Robot diş doktoru, ilk gerçek ameliyatını tamamladı

Robot diş doktoru, ilk gerçek ameliyatını tamamladı

Furkan Güler
Furkan Güler 24.09.2017 - 14:39
Gelecekte diş doktoru mesleği de robotların eline geçecek.

Geride bıraktığımız yıl geliştirilmeye başlanan robot diş doktoru, önemli bir başarı kaydetti. Çin'in Beihan Üniversitesi'nde geliştirilen robotik bir koldan oluşan diş doktoru, herhangi bir doktorun yardımına ihtiyaç duymadan diş, 3D yazıcıdan çıkmış diş implantını bir insana yerleştirdi. Operasyonu tam olarak bir saatte tamamlayan robot, mekatronik dalında önemli gelişmelerin ilk adımı olabilir. Söylenenlere göre mühendisler, doktorların yardımı ile implant yapılacak bölgenin ağızdaki koordinatını,açısını ve derinliğini robotun hafızasına programlamışlar. Robotun 0,3 milimetreden daha az hata toleransının olduğu söyleniyor. Hatta robotun, hastanın kafa hareketlerine göre pozisyon değiştirdiği belirtiliyor.

Robot diş doktorunun ameliyatı başarıyla geçti.

Doktorlar tarafından izlenen operasyonun başarı ile tamamlanması geliştiricileri oldukça sevindirmiş durumda. Diğer bir yandan bu robotik kolun, Çin'de var olan diş doktoru eksikliğini gidereceği söyleniyor. Ayrıca artık fabrika işçileri, taksi şoförleri, garsonlar ve diş doktorları gibi daha birçok mesleğin, gelecekte insanların elinden robotların eline geçeceğini varsayabiliriz. Her ne kadar yaşanan bu gelişme oldukça sevindirici olsa da, bir o kadar da korkutucu gözükebiliyor.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 02:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 00:36
bizde burada şeriat gelir mi gelmez mi diye tartışıyoruz -_-
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2017 22:40
Hahaha acınacak haldeyiz ne yazık ki :(
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2017 16:44
Yok abi ölsemde ağzımı yüzümü bir robota emanet etmem.En ufak sistem arızasında yüzünü boydan boya deşebilecek bir aletin altına yatmak akıllı adam işi değil.Bazı mesleklerin özellikle tıp mesleğinin bazı alanlarının insan dışında başka bir makine yapmamalı görüşündeyim.
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 08:52
bir filim vardı ölümlerle alakalı ölümünü önden görüyordu orada bir sahnede doktor odasında yatan bir hasta makine deşiyor arıza çıkartıyor
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2017 20:51
bu tarz makineler çok sıkı kontrol edilir hata olmaması için inan bana işini herhangi bir dişçiden çok daha düzgün ve hatasız yapabilir
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 10:04
Zaten hasta bilgilerini robota aktaran kişiler doktorlar, bir tıp öğrencisi olarak bence olumlu. Zaten robot, böylece hekimlerin direktifleri ile çalışmış oluyor görüyorsanız.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.09.2017 08:47
İleride bu tarz doktor robotlar kaçınılmaz olacak. Hatta önce bir dönem gelecek, robot olandan randevu almak daha değerli, daha pahalı olacak. Çünkü hata payları istatisti olarak çok daha düşük olacak, zorlu ameliyatlarda çok daha avantajlı konuma geçecekler.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2017 17:01
La oğlum diş işi zaten sıkıntı birde onu robotamı emanet edecez geçen kanal tedavisi yaptırıyorum dişçi bayan benimle birlikte ecelmteri döktü bırakın olmam
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2017 21:45
Bana kanal tedavisi deme bir de gömülü yirmilik diş bunların ikisi atom bombasından beter tedaviler ama Allah beterinden korusun Amin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×