Rakipler de birbirini kollar

Özgür Yıldız
Özgür Yıldız 3.06.2010 - 12:31
Rakipler de birbirini kollar
Rakipler de birbirini kollar


Sony ve Nintendo piyasadaki iki rakip olabilir ancak bu birbirlerini kollamayacakları anlamına gelmiyor.

Konu ise ABD'deki 6,906,700 no'lu patent. 2000 yılında onaylanan patent, 2005 yılında Anascape Ltd adlı şirkete geri verilmişti. Patent çoklu girişli el kontrolörleriyle ilgiliydi. 2006'da Anascape, Microsoft ve Nintendo'yu dava etmiş. Microsoft davadan çekilmiş, Nintendo ise davayı kaybetmişti.

Ancak anlaşılan bu patent, daha önce 1996 yılında dosyalanmış ve 2001 yılında verilmiş bir patentin devamı olduğu ortaya çıktı. Ancak mahkeme, bu patentin 2000 yılında dosyalanan patenti desteklemediği kararını aldı. Hal böyle olunca son çıkan patentin, 2000 yılına kadar çıkan kontrolörleri kapsamadığı anlaşılıyor. Ancak Nintendo'nun GameCube, WaveBird ve Wii kontrolörleri 2000'den sonra çıkmıştı. Bu şekilde hala Anascape'in davayı kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Ama Sony burada devreye girerek orijinal DualShock kontrolörünü 1998'de çıkarmıştı. Hal böyle olunca da patent geçersiz sayıldı ve Nintendo davayı kazanmış oldu.

Umarız kafanız karışmamıştır, çünkü bizim bayağı karıştı.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.01.2022 13:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rakipler de birbirini kollar

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×