Sizce oyunlar hangi fiyatlar ile satılmalı?

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 10.03.2016 - 15:44
Oyun fiyatları konusunda açıkçası sektörde inanılmaz bir karmaşa söz konusu. İçeriğine ya da oyunun tarzına bakılmaksızın çıkan, hemen hemen her oyun 60 $, hatta daha fazla fiyat etiketi ile rafları süslüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise geçtiğimiz yıllarda yaşandı. Normalde 39 - 49$ fiyat etiketine sahip olan oyunlar, malesef Activision'ın Call of Duty markasının fiyatlarını 59$'a çekmesi ile yükselmiş durumda.

Eskiden dijital ve kutulu sürümler arasında fiyat farklı olurken (dijitalde kutu - dağıtım masrafı vs daha düşük) şimdi böyle bir fark göremiyoruz. Aslında bu konuda yapılacak oldukça fazla tartışma ve görüş söz konusu ama konuyu çok fazla dallandırıp, budaklandırma gibi bir niyetim de yok. Bu konuda yine geçtiğimiz dönemlerde açıklama yapan ve Rayman serisine imza atan Michel Ancel, Rayman Origins'in başarısız satışları sonucu "Her oyun 60$ fiyat etiketi ile çıkmamalı" açıklamasını yapmıştı. Yani AAA olsa da bazı oyunların içeriklerine bakarak 30 - 40 - 50$ fiyat etiketi ile çıkabileceğini savunmuştu. Sonuç olarak Rayman Origins her ne kadar çok başarılı bir oyun olsa da malesef satış adeti anlamında beklentilerin çok altında kalmıştı.

İşte burada sektördeki en büyük sorunun da altı çizilmiş oldu. Az satıp, pahalı satmak ya da fiyatı ucuzlatıp, daha fazla satarak sürümden kazanabilmek ve daha çok oyuncuya ulaşmak. Pazarlamanın da bel kemiğini oluşturan bu denklem, oyun sektörüne malesef pek yansımıyor. Bazı özel örnekleri bir kenara bırakırsak "AAA" dediğimiz büyük bütçeli oyunların hemen hemen hepsi 60$ fiyat etiketine sahip oluyorlar.

Sizce oyunlar hangi fiyatlar ile satılmalı?
Madalyonun diğer tarafında ise tabi ki ülkemizdeki fiyat politikası geliyor. Türkiye'de satışa çıkan AAA oyunlar çoktan 200 TL barajını aşmış durumda. Üstelik oyunların yurtdışında olduğu gibi bir ucuzlama süreci de malesef yok. Özellikle kutulu sürümlerde 2-3 yıl geçmesine rağmen oyunların hala çok az indirime sahip olduğunu hatta bazen çıkış yaptıkları fiyatlar ile satılmaya devam ettiklerini görüyoruz. Kısacası indirimi bir kenara bırakın firma politikaları, vergiler, konsol tarafında özel tüketim vergisi, devletin bu konuya gerekli özeni göstermemesi derken, ülkemizdeki oyun fiyatlandırma politikası malesef bir türlü rayına oturamadı. Bu duruma ülkemizdeki alım gücü ve insanların sosyal statüsü de eklenince işin içinden çıkmak çok daha zor bir hale geliyor. Ülkemizde oyun oynamak malesef lüks ve bu lükse ulaşabilmek çok kolay değil.

Gördüğünüz gibi bu konuda ne söylersek söyleyelim, konu oldukça uzamaya başlıyor ve tartışmaya müsait çok fazla detay mevcut. Ülkemizdeki fiyatlandırma politikalarında bu denklem için çok fazla değişken söz konusu. Doğal olarak çözüme gitmek, şu an için oldukça zor.

Toparlayacak olur isek; sizce ülkemizdeki AAA oyunların satış fiyatı belli bir mantık çerçevesinde ne kadar olmalı? Yani "10 lira olsun", "Bedava olsun" ya da korsan konularını işin içine katmadan, bunun gibi yorumlardan lütfen kaçınalım ve bu konuda güzel bir tartışma konusu oluşturalım. Bu konudaki fikirlerinizi oldukça merak ediyoruz. Fikirlerinizi paylaşabileceğiniz gibi aşağıdaki anket üzerinden de fiyat aralığının ne kadar olması gerektiği konusunda seçiminizi yapabilirsiniz.

Anket=880
Yorumlar 142
MK Okuru
MK Okuru 29.01.2022 05:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.06.2016 13:05
Herkez korsan oyundan yana bunun önüne geçmek icin de zaten ilk bi orjinal oyunlarda fiyatlar 50-100 arasi olmali ki korsan oynamasinlar.Sen fiyatı 200-300 yap bide arkadaşın dediği gibi türkçe destek olmasın bide orjinal alın diyonuz
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.03.2016 15:32
En kalite fışkıran oyun dahil 75-100 tl olması makuldur daha türkçe altyazı dahi vermeden 2oo tlye oyun almak? aptallık
Kalan Karakter : 300 Gönder
weron
weron 14.03.2016 01:58
En Güzel yorum @Vorador dan gelmiş. Bir kere ülkemize verilen değere bakmak gerekli sen Türkçe dil desteği koyma sonra oyunu 60$*TL olarak 200TL ye sat bu ne perhiz ne lahana turşusu. Önce dil desteği var mı? yoksa 25-30TL bile çok.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.03.2016 14:32
2.mesaj

X işinde çalışan A 2000 euro kazanıyorken division 59euro dan alıyorken

X işinde çalışan B 2000TL kazanıyorken division için 179TL ödüyor

olması gereken 59TL bence...

Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.03.2016 14:29
60$ =60TL

59euro= 59tl

yani döviz olarak ne kadar ise birebir çevrilmeli bence.

döviz kuru farkı tam bir adaletsizlik ve oyunu getiren firmaların özellikle ARALIN bize attıkları kazıktır

bununla kalmıyor birde gelir düzeyi var bu işin.

2.mesajda anlatıcam
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sizce oyunlar hangi fiyatlar ile satılmalı?

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×