The Matrix: Path of Neo

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Matrix'ten bir Neo geçti!
Aslında orijinal oyun alımının ülkemizde çok fazla olmamasının bir diğer sebebi de aldığımız ürünlerden tam yararlanmayı bilmememiz. Kısaca açıklamaz gerekirse şu an bir orijinal oyunun fiyatı gerçekten de çok pahalı fakat ileriye dönük düşünürseniz, yani tek kişilik mod bittikten sonra kaldırıp atmak yerine multiplayer özelliklerinden de sonuna kadar yararlanmayı! Böylelikle oyunu birkaç sene boyunca sıkılmadan oynayabildiğinizi de düşünürseniz, verdiğiniz paranın karşılığını sonuna kadar almış oluyorsunuz. Fakat bunun film sektörü için geçerli olmadığını düşünüyordum ta ki The Matrix çıkana kadar. Fikrimi değiştiren bir çok etken vardı Matrix evreninde. Örnek vermek gerekirse hiçbir şekilde tek izleyişte irdelenemeyecek bir evren ve her izleyişinizde yeni bir anlam çıkartacağınız muhteşem bir hikaye. Evet oyunu(Enter The Matrix) alırken de çok büyük umutlar taşımıştım çünkü sonuçta bu bir Matrix yapımıydı ve o dünyayı birebir oynamamıza olanak tanıyacaktı. Fakat doğruyu söylemek gerekirse hayal kırklığına uğradım. Çünkü oyun gerek teknik açıdan gerekse işleniş olarak vasatın çok da üstünde değildi. Bu durum bence birazda çıkış tarihinden kaynaklanıyordu. Daha filmlerin serisi bitmeden aceleye getirilmiş bir yapımdı. Zaten yapımcılarda üçüncü film hakkında sır vermemek için kendilerini çok sıkmışlardı ve oyun tabiri caizse iki arada bir derede kalmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde Atari firmasından gelen açıklama ile serinin fanları tekrar umutlandı. Çünkü Neo’u yönetebileceğimiz bir Matrix oyunu yapılıyordu ve bu seferki oyunda hikaye derinlemesine bir şekilde anlatılacak ve filmde verilmeyen bazı sırlarda oyunda çözülecekti.

Follow The White Rabbit…

Aslında Wachowskis kardeşler Matrix hakkında daha fazla yapımın piyasaya sürülmeyeceğini böylece bu konunun sömürülmesini engelleyeceklerini söylemişti. Fakat Atari ile yapılan anlaşmada oyunda evrene yeni bir şeyler katılmayacağı sadece bazı konuların daha derinlemesine anlatılıp izleyicilerin evreni daha iyi irdelenmesi sağlanılacağı söylenmiş. Bunun üzerine Wachowski kardeşler oyunun yapımında birebir olarak bulunacaklarını böylece anlatmak istediklerini, oyuna daha iyi aktaracaklarını söylemiş.

Oyunun konusu aslında hepimizin bildiği üzere Neo’nun Matrix’i fark etmesi ve evrene girmesini anlatıyor. Bu sebeple oyun Neo’nun gördüğü rüya ile başlayacak. Ayrıca oyunda serideki en önemli anları tekrar yaşayacağız, buna örnek olarak lobi sahnesi var mesela. Bunun dışında oyunda da Morpheus, Trinity ya da filmde bulunan diğer karakterleri tekrar göreceğiz ve bazı görevleri bunlar ile birlikte bitireceğiz. Oyunun seslendirmelerini de Keanu Reeves ve diğer Matrix oyuncuları yapacak, bu da atmosferi bir kat daha arttıracak gibime geliyor.

There İs No Spoon…

Kullanılan motor Enter The Matrix’deki ile aynı fakat biraz daha geliştirilmiş hali. Motorun yeni halinden biraz bahsedecek olursak, artık ölümcül kamera sorunları yaşamayacağız ya da etraftaki objelere takılan adamlar, saçma çatışma animasyonları (Namlu sağa bakarken soldaki adamı vurmak gibi) şeylerle karşılaşmayacağız. Bunun dışında “motion blur” oyunda çok iyi bir şekilde kullanılmış. Kısacası teknik olarak da doyurucu bir hale gelmiş oyun. Matrix deyince kuşkusuz Neo’nun kurşunları tutması gelir aklımıza ilk. Yapımcılarda bunun farkında olsa gerek ki oyuna bu ve bunun gibi birkaç tane (duvarda yürüme, uçma, vb…) daha özellik eklemişler. Tabi bu özellikleri kazanmamız için oyunda belli bir süre ilerlememiz gerekecek, bu da biraz da olsa RPG öğesi katmış oyuna.

The Matrix: Path of Neo tüm üçlemeyi kapsayacak!

The Matrix: Path of Neo
The Matrix: Path of Neo
The Matrix: Path of Neo
İlk filmden bir sahne Bu da ikinci filmden! İşte üçüncü film!

Görüldüğü üzere bu sefer Atari böyle muhteşem bir konuyu mahvetmek istemiyor gibi. Umarız bütün söylediklerini oyunda en iyi şekilde kotarırlarda, biz de konsollarımızı bu oyun ile şenlendirmiş oluruz. Çıkış tarihi olarak firma 2005’in dördüncü çeyreğini gösteriyor. Fakat bazı sitelerde Kasım ayı içerisinde oyunun PC, X-Box ve PS2’e çıkması bekleniyor.
Yorumlar 35
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 23:26
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.02.2016 19:13
abi şu ilk bölümlerde bir yerde çıkış var ama bulamıyom nerde bileniniz varmı
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Matrix: Path of Neo

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×