1/2

The Beatles: Rock Band

Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Yesterday… All my troubles seems so far away!
Platformlar PlayStation 3
The Beatles: Rock Band
  • Yapımcı - Yayıncı Harmonix - Electronic Arts
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Müzik,Müzik
Merlin Puanı 87
Artılar Birçok Beatles şarkısı, müthiş ses efektleri, inanılmaz eğlence faktörü
Eksiler Tüm Beatles şarkıları yok, bazı karakter modellemeleri
1957 yılının Mart ayında 16 yaşındaki Jon Lennon, QuarryMen adındaki grupla birlikte çalmaya başladı. Henüz 15 yaşındaki gitarist Paul McCartney de, John Lennon’un ısrarlarına dayanamayarak sonradan bu gruba dahil oldu. McCartney, George Harrison adındaki bateristi gruplarını izlemeye davet edince, efsanenin üçlüsü bir araya gelmişti.

Büyük ismin doğuşu

Ringo Starr’ın da kare ası tamamlamasıyla birlikte, küllerden bir ateş doğacaktı. 1960 yılında Liverpool’da bir araya gelen Beatles, dünyanın en popüler müzik grubu haline gelmeye adım adım yaklaşıyordu. Müzikal stilleri 1950’leri andırmasına rağmen grup, tabiri caizse her telden çalabiliyordu. En büyük adım; menajerleri Brian Eppstein’ın, EMI’den George Martin ile anlaşmasıyla atılacaktı. 1962’de “Love Me Do” ve 1963’te “I Want to your hand”, Beatles çılgınlığının, Birleşik Krallık’tan Amerika’ya sıçramasına neden oldu. 1967’de Brian Eppstein’ın aşırı doz uyuşturucudan ölmesi, grubu moralman yıktı. Artık tartışmalar ve çatışmalar, grubun içerisinde yayılıyordu ve dört üyenin birbirinden ayrılmasına yol açtı. 1970’de grup koptu, ama 40 yılı aşmasına rağmen çalışmaları canlı kaldı.

The Beatles: Rock Band
"Rock Band, 6 kişiye kadar oyuncu desteği sağlıyor. Gitar kontrolü, davul kontrolü ve mikrofon kullanılabiliyor. Özellikle dostlarınızla oynadığınız oyunlar (Eğer gerçekten iyilerse) müzik ve eğlence şölenine dönüşüyorlar."

40’dan fazla Single ve albüm ile Beatles, tüm dünya çapında 1 milyar adetlik satışa ulaştı. 2004’de Rolling Stone magazine, Beatles’ı dünya tarihinin en iyisi seçti. Üyeler ayrı ayrı, Time dergisi tarafından çağın en önemli insanları arasında olmaya layık bulundu. Etkileri hala günümüz müziğinde ağır bir şekilde hissedilen Beatles grubu şimdi de, müthiş bir oyunla yeniden hayat buluyor.

Efsane sanal dünyada

Harmonix Music tarafından hazırlanan yapım, MTV Games tarafından basıldı ve EA Games’in sponsorluğunda dağıtıma başlandı. Yani çok büyük üç yapımcının desteğini arkasına alıyor. Beatles grubunun 45 şarkısı, The Beatles: Rock Band’ın kesinlikle en büyük artısı. Şunu da mutlaka belirtmeliyim; The Beatles: Rock Band, Rock Band serisine ait bir genişleme paketi değil, kendi başına bir yapım.

Yapımın geliştirilmesi sırasında işe Apple Corp da el atmış. Eski Beatles üyeleri; Sir Paul McCartney ve Ringo Starr’da desteklerini esirgememiş. Hatta George Harrison’ın oğlu Dhani’de elinden gelen her şeyi yapmayı görev edinmiş. Anlayacağınız yapımın arkası epey sağlam. Peki bu efsanevi isimlerin katkıları, oyunu iyi yapmaya yeter mi? Elbette hayır, ama işe yarayacakları kesin.