1/2

Resident Evil: Outbreak

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Raccon City'de yine neler oluyor?
Platformlar PlayStation 2
Resident Evil: Outbreak
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 75
Artılar Oyun sistemindeki bazı yenilikler ve aksiyona dönük müzikler
Eksiler Oynanabilirlik çok iyi
değil ve eski RE atmosferini oyuncuya hissettiremiyor.

Capcom, Resident Evil serisinin ana senaryosuna GameCube’de devam ederken, PlayStation 2 sahiplerini de unutmuyor. Daha önce Resident Evil: Dead Aim ile bizi büyük hayal kırıklığına uğratan Capcom, yeni bir Resident Evil oyunu olan ‘’Outbreak’’ ile tekrar karşımıza çıktı. Bizleri bu defa da pek öyle mutlu ettiğini söyleyemeyeceğim; çünkü oyun Resident Evil serisine aykırı bir çok özellik içeriyor. Ayrıca serinin ana senaryosunu işleyen daha kaliteli Resident Evil oyunları şu günlerde bazı özellikleri (özellikle aksiyona çok dönük olduğu için) ile eleştirilere maruz kalırken, Outbreak’de bundan payını alıyor. Üstelik oyun Japonya’da online destek içermesine rağmen, Amerika ve Avrupa’daki oyuncuların online oyun oynamak gibi bir şansı bulunmuyor. Hiç kuşkusuz bu, oyunun en büyük eksikliği; çünkü tamamen online olarak tasarlanmış.

Raccoon City’de yaşamak... 

Raccon City’nin derinliklerinde Umbrella şirketinin gizli araştırmalar yaparak bulduğu virüs, bildiğiniz gibi tüm Raccoon City’i yaşayan ölülerle dolu bir cehenneme çevirmişti. Bizde serinin ana senaryosunda genellikle özel polis tim’i S.T.A.R.S’ın elemanlarını yönetmiştik. Bu defa Raccon City’de yaşayan muslukçu, öğrenci, koruma görevlisi gibi sıradan 8 karakterden birini yönetme şansına sahibiz. Bu insanları beraber hareket etmeye zorlayan şey ise yanlış zamanda aynı yerde olmaları. Karakterlerimiz bir akşam sadece eğlenmek için barda otururken, birden bar zombilerin saldırısına uğrar. Tabi içeride bulunanlar da boş duracak değiller ya, hemen bu illetten kurtulmanın yollarını aramaya başlarlar. Bizde hayatta kalma yolunda bu insanlara yardımcı olacağız. 

Oyunda seçtiğimiz karaktere göre senaryo değişiyor; fakat hemen hatırlatalım senaryo da çok büyük değişiklikler beklemeyin. Sadece oyuna başlangıç yeriniz değişiyor ve bazı yerlerde diğer karakterlerden ayrılıyorsunuz. Oyunumuz birbiri ile bağlantısı olan bölümler halinde ilerliyor; eğer serinin diğer oyunlarını oynadıysanız bu size tanıdık gelecektir. Şunu asla unutmayın, Outbreak’in oyun yapısı şimdiye kadar ki hiçbir Resident Evil oyununa benzemiyor. Diğer Resident Evil oyunlarındaki tecrübeleriniz Outbreak’te işe yaramayabilir. Bölümler tanıdık olabilir; ama bu bulmaca unsurunun da aynı olacağı anlamına gelmez, mesela oyunda elinizdeki demir bir sopa ile telleri kırıp kendinize yeni bir yol açmak veya çok dar bir yerden sürünerek geçmek gibi şeylerle karşılaşacaksınız. Tabi anahtar bulma veya bazı nesneleri kombine etmekle uğraşacaksınız. Bulmacalar ise bazen insanı sinirlendirecek kadar zor oluyor. Aslında zor doğru bir tabir oldu mu bilmiyorum; çünkü zorluktan çok bulmacaların diğer Resident Evil oyunlarına benzememesi, kafanızı karıştıracak. Bu da insanı biraz da olsa oyundan soğutuyor; ama yine de farklı bir şeylerin düşünülmesi güzel. 

Bulmacaları sadece sizin çözmeniz gerekse de diğer karakterlerle de başka şekillerde yardımlaşabileceksiniz. Inventory’nize sığmayan silah, enerji sağlayıcılar veya çeşitli nesneleri tıpkı Resident Evil Zero’daki gibi diğer karakterlere verebileceksiniz.

Güya Online olacaktı?

Belirttiğim gibi bulmacaları çözerken bir şeylerin eksik olduğu hissine mutlaka kapılacaksınız. Bu da tabi ki oyunun online desteğinin olmaması. Capcom oyunu neden sadece Japonya’da online yapar anlamak gerçekten çok güç. Şimdi Japonya’daki çekik gözlü kardeşlerimiz oyunu online ve birbirine yardım ederek oynarken, biz de yapay zekasının ne kadar iyi olduğu tartışıp, birkaç bot ile birlikte hayatta kalmak için cebelleşeceğiz. Bu botların yapay zekaları aslında çok kötü değil, bir nesneyi istediğinizde size hemen veriyorlar veya zombiler sizi kıstırdığında (eğer yakında iseler) size hemen yardım ediyorlar; fakat bazen yolunuzun üstünde durup ve bir süreliğine ağaç gibi bekliyorlar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×