Puzzle Quest

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
RPG-Puzzle kardeşliği
Platformlar PSP
Puzzle Quest
  • Yapımcı - Yayıncı Engine Software - D3 Publisher
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 80
13 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Senaryo, türe getirdiği yenilikler
Eksiler Arada zorlayan yapı
PlayStation Portable ve Nintendo DS’de birbirine çok benzer şekilde piyasaya çıkan Puzzle Quest, her iki el konsolunda da ortalığı karıştırmayı başarmış görülüyor. Bir puzzle oyunundan beklenmeyen öğeler içermesi, bir hikaye ve bu hikayeyi rol yapma oyunu türündeki öğelerle süslemek cesaret isteyen bir iş. Zira tek başına puzzle hali ile dahi oynanabilirliği yüksek bir yapımken, türe yapılan eklentiler nedeni ile bir çuval inciri berbat etme riski var. Engine Software ise tüm riskleri göze alarak, puzzle türüne canlılık katmayı amaçlamış; iyi ki de öyle yapmış.

Etkileyici ve güzel bir senaryosu olan yapımda, büyük babamızdan şövalye babamıza miras kalan emaneti devralan, yeni bir şövalye olmak için çaba sarf eden, azimli bir genci canlandırıyoruz. Hikaye biraz Japon biraz da Amerikan fantastik kurgularının karışımından oluşuyor. Fantastik öğeler, klasik anime sanatı ile birleşerek ilginç bir havaya bürünüyor. Bu hava içinde gelişen hikaye krallığı savunmak, kötüyle mücadele etmek temeline oturuyor. Yapımın başında dört farklı özelliği olan karakterden birini seçmemiz isteniyor. Uzmanlık alanı rahip, şövalye, savaşçı ve büyücü olan karakterlerden birini seçerek, RPG yapımlarından alışık olduğumuz, iyi modellenmiş bir harita üzerinde kale, kasaba, düşman mevkii ve düşmana karşı savaşa giden yolda karşımıza çıkacak canavarlar gösteriliyor.

Bejeweled yapımı benzeri bir oynanışı olan Puzzle Quest, 8’e 8 karelere bölünmüş bir ekranda çıkan renkli küre, kafatası, altın parçaları gibi nesnelerden oluşan bir puzzle yapısına sahip. Her seferde 1 defa kaydırılma hakkı olan satır ve sütun yapısı ile aynı renk ya da türedeki nesnelerin yok edilmesi ile puan kazanılıyor. Yapımda savaşlar işte bu puzzle kısımlardan oluşuyor. Örneğin puzzle’da bulunan dört farklı renkteki balonlar, aslında her renge ait bir mana gurubunu temsil ediyor. Yatay ya da dikey olarak en az 3 aynı renk balon bir araya gelince patlıyor ve ilgili mana gurubunda puanımızın artmasını sağlıyor. Seviye atladıkça kazanılan büyülerin hammaddesini de işte bu manalar oluşturuyor. Büyüler ise düşman savaşında öldürücü etkiye sahip. Altın nesneler savaş sonrası ganimeti arttırırken, mor baloncuklar tecrübe puanı sağlıyor. Kafatası sıralaması düşman sağlığını düşürürken, dört ve üzerinde aynı nesneden sıralamak bir tur daha oynama hakkı sağlıyor. Savaşta, yani puzzle sonunda kazanılan puanlar RPG öğelerinin gelişimine katkıda bulunuyor. Yeni silahlar, ekipmanlar, büyüler ile karakter gelişimine doğrudan katkı sağlanıyor. Muhtemelen yalnız puzzle öğeleri ile yapım kısa ömürlü olacak iken, içerdiği RPG yapısı sayesinde oynanabilirlik ve bağımlılık arttırılarak sıkılmadan daha uzun oyun süresi sağlanmış.

Toplamda 100 saati aşkın bir oynanış süresi olan yapımda, tek kişilik oyun modu dışında, dahili olarak ikinci bir oyuncunun da oyuna katılması sağlanarak bir bakıma multiplayer desteği sağlanmış. Yapımın Nintendo DS versiyonunda küçük ekrandan kaynaklanan nesneleri iyi gözükmemesi sonucu hatalı manevra yapma sorunu, PSP’nin ferah ekranında yaşanmıyor. Bununla birlikte PSP versiyonunda oyun sırasında 1-2 saniyelik takılma gözlenebiliyor. Grafiksel olarak bir hayli güzel karakter ve harita modellemesine sahip yapım, içerdiği anime çizimleri ile de dikkat çekiyor. Sesler ve müzikler bakımından da gayet yeterli olan yapımda, seslendirmelerdeki başarıya adventure tadındaki müzikler eşlik ediyor. RPG ve Puzzle öğelerinin iç içe oynandığı yapımda her ne kadar saf bir RPG içeriği bulunmasa da, hem RPG hem de Puzzle severler için yeni bir deneyim arz ediyor. Yeni bir şeyler denemek isteyenlere tavsiye.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 3.08.2021 07:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
Puzzle Quest

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×