Sanal gerçeklik gözlüğü pazarı beklenenden daha az büyüdü

Sanal gerçeklik gözlüğü pazarı beklenenden daha az büyüdü

Ahmet Özçilingir
Ahmet Özçilingir 24.05.2018 - 12:19
VR yeni 3 boyutlu gözlük olma yolunda ilerliyor

Sony tarafından, bir sunum için hazırlanan, "Zorluklar ve Geliştirmeler" adlı tabloda yer alan "VR pazarı beklenenden daha az gelişti" sunum bölümü, Sony'nin VR için hedeflediği satış rakamlarına pek de ulaşamadığını ortaya çıkarttı.

VR pazarı beklenenden daha az büyüme sağladı

Oculus Rift ile hayatımıza hızlı bir giriş yapan sanal gerçeklik teknolojileri, pek çok oyun severin ve teknoloji takipçisinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Sanal gerçeklik gözlükleri ile yapılabileceklerin kullanıcılara verdiği heyecan pek çok teknoloji şirketinin de dikkatini çekmiş, büyük firmalar sanal gerçeklik teknolojilerine hatırı sayılır yatırımlar yapmıştı. Ancak geçen zaman içinde sanal gerçeklik gözlüklerinin, özellikle oyun dünyasında çok da aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek zor. Sony de sanal gerçeklik teknolojilerine hızlı bir şekilde yatırım yapan şirketlerden. Ancak geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan tablo gösteriyor ki Sony PlayStation VR'dan çok da beklediğini alamamış. VR pazarının beklenenden daha az büyümesi, Sony'nin sunumundaki "zorluklar" tablosu altında yer bulmuş. Geçtiğimiz haftalarda Oculus VR'dan Matt Conte de, VR pazarının umduklarından daha küçük olduğundan dert yakınmıştı. Görünen o ki eğer fark yaratan bir içerik gelmez ise sanal gerçeklik teknolojileri, teknoloji mezarlığında kendisine bir yer bulacak.

Sanal gerçeklik gözlüğü pazarı beklenenden daha az büyüdü

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 24.01.2021 21:28
Kalan Karakter : 300 Gönder
ademt95
ademt95 24.05.2018 12:34
"Görünen o ki eğer fark yaratan bir içerik gelmez ise sanal gerçeklik teknolojileri, teknoloji mezarlığında kendisine bir yer bulacak." Yani gercekten 1960`lardan beri gelistirilen, uzerine yuzlerce tez ve arastirma yazilari yazilan, her alan da, her sektorde kullanilmaya baslanan sanal gerceklik teknolojilerinin sadece oyunlardan ibaret oldugunu mu dusunursunuz? Sanal gerceklik teknolojileri mezarliga falan girmez, Playstation VR girer ancak.
ademt95
ademt95 25.05.2018 15:03
Ingiltere`de Dijital Medya Sanatlari uzerine yuksek lisans yaparim. Su an bir tez ve arastirma yaziyorum ikisi de Sanal gerceklik sistemleri uzerine. Daha gecen hafta 13.su duzenlenen VR bulusmalarindan birine katildim konusu da Muzeler ve Galeriler uzerineydi, bakin 13. ve 13e gelene kadar her biri farkli konular ve alanlar uzerineydi. Okuyun arkadaslar, arastirin, detayli bilgi edinin ve ogrenin, ondan sonra konusun. Biri, arkadas yetersiz yazar, digeri cok bilmis yazar, kusura bakmayin arkadaslar bilgim olmadigi konularda yorum yapmayi sevmem size de tavsiye ederim. Sanal gerceklik sistemlerini 2016 yilinda cikan HMD`lerden ibaret sanan millet gelmis bir de yorum yapiyor. Yorum yapin tabi ki ama yapici yorumlar yapin bari...
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2018 02:02
madem oyunlardan ibaret değil,ne diye oyunlar üzerinden yaygınlaştırmaya çalıştılar ? mezarlıga girmez ama evimizdeki bir pc yada telefon noktasına gelmesine imkan yok artık,anca üniverstilerde yada askeri alanda kullanılır onun dışında eğlence sektöründe öldü
MK Okuru
MK Okuru 24.05.2018 13:59
Yorumu yazan arkadaş yetersiz veriye dayanarak kendi çapında bir değerlendirme yapmaya çalışmış..
MK Okuru
MK Okuru 24.05.2018 13:02
Girdiler bile. Başka hangi sektörde bu kadar yoğun kullanımı olacaktı bir söyler misin çok bilmiş?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.05.2018 14:42
Ben dedim gözlükten daha zor kabul edilir bu diye. Artık hologramı bekleyeceğiz ;)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.05.2018 12:58
Pazarın lideri yine Sony VR baktıktığımızda sadece : Until dawn rush blood ve driveclub RE7 için bile satın alınır.. Farpoint ve bravo team gibi oyunların artması lazım silahla oynamak aşırı zevkli
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.05.2018 12:27
Abi pahalı ve ciddi bir yapım pek yok. Var yok demiyorum ama çok çok alternatif yok. Hem bu yüzden hemde ne bileyim kafaya takıyorsun dev gibi şeyi. Elde kontrolcü vs vs.. Daha küçük ve işlevsel olsa daha hızlı ilerlerdi pazarda.. Artık v2 modellerde görürüz zıplamayı.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×