Silah kullanabilen savaş robotu: FEDOR

Silah kullanabilen savaş robotu: FEDOR

Furkan Güler
Furkan Güler 13.12.2017 - 15:48
Birileri Skynet mi dedi?

FEDOR insansı robotu ilk olarak tanıtıldığında silah kullanabildiği için oldukça dikkat çekmişti. İki eli ile ateş edebilen robot hakkında Rus uzmanlar yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre FEDOR'a kendi kendine öğrenebilme yeteneği kazandırılacak. Bu konu hakkında çalışmaların başladığını duyuran Rusya'daki Blagoveşçensk Pedagoji Enstitüsü Bilgi Teknolojisi Laboratuvarı'ndan Aleksandr Semoçkin, "Amacımız yönetim yazılımı üzerindeki çalışmalarda, robotun görev belirleme sırasında kendi kendine davranış becerisi kazandırmak." ifadesini kullandı.

Rus robot FEDOR'a yeni özellikler kazandırıldı

Uzay görevlerinde kozmonotlara yardım etmesi ve uzay istasyonunda hizmet vereceği söylenen FEDOR, 2021 yılında Rusya'nın imal ettiği bir uzay aracı ile yörüngeye gönderileceği söyleniyor. Diğer bir taraftan FEDOR'un karmaşık olmayan kapı kilitlerini çözümleyip açabildiği, testere kullanabildiği hatta lehim bile yapabildiği söyleniyor.

Oldukça yönlü bir şekilde geliştirilen FEDOR, muhtemelen bir savaş robotu olarak da kullanılabilecek. Rus mühendislerin bu tip çalışmalarına karşın Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de benzer çalışmalar üzerinde projeler geliştirdiğini belirtelim. Umarız ülkemiz ilerleyen dönemlerde yapay zeka ve mekatronik alanında çalışmalar ile yeni nesil teknolojiye yön verebilecek potansiyele sahip olabilir.

Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 6.03.2021 00:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.01.2018 18:54
bencede yerden göğe kadar haklısın kardeşim tvde izlediğimz filmlerden hiçmi örnek almıyor bu insanlar ya bunlar kontrolden çıkıp bizleri dünyadan silmek isterlerse ne yapıcaz ozaman bunu hiç düşünen yok terminatör gerçekmi olacak nediri nşallah o günleri görmeyiz .
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.12.2017 16:54
yapay zeka savaş alanında yasaklanmalı belki çok ilerki zamanlarda illaki bu gavatlar insanların kökünü kurutur :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.12.2017 10:01
bu daha bir başlangıç
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.12.2017 02:24
Geleceği olan bir teknoloji.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.12.2017 18:39
bol bol izleyin arkadaşlar,mevi nasıl alınır,uçak saldırısı olursa hangi yöne yatmak gerekir,tankın içinden 7 saniyede nasıl çıkılır,gez göz arpacık nedir,el bombası nasıl atılmalıdır bunları denemenizde fayda var,hele askere gitmemiş kaçak yada küçük kardeşlerimiz varsa şimdi tam sırası :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×