SimCity 4

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Küçük bir mahalleden gökdelenlerle dolu bir şehire.
Platformlar PC, PC
SimCity 4
Merlin Puanı 80
19 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%72
Artılar -
Eksiler -

Küçük bir mahalleden gökdelenlerle dolu bir şehire

Sim City genel olarak her oyuncuya hitap etmeyen bir oyun. Biz yakıp yıkmaktan hoşlandığımızdan yeni bir şeyler inşa edip, insanlara iyi davranmak bizi pek cezbetmiyor. Aslında Sim City'nin de kendine özgü bir büyüsü var. Oynamayı öğrenebilmek gerçekten zor. Öğrendikten sonra ise işleri yerine oturtup şikayet almadan uzunca bir süre şehri idare edebilmek gerçekten çok zor. Açıkcası ciddi bir sabır istiyor.

Hey gidi günler heyy

Sim City 4'ün diğer serilerinden en büyük farkı grafikleri. Oyunun 2 cd çıkmasından anlaşılacağı üzere grafikler diğer bütün ayrıntılardan üstte tutulmuş. Oynanabilirlik ise pek farklı değil. Gene belli bir zaman sonra insan kafayı yemeğe başlıyor. En büyük faktör normal hayatımızda da olduğu gibi para. Yaptığınız harcamaları karşılayacak ek gelirler bulmalısınız. Yoksa bir kaç ayda işiniz biter. Zaten oyunun sizi en çok zorlayan kısmı da bu, para kazanmak. Ufak bir şehirken orayı yönetmek pek zor olmuyor. Doğal olarak büyüdükçe sorunlar da artıyor. Türkiye'nin tersine, ilk başlarda pek sesi soluğu çıkmayan insanlar siz büyüdükçe sesini yükseltmeye başlıyor, grevler yapıyorlar. Sonuç olarak sizi zor durumda bırakıp geri adım atmanızı sağlıyorlar. Yaşayanların sorunlarını bir nevi çözdüğünüz de ise sorunlar bitmiş olmuyor. İtfaiyesi, polisi, eğitim görevlisi hepsinin her zaman halledilmeyi bekleyen şikayetleri oluyor. Halletmediğiniz de ise bu sorunlar direk yaşayanlara yansıyor. Uzunca bir süre oynadığımda hissettiğim iki şey vardı. Birincisi, asla bir şehiri yönetmeye kalkma, seni aşıyor. İkincisi, en iyisi sen o yaptığın şehri bir güzel alt üst et.

Tanrı'nın Eli

Yapımcılar da benim gibi düşünmüşler ki "Tanrı'nın Eli" denilen bir bölümde doğa olaylarını takip edebilmemizi sağlamışlar. Bu bölümden gündüz gece olaylarından, şehrin üzerine bir meteor düşmesine kadar herşeyi kontrol edebiliyoruz. Şahsen ben direk bir meteor ile işlerini bitirmedim. Daha çok yavaş yavaş olsun diye ilk önce ufak yangınlar çıkartarak itfaiyenin nasıl iş yaptığını takip ettim, peşinden de itfaiye binasını kaldırarak yangın çıkarttım. İnsanların kaçışmaları, binaların yıkılması gayet detaylı. Hele hele son seviyede zoom yaptığınızda bunu daha iyi görebiliyorsunuz.

Her şeyin bir karşılığı vardır

Yazımın başında en büyük değişikliğin grafiklerde olduğundan bahsetmiştim. Gerçekten öyleler. Eski oyunlara nazaran teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanılmış. Tabi ki bu yararlanma çoğu insana yaramıyor çünkü oyun yüksek bir sistem istiyor. Evinin arka bahçesinde salıncakta sallanan bir çocuğu görebilmenin karşılığı en az bir Geforce 2 Mx 440'a mal oluyor. Sağlam bir işlemci ve Ram sayısından söz etmeme gerek yok sanırım. Ayrıca oyun ATI ekran kartlarıyla birazcık dertli. Çıkan son driverları çekmediğiniz taktirde oyun içinde kamerayı oynattığınızda çoğu detay kayboluyor, durduğunuz da ise tekrar yerli yerine oturuyor.

Son Sözler :

Sim City, dünden bugüne oldukça gelişmiş bir oyun. Yanlız bu son versiyonunda şuna dikkat ettim; Grafikler ve eklenen bazı özellikler dışında oyunda gerçekten yeni bir şeyler yok. Aynı Fifa serisi gibi ufak birkaç makyaj ile karşımıza sunmuşlar gibi. Sim City 4'ün arkasından bir eski versiyonu açtığımda ciddi olarak aralarında pek bir fark göremedim. Ama ne olursa olsun Sim City bir klasik ve mutlaka denenmesi gereken bir eser.

Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2022 23:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.07.2016 20:39
Oyun artık arkadaşım gibi sıkıldıkça açıp şehrime bakıyorum. Hele modları da yükleyince havası değişti
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.06.2015 14:06
Yıl 2015 ve hala oynuyorum :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
SimCity 4

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×