The Last Remnant

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
İnsanlığın kaderi tılsımların elinde
Platformlar XBox 360
The Last Remnant
  • Yapımcı - Yayıncı Square Enix - Square Enix
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 60
Artılar Tasarım olarak etkileyici, derin konu ve entrikalar, müzikler iyi
Eksiler Harika tasarımlara karşın grafiksel olarak fazlaca problemleri var, uzun yükleme süreleri, seslendirmeler daha iyi olabilirmiş
JRPG’ler nedense hep benim için farklı oluyor. PS2’den beridir alıştığım JPRG’lere karşı olan ilgim zaman içinde daha da arttı. Aslında Final Fantasy ile başlayan serüvenim daha sonrasında başka oyunlarla devam etti ve tür olarak JPRG’yi sevmeye başladım. Aslına bakarsak PlayStation tarafı JPRG konusunda genel olarak farklı seçenekler, farklı oyunlar sunabiliyor, açıkçası seçenek olarak daha bol. Ama Xbox’ta bu durum az. X360’ta JPRG oyunları çıktı, ama konsolun bu tür oyunlara biraz daha ihtiyacı var. Son olarak X360 platformu için Final Fantasy serisini bizlere kazandıran Square Enix, The Last Remnant’ı piyasaya sürdü.

Çekicilik

The Last Remnant basit gibi duran, ama daha sonrasında entrika ve ilginç olaylara gebe olan bir senaryoyu ele alıyor. Remnant olarak adlandırılan özel tılsımlar insanlık üstünde belirleyici bir role sahip, olaylar bu tılsımlar etrafında dallanıp budaklanıyor. Açıkçası konunun gerçekten derin ve ayrıntılı olduğunu belirtmem gerek. Oynadıkça senaryoyla ilgili merakınız artacak ve bazı sürprizleri göreceksiniz, Spoiler olmaması için konuyu açmıyorum. The Last Remnant’ın bize sunduğu içeriğe ve geri kalanlara daha bir göz atalım.

Yapım piyasaya çıkmadan önce rakiplerle karşılaşmalarda gruplandırma olacağı, sıra tabanlı, komutlara dayalı ve sembollerin kullanıldığı bir sistem kullanılacağı söyleniyordu. Açıkçası The Last Remnant’ın savaş sistemi biraz alışılmışın dışında olarak karşımıza geliyor. Square Enix’in geliştirdiği sistemde karakterin sahip olduğu belirli bir takımı var. Ana karakterin yani yönettiğimiz karakterin takımına Union adı veriliyor. Takımda bulunanların yetenekleri var ve bunlar farklı parametrelere bağlı. Ayrıca savaş sisteminde moral yer alıyor ve moral yaptığımız dövüşleri, karakterleri etkiliyor. Dövüşlerin içerdiği QTE’larda (Quick Time Event) doğru tuş kombinasyonlarına zamanında basıp düşmanı haklıyoruz. Belirlediğimiz taktikler dövüşleri etkiliyor, yanlış taktik kaybetmemize, doğru taktik rahat bir şekilde kazanmamızı sağlıyor. Savaşlar bir süre sonra kalabalık hale geliyor ki, bu zamanlar zorlu geçiyor. Şahsen savaş sistemini beğendiğimi belirtebilirim. Genel olarak sistemde Square Enix dengeyi oturtmayı başarmış.

The Last Remnant
"Kendine özgü tasarımlarıyla The Last Remnant gerçekten etkileyici duruyor."

Last Remnant’ın görsel yönünü Unreal Engine 3 sağlıyor. Görsel olarak gerçeği söylemek gerekirse tasarım ve mimari yön olarak yapım en iyi oyunlardan biri. Gittiğiniz bir yerdeki binaların yapısı, ana karakter modellemeleri, düşmanların modellemeleri gerçekten etkileyici. Square Enix bu konularda oldukça iyi iş çıkarmış, fakat hem de kocaman bir fakat diyorum Last Remnant teknik yön olarak fazlaca eksiliğe sahip. Kaplamalar ekrana geç işleniyor, bu yüzden etrafınızın ve karakterlerin kaplamalarının gelmesini biraz bekleyebiliyorsunuz. Bu bekleyiş yükleme sürelerinde de geçerli. Bazı yerlerde özellikle efektlerin bol olduğu savaşlarda FPS düşmesi yaşanıyor ki, bu FPS düşüşleri can sıkıcı. Açıkçası grafiksel hataların noksanlığı ve problemleri oyundan soğutmaya bile neden olabiliyor.

Son kısımdan nameler

Yapım ses olarak genelde iyi sayılır, özellikle müzikler gerçekten etkileyici. Oyunun atmosferine iyi gidecek müzikler var. Seslendirmeler çok kaliteli olmasa da, genel olarak fena sayılmaz. Oyunun geneline baktığım zaman karşımda aslında bir hit potansiyeline sahip, ama bunu kullanamamış bir yapım duruyor. Özellikle etkileyici tasarımlara karşın grafiksel hatalar oldukça baş ağrıtıyor. JRPG seviyorsanız, X360’ta farklı bir seçenek olarak The Last Remnant’ı oynayabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.06.2022 07:09
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Last Remnant

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×