Shenmue 2

İhsan Aktı 3.06.2010 - 12:31
Mali sykyntylar ya?ayan Dreamcast, vefaly kullanycylary için gelmi? geçmi? en iyi oyunlardan birinin devamy çykty.
Platformlar Dreamcast
Shenmue 2
  • Yapımcı - Yayıncı AM2 - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -
Bu yazı Can Gülay tarafından editlenip sizlere sunulmuştur.

Dünyada 10 milyonu aşkın DreamCast kullanıcısı bulunuyor. Fakat SEGA, istediği satış rakamına ulaşamadığı ve DC'i üretimine göre çok ucuza sattığı için tam tamına 500 milyon $ zarar etti. (Zaten SEGA'nın kendisi 4-5 milyar $ değerinde) Böylece DreamCast üretimi Mart 2001 itibariyle durduruldu. Ve SEGA bir açıklamasında da Mart 2002 tarihinden itibaren DC'e oyun üretmeyeceğini de açıkladı. Bunun üzerine bir çok firma hazırladıkları oyunları iptal ettiler. Max Payne, Half-Life, Commandos 2... gibi bir çok mükemmel oyun da bunlara dahil. Ama bunlar kimin umrunda? SEGA sözünü tuttu. İşte DC'in (Ve bana göre oyun dünyasının) gelmiş geçmiş en iyi oyunu sonunda DreamCast sahipleri için piyasada!

BİR OYUNDAN ÖTESİ

Shenmue 2, tam 4 GD'lik bir oyun. 4. GD oyunda yer alan videoları kapsıyor. İlk GD'yi takıp oyuna başlıyoruz. İlk oyunu bitirenler bilir, oyunun sonunda Hong Kong'a hareket etmek üzere bir gemiye binerek yola çıkıyorduk. Shenmue 2'de ise geminin Hong Kong'a gelişini gösteren (Oyunun kendi grafik motoruyla hazırlanmış) bir video karşımıza çıkıyor. (Tarih: 23 Şubat 1987-Saat: 12.00) Ryo'nun gemiden inmesiyle kontrolünü elimize alıyoruz ve Shenmue 2'de yepyeni bir arabirimle karşılaşıyoruz. Kontroller neredeyse tamamen değiştirilmiş. Fakat bunun sonucunda çok kullanışlı bir hal aldıklarını siz de farkedeceksiniz. Kısaca; artık ekranın sağ alt köşesinde X, Y, A, B tuşlarına ait simgeler yer alıyor. X tuşuyla her zamanki gibi günlüğünüze göz atabilir, (ekstradan) kapıları açmak için bu tuşu kullanabilirsiniz, şahıslarla diyaloglara girebilirsiniz. Y tuşu ile yanınızda taşıdıklarınıza bakabilir, ayrıca bir şeyin para edip etmeyeceğini öğrenebilirsiniz. A tuşu ile şahıslarla bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz. B tuşu ise haritadaki önemli gördüğünüz yerlere işaret bırakmanızı, hareket halindeyken bu tuşu kullanarak haritanın büyümesini sağlayabilirsiniz. Örneğin bir sokaktaki bir satıcının yanına gittiniz; X, Y, A ve B ikonları hemen duruma göre değişiyor. Yerlerine para ikonu, diyalog ikonu...beliriyor. Yani bu ikonları nerede, ne zaman kullanmanız gerektiği konusunda problem yaşamıyorsunuz. Çünkü arabirimle oyuncuya sağlanan kolaylıklar sayesinde herşeyin üstesinden gelmeniz mümkün.

LAN DI, WHERE ARE YOU?

Hatırlarsanız, Shenmue'da yer alan mekanlar çok büyük olmamakla beraber 5-6 civarında idi. (Yokosuka-JAPONYA). Shenmue 2'de ise koskoca Hong Kong şehrindeyiz. Hong Kong'un büyük bir kısmını kapsayan cadde ve sokaklarda dolaşmaya hazır olun. İlk oyunda mekanlar çok büyük olmasa da bazıları için bölgelere ait haritaların olmaması sorun olmuştu. Shenmue 2'de ise neredeyse her sokak ve caddede bulunan makinalardan 10 $ karşılığında, bulunduğunuz bölgelere ait haritaları satın alabilirsiniz. Paranız olduğu sürece her bölgeye ait birer harita almanızı tavsiye ediyorum. Aldığınız harita ekranın sol alt köşesinde yer alıyor. Harita üzerinde nerede olduğunuzu rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Oyuna başladığınızda kısıtlı miktarda paranız olduğunu farkedeceksiniz. Daha fazla para kazanmak için Yu Suzuki çok güzel çözüm yolları üretmiş. Bilek güreşleri, şans makinaları, kumar oyunları, bahisler... gibi bir çok faktör sayesinde önceleri az gibi gözükse de yeterli miktarda para kazanabilirsiniz. Bu şekilde oyundan farklı yollarla zevk almanız sağlanmış. Arcade salonlarına girerek eski SEGA oyunlarını oynayabilmeniz de cabası. Mesela Outrun oynamak acaip zevkli oldu benim için. Bu sayede Master System tutkunlarının bir ölçüde nostalji yaşayacaklarından eminim...

ESRARENGİZ ŞEHİR: HONG KONG

Genel olarak oyundaki diğer yeniliklerden bahsetmek istiyorum. İlk oyuna oranla etkileşim içine girdiğiniz nesne sayısı ciddi oranda artmış. Artık daha çok şey satın alabiliyorsunuz. İlk oyunda eksiklik gibi gözüken buluşma saatleri ve kaydetme seçenekleri bu defa düzeltilerek oyuna adapte edilmiş. Saati ileri alma opsiyonu ve istediğiniz mekanda kaydedebilme özgürlüğü yeni oyuna eklenen özellikler arasında. Shenmue'daki tek düze çevre mekanları Shenmue 2'de yenilenen bir başka durum. Hong Kong mekanları, Yokosuka'ya göre çok daha ayrıntılı ve farklı bir biçimde dizayn edilmiş. Ayrıca Hong Kong mekanlarının Yokosuka'ya göre 4-5 kat(en az) büyük olduğunu da göreceksiniz. Diğer bir artı durumsa dövüşlerin daha düzenli bir biçime sokulması olarak görülüyor. Rakibinizin enerjisini sağ alt köşede görebiliyorsunuz. Ryo'nun hareketlerinin büyük ölçüde esneklik kazandığına da gözlerinizle şahit olacak ve bir ölçüde mutlu olacaksınız (Hareketler çok daha gerçekçi görünüyorlar). İlk oyuna oranla Shenmue 2'de çok daha sıkı rakiplerle karşılaşmaya hazırlanın. Fakat Lan Di'yi ararken sıkı arkadaşlıklar kurabileceğinizi de unutmayın. Heavens çetesinin lideri REN, çılgın motorsikletci JOY, sessiz ama bir o kadar güzel Xing, esrarengiz Shen-hua... yeni oyunda size yardım edecek karakterler olarak ön plana çıkmış durumdalar.

JAPONYA'DAN ÇİN'E UZANAN YOLCULUK

GRAFİK: Gözlerinizi yuvalarından fırlatan, ilk gördüğümde ağzımı açık bırakan Shenmue'nun zaten mükemmel olan grafikleri, Shenmue 2'de daha da geliştirilerek karşımıza çıkarılmış. İlk oyuna oranla her şey kesinlikle daha iyi görünüyor. 60 Fps hızındaki grafikler DreamCast'te görebileceklerinizin en iyisi. DC'in gücü bu oyunda gerçekten mükemmel bir şekilde kullanılıyor. Yu Suzuki'nin söz verdiği gibi ekrandaki karakter sayısı 50'ye kadar çıksa dahi hiç bir yavaşlama yaşanmıyor. Kung-Fu antrenmanı yapan öğrencilerle dolu alana girdiğinizde bunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. DC versiyonu bu derece mükemmel gözüken bir oyunun X-Box versiyonunu düşünmek gerçekten heyecan verici.

SES: İlk oyundaki gibi ses efektleri yine harika hazırlanmışlar. Sesler Japonca olmasına rağmen İngilizce altyazı sayesinde hiç bir problem yaşanmıyor. Her cismin kendine özgü çıkardığı seslere oyunda aynen yer vreilmiş. Karakterlerin sesleriyse ilk oyundaki gibi profesyonelce hazırlanmış. Özellikle Ryo'nunki(Max Payne'de bile bu derece karizma yok!)karizmasına karizma katıyor. Bunun yanında müzikler yine orkestralar tarafından hazırlanan Çin ve Japonya'ya ait mükemmel melodilerden oluşuyor. Zaten çok hoşuma giden Uzak Doğu müziklerine Shenmue 2'deki melodilerle daha da bağlandığımı söyleyebilirim.

KONTROL: Shenmue'da yaşanan küçük kontrol problemleri yeni tasarlanan sistem sayesinde aşılmış gibi görünüyor. Analog pad, L ve R tuşlarına eklenen bir kaç ek özellik sayesinde oyuncuların kontrolleri daha rahat kavramaları planlanmış. Kameranın mükemmel tasarlanmış olmasını da eklersek hiç bir problem yaşamayacağınızı belirtmek isterim. Shenmue 2, DC için yapılan gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan bir tanesi... Her DC sahibinin mutlaka ama mutlaka sahip olması gereken bir efsane, bir oyundan ötesi... Büyük ihtimalle X-Box'ta devam edecek olan Shenmue serisi, zaten mükemmel oyunlara ev sahipliği yapan X-Box'ı tek başına aldırtacak kadar etkili bir neden.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 17:43
Kalan Karakter: 300 Gönder
Shenmue 2
İlginizi Çekebilir