SNK Arcade Classics Volume 1

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Geçen yüzyılın tozlu oyunları
Platformlar PSP
SNK Arcade Classics Volume 1
  • Yapımcı - Yayıncı SNK - SNK
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Dövüş,Dövüş
Merlin Puanı 70
Artılar Geçmişi anımsatıyor, koleksiyon için ideal
Eksiler Multiplayer yok, Unlock sisteminde daha çok oyun olmalıydı
1978 senesinden beri video oyunları konusunda faal olan SNK Playmore firması, eski oyuncuların bizzat oynadıkları ya da en azından adını duydukları yapımları tek pakette toplayarak PlayStation Portable platformu için kullanıma sundu. Daha önce mazisi olan diğer firmalarında eski yapımları tek pakette PSP için piyasaya sürdüklerini görmüş, yıllardır oynamadığımız oyunları oynama fırsatını yakalamıştık. Zira Amiga ve Commodore 64 donanımlarını ancak eskicilerde görmek mümkün. Bu defa da SNK oyunları ile geçmişi yad ediyoruz.

Doksanlar…

1.8Gb’lık UMD diskine, firmanın muhtemelen tüm eski oyunların sığma potansiyeli vardı; tabii ki bu durum işin daha çok ticari yönlü olduğunu gösteriyor. Zira SNK Arcade Classics: Volume 1, adından da anlaşılacağı üzere eski oyunların tümünü içermiyor. Daha çok popüler oyunlardan oluşan bir derleme niteliğindeki Volume 1, bu bakımdan serinin başlangıcı olarak da görülebilir. 1991 ve 1997 yılları arasında çıkmış oyunlardan oluşan derlemede on altı farklı oyun bulunuyor. Art of Fighting, Baseball Stars 2, Burning Fight, Fatal Fury, King of Fighters '94, King of the Monsters, Last Resort, Magician Lord, Metal Slug, Neo Turf Masters, Samurai Shodown, Sengoku, Shock Troopers, Super Sidekicks 3, Top Hunter ve World Heroes yapımda bulunan oyunları oluşturuyor. Dikkat ettiyseniz bu on altı yapımın yarısını dövüş oyunları oluşturuyor. Bu durum, yapımcıların eskidende şimdi olduğu gibi konu ve tür sıkıntısı içinde olduklarını gösteriyor. Zira şuan da piyasada en çok örnekleri görülen oyunlar, FPS türünde. Değişen şey ise savaşçıların 2D’den 3D’ye terfi etmiş olmaları.

Bire bir dövüşte örneklerini gördüğümüz başlıklar Fatal Fury, Art of Fighting, World Heroes, Samurai Shodown ve The King of Fighters '94. Beat'em-ups ya da namı diğer kayan ekranlı dövüş sahnelerine ise Sengoku, Burning Fight, King of the Monsters’da rastlıyoruz. Aksiyon ve spor oyunları ise dövüş oyunlarından kalan yarıyı paylaşıyor. Aksiyon tarzındaki başlıklar arasında Metal Slug, Shock Troopers, Last Resort; Spor tabanlılar arasında ise Baseball Stars 2, Neo Turf Masters ve Super Sidekicks 3 görülüyor. Sona kalan Top Hunter ve Magician Lord oyunları ise platform tarzındalar. SNK’da dikkat çeken bir özellikte madalya sisteminin getirilmiş olması. Belli bir zorluk seviyesinde oynamak, belli sayıda puan toplamak, ya da adam öldürmek – savunmak gibi hedefler tamamlandıkça kazanılan madalyalar ile ödüllendiriliyoruz. Tabii ki ödül sistemi kuru kuru madalya ile kalmıyor, Artwork, müzikler, videolar, gizli haritalar ve hatta kitli olan World Heroes ile ödüllendiriliyoruz.

Eskilerin tadı

Görsel olarak herhangi bir yenileme ya da iyileştirmeden geçmeden, olduğu gibi aktarılan oyunlarda, menüden müdahale ile ekran boyutu, parlaklık, zorluk seviyesi gibi ayarlar yapılabiliyor. Oyunlarda başarısız olmak mümkün değil, zira canınız kalmadığı taktirde kaldığınız yerden devam edip etmeme isteğiniz soruluyor. Bununla birlikte hafıza kartına oyunları save etmek de mümkün. Genel olarak baktığımızda SNK Arcade Classics: Volume 1, daha çok geçmişi yad etmek isteyen oyunculara hitap ediyor. Daha önce bu yapımları oynamaya yaşı müsait olmayan oyuncular ise muhtemelen eski teknolojiden zevk almayacaklardır. Bununla birlikte koleksiyon amaçlı olarak, ya da eskiye meraklı gençler tarafından da tercih edilebilir. Puanlamada da eskiye göre baz alındığı unutulmamalı.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2022 07:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
SNK Arcade Classics Volume 1

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×