Sosyal medya platformlarına büyük ceza geldi

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 4.11.2020 - 13:03
Sürenin dolması ile birlikte Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Tiktok başta olmak üzere sosyal medya platformlarına 10'ar milyon TL ceza kesildi.

Sosyal medya platformlarına 10'ar milyon TL ceza kesildiği açıklandı. Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok başta olmak üzere ülkemizde henüz temsilcisi bulunmayan sosyal medya platformlarına ve siteler için ilk adımlar atılmaya başlandı. Tabi bu ceza ve gelişmeler sonrasında sosyal medya platformlarının ülkemizden çekilip çekilmeyeceği merak edilmeye de başlandı.

Sosyal medya platformlarına 10 milyon TL ceza

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda meclisten bir torba yasa geçmiş ve sosyal medya platformlarına dair önemli kararlar da bu torba yasa içerisinde yer almıştı. Yapılan düzenlemeye göre yabancı kaynaklı büyük sitelere ve sosyal medya platformlarına bazı kararlar şart koşulmuştu. Buna göre tüm bu firmaların ülkemizde temsilci ofisi bulundurmaları gibi kararlar ile karşılaşmış ve bu karar için bir süre verildiğini görmüştük. İşte bu sürenin dolması ile birlikte hala temsilci atamayan ve alınan kararlara uymayan şirketlere ceza kesildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan sosyal medya platformlarına (Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok vs) 10'ar milyon lira ceza kesildiğini duyurdu. 30 gün içerisinde bu para cezası ödenmez ise bu platformların ülkemizdeki bant genişliği %50, hala uyulmazsa %90 oranında düşürülecek. Bu düşürme sonrası yine gerekli şartlar yerine getirilmez ise daha ağır kararlar ile karşılaşma durumumuz da var.

Diğer taraftan verilen ceza sonrası sosyal medya platformlarının yapacağı açıklama ise merakla bekleniyor.

Sosyal medya platformlarına büyük ceza geldi

Yorumlar 32
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 16:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.11.2020 13:41
bence söyle bir sistem getirtebilirler twitter vb medyaya üye girişleri kimlik bilgileriyle girilmesi getirsinler hem bot hemde troll hemde devlete karşı suç işleyenler hem azalır hemde totosu yetmez kimsenin tabi bu hükümet bunu lehine kullanır o ayrı ama yinede böyle birşeyin getirilmesi lazım
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2020 14:27
Sen ne zekisin öyle. He kimlikle kaydolalımda yaptığımız her yorum için hakkımızda anında işlem yapılsın suçlu suçsuz sadece eleştirdik diye. Sen heralde çok meraklısın hayatına karışılmasına.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.11.2020 11:35
Yorumlara bakar mısın arkadaş ya. Adamlar Türkiye'yi takmıyor ancak bizimkiler ya sosyal platform kapanırsa korkusuyla neler yazmışlar. Ne ciğeri beş para etmez adamlarsınız siz. Gerçi uşaksınızdır büyük ihtimal.
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2020 08:38
Arabistana bilet al hadi yallah
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.11.2020 18:30
RTÜK ve YÖK’ü kaldıracağını seçim beyannamesine ekleyene oyumu vereceğim!
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.11.2020 13:34
Gayet yerinde olmuş. Adam yerine koymazlarsa ceza kes. Yine mi koymadılar daha fazla kes. Hiç olmadı kaldır at. Muz cumhuriyeti mi ulan burası.
MK Okuru
MK Okuru 5.11.2020 10:23
sosyal medya kepenkleri kapatsa en başta psikolojik krize girecek ergenler burada boş boş yorum yapıyorlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.11.2020 14:45
Devletimiz bu platformları yola getirecek. İnat etmeyi bırakacaklar az sabır.
MK Okuru
MK Okuru 5.11.2020 11:21
Oyyy amerikayı genel olarak manda altına da alırız demi bozqurt haw haw kardeş
Kalan Karakter : 300 Gönder
Sosyal medya platformlarına büyük ceza geldi

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×