1/2

Sonic Heroes

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Sonic'in bitmeyen maceraları
Platformlar PlayStation 2
Sonic Heroes
  • Yapımcı - Yayıncı Sonic Team - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 63
Artılar -
Eksiler -

Sonic, Sega'nın maskotu ve hiç kuşkusuz Mario ile birlikte dünyanın en tanınmış oyun kahramanıdır. Sega'nın adının dünyaya duyurulmasını sağlayan, çizgi dizileri yapılan ve hatta NBA'deki bir basketbol takımına adını veren Sonic'in maceralarına hepimiz en az bir defa ortak olmuşuzdur. Dünyaya 2D olarak gözlerini açan bu seri oldukça büyük bir başarı elde etti. Üçüncü boyutta ilk defa Sega MegaDrive döneminde Sonic 3D: Blast ile görünen, fakat önemli bir başarı yakalayamayan oyun, DreamCast’te ise Sonic Adventure ile inanılmaz derecede büyük bir başarı yakaladı. Ardından çıkan Sonic Adventure 2’de bu başarıyı perçinledi. Şunu söylemeliyim: Sonic Adventure serisi şimdiye kadar oynadığım en iyi oyunlar arasında. DreamCast'in başında sabaha kadar bir arkadaşımla Sonic Adventure 2 'nin Jungle bölümünde yarıştığımızı asla unutamam... 

Sega'nın Hardware üretimine son vereceğini açıklaması ile Sonic'in ilk defa Sega'nın kendi sistemi dışında bir konsol sisteminde gözükme olasılığı doğdu ve gözüktü de. İlk olarak ezeli rakibi Nintendo'nun güçlü konsolu GameCube'te Sonic Adventure 2: The Battle ile görünen Sonic, daha sonra Gameboy Advance, PC, N-Gage gibi platformlarda da farklı maceralarıyla ortaya çıktı. Şimdi ise Sonic Heroes, Gamecube, Xbox ve PS2'de karşımızda.

Takım liderine dikkat etmek şart

Sonic Heroes, Sonic Adventure serilerinden farklı olarak bireysel oyuna değil, daha çok (hatta tamamen) takım oyununa dayanıyor. Bu serilerden oynayan oyuncular bilirler, bölümler tamamen oynadığımız karakterin özelliklerine göre dizayn edilmişti ve her karakteri sadece kendi bölümünde yönetebiliyorduk. Sonic Heroes'da ise 3 karakteri aynı bölüm içinde aynı anda yönetiyoruz. Aslında birini takım lideri yapıp diğer karakterlerin bizi takip etmesini sağlıyoruz. Tabi oyun sırasında istediğimiz an takımın liderini değiştirme olanağına sahibiz. Sonic Heroes'da dört takım bulunuyor, bunlar; Sonic Team, Dark Team, Rose Team ve Chaotix Team. Bu takımların özellikleri birbirine çok benziyor, her takımdaki karakterlerin belirli görevleri bulunuyor. Sonic Team: Sonic, platformlardan çok hızlı gidebildiği gibi oluşturduğu rüzgarla düşmanlarınıza hasar verebiliyor; ayrıca Sonic Adventure serilerinde olmayan duvarlara tutunma özelliği de var. Knuckles ise takımın gücünü simgeliyor, önüne çıkan düşmanları ve kayaları yok edebildiği gibi, takım arkadaşlarını bir bazuka gibi fırlatıp düşmanlara zarar verebiliyor. Tails ise takımın uçma görevini sağlıyor, takım arkadaşları onun kuyruğuna tutunarak zıplayamayacakları yerlere uçarak çıkabiliyor. Ayrıca Tails de yüksekte uçan düşmanlara takım arkadaşlarını fırlatarak zarar veriyor. Hareketler bu kadar ile sınırlı değil, platform'lara göre bazı değişik hareketler de yapıyoruz; fakat bunlar düşmanları öldürmeye yönelik değil, daha çok platformları aşmaya yönelik. 

Diğer takımlardaki karakterlerin özellikleri de Sonic Team'in ki ile benzerlik gösteriyor. Takımları birbirinden ayıran en önemli özellik ise oyun sırasında aldıkları 'power up'lar sayesinde yaptıkları 'Super Blast' denilen hareketler. Bu hareketi R1 tuşu ile yapıyoruz, yaptığımız anda etrafta ne kadar düşman varsa yok oluyor. Özellikle kalabalık düşman toplulukları arasında kaldığınızda çok işinize yarıyor. Birde Dr. Eggman ve diğer takım üyelerine karşı savaştığımız savaşlar var ki, onlar da çok eğlenceli. 

Bölümlerde uçma, güç gösterisi ve hızın yanında değişik araçlar kullandığımız da oluyor. Bulmacalar da göz ardı edilmemiş, siz belki bölümü çabucak bitirmek isteyebilirsiniz ama etraftaki gizli kapıları ve nesneleri kaçırmamanızı tavsiye ederim, bu nesneler Super Blast hareketi için güç arttırıcıları ve fazladan bir hak gibi şeyler.

Oyunda takımların özelliklerinin birbirine benzemesi biraz sinir bozucu; çünkü takımların mücadele ettikleri bölümler birbirine benziyor. Bölümler birbirine benzediğinden bir takımla oyunu bitirdikten sonra başka bir takımla bitirmek istemeyebilirsiniz. Yine de oyundaki gizliliklerin tamamını açmak için oyunu bütün karakterlerle bitirmeniz yararınıza olacaktır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×