The Haunted Mansion

Alkan Adakaner
Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Luigi's Mansion'dan sonra yine bir perili köşk oyunu.
Platformlar PlayStation 2
The Haunted Mansion
  • Yapımcı - Yayıncı High Voltage Software - TDK Mediactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 74
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%87
Artılar Zekice tasarlanmış bulmacalar, atmosfer çok iyi.
Eksiler Grafik ve sesler üzerinde fazla uğraşılmamış.

Issız ve terk edilmiş bir köşk; kim bilir içinde neler vardır? Hayaletler, kötü ruhlar ve birbirinden korkunç yaratıklar. İşte The Haunted Mansion’ın ana teması da bundan ibaret. Kahramanımız terk edilmiş bir köşkte hayaletlere karşı mücadele veriyor. Yanımızda gaz lambası benzeri bir fener ve bize arada sırada ne yapacağımızı söyleyen bir hayalet (bu hayalet kötü değil tabii, Casper gibi bir şey) ile köşkün çeşitli yerlerinde kuru kafa benzeri hayaletleri avlıyoruz.

İşimiz hayalet avcılığı; fakat bu hayaletleri avlamak için çok gizemli yolları keşfetmemiz gerekiyor. Bazen gizli bölmeleri bulmamız gerekirken, bazen de bir tablonun içine girip diğer tablodan çıkmamız gerekiyor. Oyunda ilerlemek tek sorun değil üstelik, hayaletleri bulmak için belirli-belirsiz hareket eden masa, sandalye, sandık gibi aklınıza gelebilecek her türlü nesneyi kontrol etmelisiniz. İşte bu yüzden bütün dikkatinizi oyuna odaklamalısınız, aksi takdirde köşkün içinde saatlerce hayalet arayarak vakit kaybedebilirsiniz.

Oyunda yakalayacağınız bu hayaletler sayesinde belirli kapıları açarak ilerliyorsunuz; oyunun başında kapıları açmak için sizden 30 ve 60 gibi az sayıda hayalet yakalamanız istenirken ileriki bölümlerde 1000’in üstünde hayalet yakalamanız istenebiliyor. Aslında oyundaki ana amacınız bu olsa da arada sırada gizli geçitleri açmanın dışında bazı bulmacalar çözmeniz de gerekiyor. Özellikle bilardo masasındaki bulmaca çok ilginç ve güzel tasarlanmış.

Bu hayaletlerden korkmalısınız...

Yakalayacağınız hayaletler size zarar vermiyor ama örümcek ve diğer dev hayaletlere karşı
dikkatli olmalısınız. Üstelik bu yaratıklar üzerinize toplu halde geldiklerinde çok daha tehlikeli oluyorlar. Bu hayaletleri elimizdeki fenerden çıkan ışın topları ile vurup yok edebiliriz ama bu o kadar kolay değil; üstelik hayaletler genellikle toplu halde geldikleri için onlardan kaçmamız da biraz zor oluyor. Tabi kontrollerin iyi olmasından dolayı işiniz kolaylaşıyor; ani kaçma hareketleri ile yönünüzü değiştirebilir ve bazı noktalarda bu
hareketleri kullanarak hayaletlerden kurtulabilirsiniz.

Oyunda kontroller kadar iyi olan bir şey var ki, o da atmosferin çok iyi olması. Grafik ve sesler her ne kadar çok iyi olmasalar da yine de atmosferi bir oranda tamamlayabiliyorlar. Çevre tasarımlarda örümcek ağları dışında hemen hemen hiç ayrıntı olmadığını da söylemeden geçemeyeceğim bu arada. Bunların yanında ışıklandırma efektleri de yetersiz, ama karakterlerimiz ve hayaletler çok iyi gözükmese de sizi rahatsız edecek kadar da kötü değiller. Anlayacağınız grafikler ortalama düzeyde olmuş, sanırım yapımcı firma High Voltage Software sadece köşk havası bırakmak istemiş. Buna sesler de dahil; oyunda sizi bir an ürpertecek sesler var ama mesela Silent Hill’deki gibi sizi korkutacak derecede değil bunlar, zaten bu oyun da tam bir korku oyunu sayılmaz...

The Haunted Mansion, GameCube’teki Luigi’s Mansion tarzında biraz korku, biraz macera içeren ilginç ve hoş bir oyun. Fakat şu sıralar PlayStation 2 için bir çok kaliteli yapımın olduğunu düşünürsek, bu oyun biraz geri planda kalıyor. Yinede bazı dikkat çekici yönleriyle The Haunted Mansion ilginizi çekebilir.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 22:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Haunted Mansion

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×