The Guardian'a göre Türkiye'de geçen en iyi 10 kitap

Özgür Deveci
Özgür Deveci 31.07.2020 - 10:46
Rutin olarak en iyiler listeleri yayınlayan The Guardian, bu seferde Türkiye'de geçen en iyi 10 kitabı listeledi. Detaylar haberimizde!

Rutin olarak en iyiler listeleri yayınlayan The Guardian, bu seferde Türkiye'de geçen en iyi 10 kitabı listeledi. Yayınlanan listeye baktığımızda Yaşar Kemal’in baş yapıtı olarak değerlendirilen, Çukurova köylüsünün ağalığa karşı mücadelesini anlatan eseri İnce Memed, İkinci Meşrutiyet'ten II. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Anadolu’da yaşamış sıradan insanların öykülerini okuyucuya sunan ve MEB tarafından da 100 temel eser listesine dahil edilen Nâzım Hikmet'in şiir kitabı Memleketimden İnsan Manzaraları ve Nobel ödüllü usta yazar Orhan Pamuk'un Almanya’dan Kars’a doğru yola çıkan sürgün bir köşe yazarı ve şairin yaşadıklarını ele alan romanı Kar gibi Türkiye'de geçen en iyi eserleri görüyoruz.

The Guardian'a göre Türkiye'de geçen en iyi 10 kitap

The Guardian'a göre Türkiye'de geçen en iyi 10 kitap

• Baba ve Piç - Elif Şafak

Elif Şafak, bu kitabında İstanbul - Amerika arasında biri Türk diğeri Ermeni asıllı iki aile üzerinden Türkiye-Ermenistan ilişkilerini incelemiştir. Yazar romanını 18 bölüme ayırarak her bölüme aşure yapımında kullanılan malzemelerin ismini vermiştir. Ülkemizde çok tartışmalara yol açmış bu roman, aynı zamanda Serra Yılmaz’ın başrolde yer aldığı tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir.

• İnce Memed - Yaşar Kemal

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle 'içinde başkaldırma kurduysa doğmuş' bir insanın, 'mecbur adam'ın romanı.

• Memleketimden İnsan Manzaraları - Nâzım Hikmet

Türk şiirinin çizgisini değiştirmişi çok yönlü, evrensel boyutlu bir şair ve yazarın bu basım için yeniden gözden geçirilmiş, kaynak metinler esas alınarak düzeltilmiş "külliyatı"...

• Trabzon Kuleleri - Rose Macaulay

Üç İngiliz, kilise öğretisini ve Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Türkiye'ye gelirler. Çanakkale'den gemiyle İstanbul'a geçerler ve deve sırtında Karadeniz sahilini gezerler. Romanda, Karadeniz insanlarının gelenek-göreneklerinden, yaşama koşullarından, dine ve topluma bakışlarından bir kesit sunulur ize. Rizeli balıkçılar, Anglian rahip, Trabzonlu büyücü, Altın Post, camiye çevrilmiş kiliseler, Hopalılar, Ruslar, Türkler, Çerkezler derken; yol, yolculuğu belirler. İlginç ve beklenmedik olaylar yaşarlar. Heyecanla ve severek okuyacağınız bir gezi, tarih ve anı kitabı.

• Kar - Orhan Pamuk

Kar, Almanya’dan Kars’a doğru yola çıkan sürgün bir köşe yazarı ve şairin yaşadıklarını ele alıyor. Kitap, başkahramanı olan Kerim Alakuşoğlu’nun Erzurum’dan Kars’a yaptığı otobüs yolculuğu ile başlıyor. Yolda karın yağışını izleyen başkahraman, çocukluk günlerini hatırlayarak kar ile masumiyeti özdeşleştiriyor. Ve kendisiyle konuştuğu bu sürede, adını sevmediği için kendisine “Ka” denmesini tercih ettiğini de okurlara açıklıyor.

• Kanatsız Kuşlar - Louis de Bernieres

Güneybatı Anadolu'nun küçük bir kasabasında, Müslüman ve Hıristiyan toplumu yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamaktadır. Kasabada süregelen gizli karasevdalar, farklı inançlardaki iki din adamının bakış açıları, birbirine karışmış ve kaynaşmış iki toplumun ilginç karakterleri Anadolu'nun bu kıyısını dünyanın birçok yerinden ayırmaktadır. Ne var ki kısa bir süre sonra o büyü bozulur. Savaş korkunç yüzünü din ve milliyetçilik uğruna işlenen katliamlarla gösterir. Artık açlık ve düşmanlık ortalıkta kol gezmektedir. Ve bu küçük kasabanın dışında askeri dehası ve akıl almaz cesareti ile ülkenin kaderini hayalinde yaşattığı biçimde yeniden çizen bir Mustafa Kemal vardır.

• Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün olay örgüsü, fakir bir ailede büyüyen ve saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal adlı genç bir adamın çevresinde şekilleniyor. Kalabalık bir şahıs kadrosuna sahip olan romanda, başkahraman Hayri İrdal’dan sonra en baskın karakteri ise Halit Ayarcı oluşturuyor. Öyle ki başkahraman da kendi yaşamını, Halit Ayarcı ile tanışmadan öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriyor.

• İlyada - Homeros

İlyada ve Odysseia, Egeli bir ozan olan 'Homeros'un yarattığı iki büyük destandır. 'Homeros', sözlü edebiyat geleneğini sürdüren bir ozandı. Bu destanları İsa'dan önce dokuzuncu yüzyılda yarattığı sanılıyor. Yazılışı, kaleme alınışı daha sonradır. Bu İzmirli büyük ozan, "İlyada"da, Troya Kenti'nin destanını anlatır. Troya Kenti, Çanakkale Boğazının Anadolu yakasında bugünkü adıyla Hisarlık Tepesine kurulu varlıklı bir kentti. Yunanistan'dan gelen Akhalar'ın saldırısına uğrar, bu savaşta iki toplum karşı karşıya gelir. Yurtları Anadolu'da bulunan Troyalılarla Yunanistan'dan gelen Akhalar Topluluğunun savaşıdır bu büyük destan.

• Yeniçeri Ağacı - Jason Goodwin

Yıl 1836. Yer Osmanlı İmparatorluğu. II. Mahmut Dönemi. Sultan, bir yandan Batı'ya ayak uydurma gayretiyle yenilik hareketlerine girişirken, bir yandan da devlet içindeki karışıklıklarla uğraşmaktadır. Olaylı günlerde Asakir-i Mansure-i Muhammediyye mensubu bir subayın cesedi bulunur ve Sultan'ın gözdelerinden biri haremde boğularak öldürülür. Sultan, cinayetlerin aydınlanması için hızlılığı ile ünlü Haremağası Yaşim'i görevlendirir. Tarihin belki de ilk hadım dedektifi ama en cesaretlilerinden biri olan Yaşim'in on günü vardır. İstanbul'un karmaşık sokaklarında ve zengin geçmişinde katilin izini süren Yaşim'in şüpheleri zamanla, Vaka-i Hayriye sonrası yok edildiklerine inanılan, dört yüz yıldır imparatorluğun simgesi olmuş yeniçeriler üzerinde toplanır.

• Devir: Dilsiz Kuğular Zamanı - Ece Temelkuran

Bu bir devir romanı. Herkesin zamanı bir başkasına devrettiği hayatta, Ali ve Ayşe'nin beraber kurdukları gizli bir dünya var içinde. Sadece o iki çocuğun gördüğü ve bir tek dilsiz kuğuların bildiği bir yer. O dünyada bugün yaşadıklarımıza asıl biçimini verenler, yani unuttuğumuzu hatırlamadığımız şeyler var... Ece Temelkuran, yalnızca çocuk gözümüzle bakınca hatırlayacaklarımızı anlatıyor. Dilsiz kuğuların dün söylediklerini yarına devrediyor...

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 15:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2020 11:46
Elif Şafak ın listede olması listenin ciddiye alınmaması gerektigini gösteriyor.
Naru61
Naru61 2.08.2020 18:03
Bir bitmediniz gitti yahu.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2020 19:20
şu çılgın türkler, turgut özakman... bu kitabın üstüne türkiye'de geçen bir kitap tanımıyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.07.2020 18:08
Bir ara şafak hanım bir patladı sonra öteki türlü patladı.
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Guardian'a göre Türkiye'de geçen en iyi 10 kitap

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×