Razer yeni Haptik teknolojilerini GDC 2023'te tanıttı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 23.03.2023 - 12:20
Interhaptics aracılığıyla Razer, geliştiricilerin oyun deneyimini daha da yükseltmelerini sağlıyor.

Razer, bugün San Francisco'da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC) 2023'te Interhaptics evrensel HD haptik SDK'sının ve yönlü (directional) haptiklerin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu ücretsiz SDK sürümü, artık Interhaptics SDK aracılığıyla tamamen özelleştirilebilen HD dokunsal geri bildirimle ses ve görsel efektleri hayata geçirerek, artırılmış sürükleyici bir oyun deneyimi sağlamaya odaklanıyor.

Razer yeni Haptik teknolojilerini GDC 2023'te tanıttı

Önde gelen dokunsal teknoloji platformu Interhaptics, bugün yaptığı duyuruyla desteğini PlayStation®5*, PlayStation®4, Meta Quest 2, X-input kontrolörleri, iOS ve Android cihazlarında çalışacak Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorlarını destekleyecek şekilde genişletti. Ek olarak, dokunsal oluşturucu yazılımı, PS5™ için DualSense™ kablosuz denetleyiciler ve belirli Razer HyperSense kulaklıklar için uygulama içi testi içerecek şekilde yükseltildi. Interhaptics artık birden fazla ekosistemde 5 milyardan fazla cihazda HD haptikleri dağıtabilecek seviyeye ulaştı. Geliştiriciler, Interhaptics web sitesinde programlanabilir yönlü HD haptiklere sahip Razer Kraken V3 HyperSense Dev Kit için bekleme listesine kaydolabilir. 

Razer yeni Haptik teknolojilerini GDC 2023'te tanıttı

Interhaptics SDK artık interhaptics.com'dan ücretsiz olarak indirilebilirken, önümüzdeki birkaç ay içinde Unity Asset Store ve Unreal Engine pazarına da gelecek.

Interhaptics Genel Müdürü Eric Vezzoli, "Razer'da sürekli olarak oyunlarda mümkün olanın sınırlarını zorluyoruz ve haptiklerin en sürükleyici oyun deneyimlerini yaratmada önemli bir rol oynadığını biliyoruz" dedi. "HyperSense kulaklıklarımız için yönlü HD dokunsal geri bildirimin kullanıma sunulmasıyla birlikte, PC oyunlarını ve VR'ı daha önce ulaşılamayan bir atmosfer düzeyine getiriyoruz. Oyuncular, artık araç setlerimizin uyumluluğunu genişleterek, oyun yaratıcısının amaçladığı gibi efektleri oyun motorları ve dokunsal uyumlu donanım genelinde neredeyse evrensel bir düzeye fiziksel olarak hissedebilecekler."

2022'de Razer, oyun stüdyoları için önde gelen haptik geliştirme platformu Interhaptics olarak da bilinen Go Touch VR SAS'ın %100 hissesini satın aldı. 2017'de kurulan Interhaptics'in misyonu, PC, konsol, mobil ve XR geliştiricileri için tutarlı, gerçekçi ve sürükleyici haptik çözümleri sunmaktır. Geliştiricilere kaliteyi, daha hızlı geliştirmeyi ve platformlar arası dağıtımı garanti eden temel araçları sağlamaya çalışır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.06.2023 16:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Razer yeni Haptik teknolojilerini GDC 2023'te tanıttı

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×