1/4

The Punisher

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Karısı ve çocukları öldürülen kahraman ne yapar? Tabii ki intikam alır!
Platformlar PC
The Punisher
  • Yapımcı - Yayıncı Volition Inc. - THQ Nordic
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 72
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar Akıl almaz işkence metodları. Kafa yormadan oynanılabilecek aksiyon oyunu.
Eksiler Kendini fazlasıyla tekrar ediyor. Çeşitli buglar mevcut.

The Punisher, Marvel çizgi romanlarını takip edenlerin yakından tanıyacağı bir isim. İlk olarak Örümcek Adam çizgi romanında kendini gösteren, iyilik adına çalışıyor olsa da sert tavrı ve düşmanlarına karşı fazlasıyla acımasız davranması nedeniyle iyi mi yoksa kötü mü tam olarak anlaşılmamıştır. Yine de kendine hatırı sayılır hayran kitlesi oluşturmuş olacak ki, kısa zaman sonra kendi çizgi romanı piyasaya sürülmeye başlanmıştır.

Punisher, ailesi ve çocukları serseriler tarafından öldürülmüş eski bir polistir. Yaşadığı trajik olay tarafından öyle etkilenmiş ve suç çetelerine öyle kin bürümüştür ki, yaşamının geri kalanını tüm suç işleyen sokak serserilerini öldürmeye adamıştır. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan her kahraman gibi yollara düşer ve çeteleri bir bir çökertmeye girişir. Ancak hikayenin gelişimi hiç de düşündüğümüz gibi gitmez. Çünkü Punisher sadece karşısına çıkanı öldüren bir kanun koruyucusu değildir. Karşılaştığı kötü insanlara en akıl almaz yollarla işkence etmekten hoşlanan, onu konuşturmak için türlü metotlar kullanan son derece acımasız bir insandır. Karşısında yalvarmak ya da af dilemek onu yumuşatmaz. Punisher ile karşılaşan her kötü insan tek bir şey ister; acısız bir ölüm…

Kural tanımayan Max Payne!

Eskilerin hatırlayacağı üzere Punisher, 1993 yılında arcade salonlarında kendini göstermişti. O da tıpkı Final Fight, Captain Commando gibi yana ilerlemeli, karşına çıkanı öldüreceğiniz oyunlardan biriydi. Punisher ya da Nick Fury’yi seçebiliyor, büyük kötü Kingpin’e kadar ilerliyorduk. Sürekli insanları öldürüyor olsak da en güzel özelliklerinden biri garip esprilerle karşılaşıyor olmamızdı. Üzerinden yıllar geçti ve Punisher ismi yavaş yavaş unutuldu. Hatta yeni nesil böyle bir isimden habersiz yaşıyor iken, Marvel’in ünlü kahramanı sinema filmi ile yine karşımıza çıkıverdi. Filmi yapılan her kahramanın mutlaka oyunun da piyasada bulunması gerekliliği kuralı bir kez daha işledi ve aradan 1 sene kadar geçmeden The Punisher’ın oyunu raflarda yerini aldı.

The Punisher
The Punisher
Punisher'dan önce Punisher'dan Sonra

Punisher, Max Payne’i fazlasıyla andıran, 3. kişi görünüşlü aksiyon oyunu. Karşınıza çıkına öldürüp, çok fazla bulmaca ile uğraşmadan bölüm sonu karakterine kadar gitmemiz gereken bir oyun. Gerek Havok fizik motorunun kullanılıyor olması gerekse ilerleyişinin benzer yapıda olması nedeniyle Max Payne ile aynı kulvarda gösterilen oyun, hikaye işleyişi olarak da büyük benzerlik içeriyor. İzleyeceğimiz ilk demoda, karakterimizin epeyce insanı haklayıp polise teslim olmasını görüyoruz. Daha sonra başından geçen olayları polise sorgu sırasında anlatmasıyla her birini tekrardan yaşıyoruz. Sadece bununla kalmayıp yine Max Payne’de olduğu gibi bilgiler topladıkça eskiye dair bazı ipuçlarını hatırlıyor, flashback’ler yaşıyoruz.