1/2

Ship Simulator: Extremes

Özgür Yıldız 14.09.2010 - 15:48
Denizlerde 10.000 dakika
Platformlar PC
Ship Simulator: Extremes
  • Yapımcı - Yayıncı VSTEP - Paradox
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 40
Artılar Tescilli Greenpeace gemileri, ilginç görevler, gemiye göre değişen kontroller.
Eksiler Grafiksel enkaz, fizik motorunda hatalar, uzun süren görev yapısı .
Microsoft’un geliştirdiği Flight Simulator serisini bilirsiniz. Saatlerce pilotluk yaparak, gerçek uçuş  deneyimini tadabiliyorduk. Hatta bazıları oyunu oynayabilmeniz için amatör bir pilot kadar bilginiz olması gerektiğini bile düşünüyordu. Peki ya aynısını denizde yapsaydık? İşte tam bu konuda Ship Simulator Extremes karşımıza çıkıyor ve bize okyanuslarda kaptancılık oynama imkanı tanıyor.
 
Ne umduk, ne bulduk
 
Kurulum işleminin hemen ardından büyük bir hevesle içine girdiğim Ship Simulator’un açılışındaki “Physx by nVidia” logosu ile karşılaşınca açıkçası oyundan oldukça fazla şey beklediğimi söyleyebilirim. Oyunda senaryo ya da tek görevlerden oluşan seçenekler bulunuyor. Senaryo açsanız bile istediğiniz görevden başlayabiliyorsunuz. Bu görevler arasında Greenpeace’in gemilerini kullanarak çevre düşmanlarına karşı “savaşmak”tan tutun, Titanic’in sağ salim New York’a ulaşmasını sağlamak gibi ilginç olaylar bulunuyor. Hemen ilk hikayenin ilk görevini yapmaya başlıyoruz. Uzunca bir yükleme süresinden sonra Greenpeace’in efsanevi gemisi Rainbow Warrior’la karşı karşıya kalıyoruz. Ekranın altında motorları ve dümeni kontrol edebileceğimiz kısımlar yer alıyor. Bunun dışında sağ altta çapa atmak, bordalamak gibi seçenekler, kamera açıları ve geminizde bulunan küçük botlara geçebilmenizi sağlayan kontroller yer alıyor.

Ship Simulator: Extremes
 
Motorlara tam güç verin!
 
İlk görevimiz, denize atık varilleri bırakan bir tankeri engellemek. Bunun için yaklaşık 15 dakika kadar geminizle tankere doğru gitmeniz, ardından da gemiden denize bıraktığınız botla birlikte 5 dakika süren bir yolculuktan sonra tankere ulaşmanız gerekiyor. Tankeri varil atmaktan engellemek için, haritada belirtilen yerde 30 saniye kalmanız gerekiyor. Maalesef okuduğunuz gibi oyun birbirinden ilginç ve saçma görevlerle dolu. Koca tankerin yanında 30 saniye gittikten sonra varil atmalarını engellemiş oluyoruz. Ardından gemimize dönüyor ve limana doğru yol alıyoruz. Liman yolu da bir 20 dakika kadar sürüyor. Zorlayan ancak az da olsa eğlendiren bir şekilde limana gemimizi bordalamamız da bir 15 dakika alıyor.