Secret Agent Clank

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Sadık robot Clank
Platformlar PSP
Secret Agent Clank
  • Yapımcı - Yayıncı High Impact Games - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 80
Artılar Eğlenceli yapı, Silah, gadget ve Clank-Fu çeşitliliği, James Bond göndermeleri
Eksiler Bazen kamera açıları, tekrar eden bölümler
Ratchet & Clank, PSP platformunda ikinci kez hayat buluyor. Ratchet & Clank: Size Matters ile taşınabilir konsollarımızda oldukça iyi maceralar yaşamış, heyecanlı aksiyon sahnelerine tanık olmuştuk. Bu defa ise Ratchet’ın robotik partneri Clank’in başrolü oynadığı, Secret Agent Clank ile yeni maceralara koşuyoruz. Serinin bu ayağında ise daha çok robottan dost olmaz diyenlere söylediklerine pişman olacakları sahneler yer alıyor. Zira bu defa Ratchet’in başı dertte ve imdadına bir numaralı partneri Clank yetişiyor.

007 Clank

Ratchet, müzeden sonsuzluğun gözü olarak tabir edilen mücevheri çalmakla suçlanmış ve hapse atılmıştır. Clank ise en yakın arkadaşının böyle bir hırsızlığı gerçekleştirmiş biri olabileceğine kesinlikle inanmamaktadır ve gizli gerçeği ortaya çıkartarak arkadaşını kurtarmak üzere zorlu bir mücadeleye atılır. Zaten James Bond gibi gizli bir ajan olmak için yanıp tutuşan karakterimiz, karşısına böyle bir fırsatında çıkması ile dişi robotlar da dahil olmak üzere tüm hünerlerini sergileyecek yeni bir ortam bulur kendisine. Ratchet’ın tutulduğu hapis, en azılı suçluların bulunduğu, haliyle en iyi korunan hapishanelerden de birdir. Bu bakımdan karakterimizin işi o kadar da kolay görülmemektedir.

Secret Agent Clank’de, oyunun adından da anlaşılacağı üzere daha ziyade gizlilik önem arz ediyor. Bununla birlikte bölümler boyunca karşımıza çıkan düşmanları, yumruklarımızla savuşturmak ya da silahlarımızı kullanarak da bertaraf edebilmekteyiz. Ancak genele baktığımızda bu durum belli bir yere kadar işliyor, daha sonra da ortalığı daha çok ayağa kaldırmaya başlıyor. Bu durumda da işin için gizlilik ve saklanmak giriyor. Elbette yalnız gizlilikle iş bitmiyor; ancak bu saklanma çabalarımızın karşılığı da ayrıca veriliyor. Düşmanların yakınından parmak ucunda yürüyerek geçmek ya da çevrede bulunan nesneleri kullanarak saklanmak gibi alternatiflerimiz mevcut. Dövüş sahneleri de hayli eğlenceli olmakla birlikte, aslında işin gizlilik kısmı çok daha komik oluyor. Zira saklanma kısmında Crank oldukça usta çalışıyor. Etrafta bulunan bir sütun üstüne çıkıp heykel gibi durmak, ya da bir vazonun üzerinde çiçek taklidi yapmak sureti ile düşmanlardan saklanabilen başka karakter olmasa gerek.

Sam Fisher’a rakip

Clank, kendini savunma durumunda saklanmak ve yumruklarını kullanmak dışında silahları ve işlevsel küçük aletleri bulunmakta. Papyonunu keskin ustura şeklinde bumerang olarak kullanmak, düğmelerinden bomba olarak yararlanmak, karanfili insan yiyen çiçek olarak kullanmak, kaleminin siyah mürekkebi ile lazerleri önlemek tarzında güvenlik sistemlerini aşmak gibi kullandığı aygıtlarına sahip. İlerlememize bağlı olarak yeni aygıtlar edinebildiğimiz gibi, Matrix tarzında Clank-Fu dövüş sanatı yükseltmelerinden edinmekte mümkün oluyor. Clank-Fu hareketlerini yeri geldikçe tuş kombinasyonları ve combolar şeklinde kullanmakta mümkün oluyor. Bu noktada karar size kalıyor ya yeni aygıtlar alabilir ya da dövüş sanatınızı geliştirebilirsiniz. Bunlar dışında yapımda bazı mini oyunlarda bulunmakta. Örneğin sizden oldukça güçlü bir rakibe çaktırmadan yaklaşıyoruz ve karşımıza ritim tabanlı oyunlarda zamanında basmamız gereken tuş görüntülerinin aktığı gibi bir ekran geliyor. Eğer başarılı şekilde tuşlara zamanında basabilirsek, Clank özel bir görüntü eşliğinde düşmanı alt ediyor.

Yapımda yalnız Crank ile de oynamıyoruz. Zamanı geldiğinde Ratchet’i ve Captain Qwark ile Gadgebot gibi farklı karakterleri de kontrol etme şansımız bulunuyor. Her karakterin farklı bir oynanabilirliği bulunuyor ve böylece bizde Crank’in James Bond saplantısından bir miktar uzaklaşmış oluyoruz. Kamera açıları bakımından ise yapım genellikle yeterli seviyede kalıyor. Ancak kimi zaman düşmanın nereden saldırdığını görememek gibi durumlar yüzünden ölmemiz mümkün olabiliyor. Omuz tuşları ile görüntü açısı sağa-sola çevrilebiliyor. Ancak yukarı-aşağı hareket ettiremediğimizden biraz sıkıntı yaşanabiliyor. Görsel olarak iyi seviyede sayabileceğimiz yapım, özellikle karakter modellemelerinde titizlenildiği görülüyor. Arka plan ve çevre öğeleri ise detaydan yoksunlar. Seslendirmeler açısından da iyi seviyede olan oyun, müzikler bakımından daha çok Crank’in dans ettiği kısımlarda güzelleşiyor. Ortalama bir zorluk seviyesine sahip olan Secret Agent Clank, yaklaşık on saatlik bir macera vaat ediyor. Serinin önceki versiyonunu oynayanlar, gizli ajanımızın yeni macerasından oldukça zevk alacaklar. Yapımı ilk kez oynayacaklar da oyundan oldukça keyif alacaklardır.
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2022 00:40
Kalan Karakter : 300 Gönder
Secret Agent Clank

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×