1/2

The Bureau: XCOM Declassified

The Bureau: XCOM Declassified

Mert Günhan
Mert Günhan 26.08.2013 - 18:03
Beklentiler kaideyi bozmaz
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
The Bureau: XCOM Declassified
  • Yapımcı - Yayıncı 2K Marin - 2K Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 74
Artılar Sağlam atmosfer, oldukça güzel müzikler, mekanikler yeni ve taze fikirler getirmiş
Eksiler Kendini tekrarlayan oynayış, hikaye gerçekten can sıkıyor, Bureau dünyasını çok dar bir açıdan görüyoruz
The Bureau: XCOM Declassified, herhalde oyun tarihinde en bahtsız yapımlardan biri. Bu oyun üç kere isim değiştirip üç tane farklı stüdyo tarafından 2006 yılından beri ele alındı. 2010 Yılında XCOM adıyla FPS türünde açıklandı ve ondan sonra da sürekli olarak ertelemelerle birlikte en sonunda Bureau: XCOM Declassified halinde üçüncü şahıs kamerasından oynanan bir taktiksel shooter oyunu oldu.

Bureau, gerçekten enteresan bir geçmişe sahip, bu geçmişten çok fazla bahsetmeyeceğim çünkü yapımın son haline bir etkisi yok, şu anda elimizde olan oyun, nereden devşirilmiş olursa olsun, Bureau, XCOM Declassified.

The Bureau: XCOM Declassified
Bureau, 1962 yılının çetrefilli U.S.A’inde geçiyor ve CIA ajanı William Carter’ın hikayesini anlatıyor. Strategic Emergency Command bürosunda çalışan ve Amerikan topraklarına gelen uzaylıları araştıran bir büronun mensubu olarak görevlerinden biri bütün gördüklerini sır olarak tutup gerekirse kanıtları silmek. XCOM takipçileri bunun XCOM’un XCOM olmadan önce ki halinin hikayesi olduğunu çokta anladılar zaten.

Bureau, enteresan bir karışım. Strateji ve shooter türünün garip ve bazı bazı işleyen, bazı bazı ise gerçekten çileden çıkartan kombinasyonlarına sahip, üç kişilik partinizde ilerleyip yanınızda bulunan iki kişiye bol bol emir verip farklı stratejiler deneyebildiğiniz oyun, gerçekten enteresan. Özellikle oyunda bulunan yeteneklerin çokluğu, savaşları neredeyse asla sıkıcı bir hale sokmuyor. Tabii bu hangi sahnelerde savaş olacağını ve nerede saldırıya uğrayacağınızı bir süre sonra bilemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Bureau bu konuda sıkıntılı, genellikle nerelerde saldırıya uğrayacağınızı bu mekaniğin bir kötü yanı olarak algılayabilirsiniz, geniş alandaysanız bir kere kesin bir yerlerden bir şeyler gelecek, sistem geniş alanlara göre kurgulandığı için, bu tarz bir sıkıntı yaşadım açıkçası, heyecan elementi bir yerden sonra benim için öldü.

The Bureau: XCOM Declassified
Bureau, hikaye odaklı bir oyun, bu sebeple oyunun zorluk seviyesi maksimuma getirildiği zaman bile gerçek anlamda can sıkıcı hale gelmiyor. Peki ama madem bu kadar hikaye odaklı, bu hikaye ne ile ilgili? XCOM’un temellerinin anlatıldığı Bureau’nun, anlatmak istediğini çok güzel bir sunumla fakat çok kötü kelimelerle yaptığını düşünüyorum. Kısacası, hikaye çok zayıf.

Oyun boyunca her seferinde gerçekten büyük bir şeylerin olacağını zannederken karşımda daha çok kafa karıştıran ve tam olarak cevaplanmayan sorularla karşılaştım, atmosfer gerçekten beni her yakaladığı vakit, Bureau’nun kötü yazılmış hikayesi beni çok daha uzaklaştırdı. Oysa müzik, atmosfer, grafikler, ortamlar ve karakterler o kadar sağlam ve ilginç ki, hikayenin bu kadar kötü bir şekilde yazılmış olması inanılmaz can sıkıyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×