Rekabet Kurulu, Whatsapp ve Facebook hakkında soruşturma başlattı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 11.01.2021 - 15:53
Ard arda gelen açıklamalardan sonra bir duyuru da Rekabet Kurulu'ndan geldi ve iki uygulama hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu yaptığı açıklama ile Whatsapp ve Facebook hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Son günlerde kullanıcı sözleşmesi sebebiyle gündemde olan ve tartışmaların merkezine oturan Whatsapp, son olarak açıklama yapmış ve durum hakkında yeni bir bilgilendirme geçmişti. Bu açıklamanın üzerinden çok fazla geçmeden firmalar hakkında verilerin paylaşılması zorunluluğu sebebiyle soruşturma açıldı. Rekabet Kurulu'nun yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

Whatsapp veri paylaşımı nedeniyle soruşturma açıldı

Son günlerde WhatsApp kullanıcılarına, "WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine" ilişkin bilgilendirme yapıldığına işaret edilen açıklamada, "Söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir." ifadeleri kullanıldı. 

Rekabet Kurulu, Whatsapp ve Facebook hakkında soruşturma başlattı

"Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir."

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 23:51
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.01.2021 12:34
Cogu kisi bir sey olmaz diyerek sozlesmeyi onayliyor. Bunlar demiyor ki bu whatsapp sahipleri neden AB ulke vatandaslarini bizden daha ustun goruyor?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.01.2021 09:52
Bakalım uyacaklar mı
Kalan Karakter : 300 Gönder
Rekabet Kurulu, Whatsapp ve Facebook hakkında soruşturma başlattı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×