Riddick’in PC versiyonunda DRM fırtınası

Sami Türk
Sami Türk 3.06.2010 - 12:31
Riddick’in PC versiyonunda DRM fırtınası

Aksiyon oyunu "The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena’nın" PC sürümü, pakette gelen kodu ve mecburi online aktivasyonuyla azami 3 bilgisayara kurulabiliyor. Bu çerçevede Atari’ye göre, oyuncu bilgisayarının donanımını değiştirir veya işletim sistemini tekrar kurar ve bu sebepten oyunu tekrar aktive etmesi gerekirse, bu da yeni kurulum sayılıyor. Bilgisayarda bir şey değişmediği müddetçe de oyun, bir kez aktivasyondan sonra, istendiği kadar kaldırılıp tekrar kurulabiliyor. Atari, Amerikan medyasına, oyunun “haklı durumlarda” hotline üzerinden daha fazla sayıda aktivasyonunun yapılabileceğini bildirdi.

Bu durum, neticeleri itibariyle "Spore’u" andırıyor: EA’nın geliştirme oyunu "Spore’da" olduğu gibi," The Chronicles of Riddick’in" Amazon.com sayfasında, hiddetli müşteriler 1 yıldız değerlendirmeleri verip aynı zamanda da kullanılan DRM sistemi hakkındaki öfkelerini dile getiriyorlar.

"Spore" hakkında Amazon.com’da 3.000’in üzerinde değerlendirme var ve bunların çoğu DRM tedbirleri dolayısıyla olumsuz nitelikte. Bu kopya korumasına rağmen oyun, 2008’de BitTorrent üzerinden korsan kopyası en çok yapılan yazılımdı. Golem.de ile konuşmalarında ise, Electronic Arts çalışanları, yayıncının “hassas” bir konu olan Digital Rights Management (DRM – Dijital Haklar Yöneticiliği) hakkında hatalı davrandığını ifade ettiler. O zamanki karışıklığın neticesi olarak da EA, 2009 haziran başında çıkarılacak olan "The Sims 3’ü", online aktivasyon gerektirmeyen bir kopya korumayla piyasaya sürecek ve böylece basit bir şifre girmekle sınırsız kurulum mümkün olacak.

KAYNAK
Riddick’in PC versiyonunda DRM fırtınası
golem.de


Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 11.04.2021 09:08
Kalan Karakter : 300 Gönder
Riddick’in PC versiyonunda DRM fırtınası

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×