1/4

Resident Evil 4

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
İkinci oyunun çaylak polis memuru Leon'un macerası RE4 ile devam ediyor.
Platformlar GameCube
Resident Evil 4
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 92
3 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Mükemmel grafikler, yeni oyun stili, ticaret ve up-grade özellikleri.
Eksiler Bazı bölümler oyunun süresini uzatmak için tasarlanmış gibi görünüyor.
Sanıyorum ‘’Capcom’’ deyince oyun işine gönül vermiş herkesin aklında iki isim belirir. Bu isimlerden ilki, gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunu olan Street Fighter, ikincisi ise Resident Evil’dır ve özellikle Resident Evil, PlayStation oyuncuları için çok şey ifade eder. 96’da hazırlanan ilk oyun emin olun aradan bu kadar uzun yıllar geçmesine rağmen şu an piyasaya çıkmış oyunların çok büyük kısmından daha kalitelidir. 98’de çıkan RE2’nin yeri ise bence tüm RE oyunları arasında ayrıdır. RE2’de, Raccoon City’deki ilk iş günü olan Leon ve ilk oyunun kahramanlarından Chris’in kız kardeşi Claire’in macerası işlenmişti.

Seriye konu olarak yaklaştığımızda, hatırlayacağınız gibi senaryoları birbirini takip eden ilk iki oyundan sonra hazırlanan RE3, ikinci oyunun bir gün öncesini işlemekteydi. DreamCast ve PS2 için hazırlanmış olan RE-Code: Veronica ise orijinal senaryonun devamı olarak ikinci oyunun sonrasında Claire’in başından geçenleri konu alıyordu. GameCube için hazırlanıp araya sıkıştırılan Zero’dan sonra yine GC için hazırlanan son oyun RE4, orijinal senaryoyu devam ettirerek yine ikinci oyunun ardından gidiyor ve Leon’un hikayesini anlatıyor.

The Horror is Alive...

Raccoon City’deki vahşetin üzerinden tam 6 yıl geçti. Leon Scoot Kennedy, o faciadan işteki ilk günü olan çaylak bir polis olmasına rağmen Claire Redfield ile beraber kurtulmayı başarmıştı. Bu süre içinde Amerikan Gizli Servisi’ne katılan Leon, Raccoon City’deki olayların tamamen bitmediğinin farkındaydı; çünkü basit bir ilaç firması gibi görünen; fakat biyolojik silah ve virüslerden para kazanan Umbrella’nın kolayca yok olmayacağını biliyordu. Raccoon City’deki gibi bir felaket belki kendinin başına tekrar gelmeyecekti ama birileri mutlaka Umbrella’dan yine zarar görecekti.

Kaderin bir oyunu mudur bilinmez; ama Leon bu defa daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Başkanın kızının terörist bir örgüt tarafından kaçırılması üzerine çeşitli ajanlar başkanın kızını aramak için seferber edilir. Leon ise Fransa-İspanya kıyısında küçük bir köyü araştırmaya gönderilir. İki yerel polis memuru ile beraber şehirden çok uzak olan bu kasabaya giden Leon, polislerin arabada beklemesini ister ve köylülerle konuşmak için köye gider. Burada bir eve giren Leon burada hiç de hoş karşılanmaz. Daha başkanın kızı hakkında ilk soru sorduğu kişi ani bir hareketle Leon’a orakla saldırır. Bunun üzerine köylüyü öldürmek zorunda kalan Leon, bu kişinin zombi olmadığını anlar (Köylülerin saldırması konusundaki detayları vermek doğru olmaz.). Dışarıda kalan polis memurlarının da çığlıklarını duyan Leon köyde garip olayların olduğunu polislerin dereye yuvarlanmış arabalarını görünce anlar. Köyden artık çıkış yoktur. Köye ulaşımı sağlayan tek köprü yıkıldığı gibi, bu garip olayların başkanın kızı Ashley’i kaçıran terörist örgütle de bağlantısı olabilir...

Seriyi yakından takip edenler RE4’ün yapım aşamasındayken ve oyunun büyük bölümü tamamlanmış vaziyetteyken iptal edilip, oyun yapısını değiştirmek için projeye yeniden başlandığını bilir. Hatırlayacağınız gibi bu yüzden oyunun çıkışının birkaç kez ertelenmesi, gösterilen videolar falan derken RE4, MGS3 ile birlikte bir yıldan fazla bir süre en çok beklenen oyunlar listesinin başında yer almıştı. Nihayet GC için hazırlanan oyun geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü...

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×