.

Teach Me Sudoku ise bu bulmaca hakkında fikri olmayan ve öğrenmek isteyen gönüllülere hitap ediyor. Hangi modu tercih edersek edelim, seçim yapmamızı gerektiren bir ekran ile daha karşılaşıyoruz. Bu ekrandan zorluk seviyesi, arka plan animasyonu ve bulmaca numarasını tercihimize göre değiştirerek beyin jimnastiğine giriş yapıyoruz. Çok kişi ile oynanan modlarda ise fark bu ekranda oyuncu sayısını da seçmemiz oluyor. İçerikteki fark ise herkesin belli bir süre içinde hamlesini yapma mecburiyetinin olması, süre aşımı durumunda sıranın bir sonraki oyuncuya geçmesi şeklinde yapılmış. Her üç ana yapımında oldukça keyifli oldukları rahatça söylenebilir. Her birinin farklı bir tarzda olması da kısa sürede sıkılma eğilimin önüne geçecektir. Daha önce ayrı ayrı satılan oyunlara para verenler, haklı olarak bu durumdan biraz rahatsız olacaklardır. Ancak tek pakette üç (hatta 6) oyun edinmek oldukça karlı bir alışveriş olarak gözüküyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 19.09.2020 15:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×