The Legendary Starfy

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Deniz yıldızı ile maviliklere doğru
Platformlar NDS
The Legendary Starfy
  • Yapımcı - Yayıncı TOSE - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 82
Artılar Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz
Eksiler Fazla kolay
Oyunlar, insanları korkutmak, aksiyonu hissettirmek ve rekabet gibi duyguları yaşatmayı hedefler. Fakat tüm yapımların ortak amacı, kullanıcılara hoş saatler geçirtebilmektir. Bu saydığımız duyguları bir kenara bırakır, amaç olarak sadece eğlenceyi göz önüne alırsak, The Legendary Starfy güzel bir seçenek. İlk olarak 2002 yılında Game Boy Advance ile doğan seri, tam 5 oyun boyunca sadece Japon kullanıcılara özel olarak hazırlanmıştı. Yeni üyenin en güzel yönü ise İngilizce olarak hazırlanan ilk Starf olması.

Denizler altında

The Legendary Starfy platform türünde bir yapım ve bu tarz oyunlarda izlenen yol, hemen hemen aynıdır. Oynanış türün öncülerinden Mario’yabenziyor. Starf isimli şirin bir denizyıldızını yönetmekle yükümlüyüz. Kimi zaman su altında, kimi zaman ise su üzerinde görevler yapıyoruz. Maceramız boyunca sürekli konuştuğumuz ve yardım istediğimiz arkadaşlarımız da bulunuyor. Onlarla konuşarak bize yardım etmelerini isteyebiliyor, görev alabiliyor, ana haritaya geri dönebiliyor veya ödüllü görevlere çıkabiliyoruz. Bu sırada eğer kabul ederseniz diğer arkadaşınızı da hikâyeye dahil edebiliyor ve co-op oynayabiliyorsunuz. Söz haritadan açılmışken, DS’in alt ekranında hem diyalogları yürüttüğümüz bir sistem, hem de tüm güzergâhı gösteren bir harita yer alıyor.

The Legendary Starfy
"Yapımda Starfy isimli deniz yıldızını kontrol ediyoruz."

Her bölüm boyunca, en az hasar alarak deniz taşları toplamalı ve hazine sandıklarını bulmalıyız. Bu süreç esnasında karşılaşabileceğimizi düşmanlarımız için farklı saldırı yöntemleri uygulayabiliyoruz. İlk özelliğimiz, dönerek karşımızdakine saldırmak. Fakat henüz pek tecrübeli olmadığımız için, birkaç dönüş sonrası sersemleyebiliyoruz. Görev tamamladıkça tecrübe puanımız artıyor ve yeni kullanılabilir saldırı teknikleri öğreniyoruz. Bazen yaratıklarla dövüşmemiz de yeterli olmuyor. Bu kez de çevreden bulabileceğimiz dev kaya parçalarını kullanarak onları alt edebiliyor, böylece kapalı kapıları da açabiliyoruz. Su üzerinde görev yaparken ufak bir ejderha olabiliyor ve bu kez püskürttüğümüz ateşle düşmanlarımızı yok edebiliyoruz. Genellikle karşılaştığımız deniz kabuklarını açarak da oyunu kayıt edebiliyoruz. Son olarak da bölüm sonu boss’larıyla dövüşüyoruz. Normal bölümler dışında, aldığımız puanlar neticesinde açılan gizli bölümleri de belirtmekte fayda var. Yapımda otuzdan fazla ana görev ve onların haricinde yan görevler yer alıyor.

The Legendary Starfy
"Platform türündeki oyunun grafikleri oldukça şirin."

Daha da şirin

Select tuşuna basarak menüye döndüğümüzde seçeneklerle karşılaşıyoruz. Yaptığımız ve henüz yapmadığımız görevleri, aldığımız notları, haritayı ve kullanabileceğimiz saldırı çeşitleri gibi detayları görebiliyoruz. Stuff başlığına gelerek karakterimiz için gözlük, yelek, şort gibi giysiler alabiliyor ve görünümünde değişiklikler yapabiliyoruz. Gerçekten görülmeye değer. Senaryo modunda yer alan görevlerden bir süre olsun ayrılmak isterseniz, mini oyunlar başlığına da göz gezdirebilirsiniz. Atıcılık yapma ve yemek pişirme gibi mini oyunlar bulunuyor. Bunları da ister tek başınıza, isterseniz online olarak arkadaşlarınızla oynayabiliyorsunuz.

Yapımın tasarımları, görselleri ve sesleri çok hoş. Özellikle küçük oyuncular için çok güzel bir ürün, ama bu büyükler oynayamaz demek değil. Eğer sinir bozucu rekabetlerden, bitmek bilmeyen bölüm tekrarlarından sıkıldıysanız ve rahatlamak için eğlenceli bir deneyim istiyorsanız, The Legendary Starfy’i oynayabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 18:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Legendary Starfy

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×