1/2

Soulcalibur IV

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Efsane seri içinde efsane isimlerle yeni oyunuyla geri döndü!
Platformlar PlayStation 3
Soulcalibur IV
  • Yapımcı - Yayıncı Project Soul - Namco
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Dövüş,Dövüş
Merlin Puanı 87
Artılar Grafikler, sesler, animasyonlar, Darth Vader ve Yoda, dövüşler, online mod, detaylı karakter yaratma
Eksiler Senaryo modu çok kısa
Dövüş oyunları her zaman ilgi çekici olmuştur. Mortal Kombat’tan Tekken’e, Street Fighter’dan Soulcalibur ve daha nicelerine kadar. Çoğu dövüş oyununun da kendine has bir hayran kitlesi vardır. Oyuncuya sadece dövüş değil, arka planında güzel bir hikaye ve eğlence de sunar. Her karakterin kendine ait detaylı bir hikayesi bile vardır. Gelişen oyun teknolojisiyle birlikte artık dövüş oyunları da, daha gerçekçi ve etkileyici grafiklerle karşımıza gelmeye başladı. Street Fighter IV’ün yapımı süre dursun, uzun zamandır beklenen bir serinin yeni üyesi de sonunda piyasaya sunuldu. Hele ki içerdiği Star Wars karakteriyle çıkmadan önce oldukça ilgi çekmişti, ama şimdi uzaktan resimlerine ve videolarına bakmaya gerek yok. Konsollarımıza beklenen Soulcalibur IV konuk oldu.

Mars’ın Kılıcı

Köklü ve eski bir seri olan Soulcalibur’un dördüncü oyununa girdiğimiz de, bizleri Story, Arcade, Training, Tower of Lost Souls gibi seçenekler karşılıyor. Kısaca seçeneklerden bahsedersek, Story bildiğimiz klasik hikaye modunu içeriyor ve toplam beş kısımdan oluşuyor, aslına bakarsak senaryo modu bu konuda kısa tutulmuş, çok kısa bir sürede anında bitirebilirsiniz. Arcade’te karşımıza gelenleri bir güzel pataklayabiliyoruz. Training de adından anlaşıldığı gibi oyuna alışmak ve antrenman yapmak için seçebileceğimiz bir mod ve son olarak Tower of Lost Souls ise oyuna biraz daha renk veren bir mod. Tower of Lost Souls’ta üç farklı karakter seçebiliyoruz ve kulenin son kısmına çıkmaya çalışıyoruz, tabii ki bunu yaparken rakipler bizleri rahat bırakmıyor, sürekli onlarla dövüşüyoruz. Belli ödüller de kazanabiliyoruz.

Gelelim oyunun asıl kısmına yani dövüş sistemine. Oyunun sistemi olması gerektiği gibi son derece dengeli yapılmış. Oldukça mücadeleye sahne olabilen dövüşler çıkartabiliyorsunuz. Dövüşler oldukça çetin ceviz ve kesinlikle çok zevkli. En önemlisi ise dövüşlerde saldırının daha çok ön planda tutulması ve dövüşlerin genel olarak yakın mesafe üstüne kurulu olması. Avantajlı durumu bir anda tersine çeviren bir kriter var, yani dövüşülen arenaların kendisi. Birçok oyunda karşımıza çıkan etrafı açık arenalar, Soulcalibur’daki yerini alıyor. İsterseniz rakibinizin gücü bir gıdım olsun, sizinki tamamen dolu olsun diyelim. Eğer ters bir hareket yapıp arenadan düşerseniz, kaybediyorsunuz. Genel olarak arenayı iyi kullanarak dövüşmek en temizi oluyor. Soulcalibur’da yer alan yeniliklerden birisini ve dövüşlerde saldırıyı ön planda tutan kısmı "Soul Gauge" ve "Critical Finish" oluşturuyor. Soul Gauge aslında bir bar ve blok yaptığımız sürece bize karşı eski bir şekilde çalışıyor. Eğer çok blok yaparsak Soul Gauge yüzünden Critical Finish yiyebiliyoruz. Critical Finish ise aslında tek bir hamleyle rakibin işini bitirme hareketi. Critical Finish’i yaptığımızda karakterimiz rakibini, kendi tekniğini kullanarak tek bir seferde işini bitirebiliyor.

CPU kontrolündeki karakterlerle kapışmak dışında, Soulcalibur’un en iyi ve en eğlenceli kısmını online seçeneği oluşturuyor. Artık şu bir gerçek ki, yeni nesil konsolların online desteğinin olması, konsollara çıkan çoğu oyunun da multiplayer’a iyice destek vermesini ve farklı multiplayer seçenekleri sunmasını sağlıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte sadece grafikler değil, seçenekler de iyice arttı. Oyunda kısa senaryo modu hemen bitiyor, diğer modlar bir süre idare etse de, oyunda asıl kısmı online sağlıyor. Hem dövüşler çok daha zevkli olurken, diğer yandan gerçek bir oyuncuyla kapışmak daha iyi oluyor. Online dövüşlerde her şey oyuncunun karakterine ve arenaya olan hakimiyetine bağlı. Karakteri ve arenayı eğer iyice kullanırsanız, karşınıza gelen çoğu rakibi yenebilirsiniz. Yani oyuncu becerisi en önemli noktayı oluşturuyor. Zaten online olarak diğer rakiplerle kapıştığınızda saatlerin ne kadar geçtiğini anlamıyorsunuz. İnsanı konsol başına çivilerken, multiplayer’ın tadına iyice varıyorsunuz. Yapımcılar online kısımda çok iyi bir iş çıkarmışlar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×