The Queens Gambit davalık oldu

Murathan Özlü
Murathan Özlü 20.09.2021 - 17:22
Dünyanın ilk Uluslararası Satranç Şampiyonu Nona Gaprindashvili, The Queens Gambit dizisinde geçen bir cümle sebebiyle Netflix'e milyon dolarlık bir dava açtı

The Queens Gambit dünyanın ilk Uluslararası Satranç Şampiyonunun ünvanını lekelemekle suçlanıyor. The Queen's Gambit Netflix platformunda geçtiğimiz yıl yayınlanmaya başlamış ve satranç takımı satışlarında patlamaya yol açmıştı. 

 Ancak dizinin ana karakteri olan Beth'in, dizinin finalindeki satranç mücadelesinde spikerin " Onun tek alışılmadık özelliği cinsiyeti gerçi Rusya için alışılmadık değil, Nona Gaprindashvili var. Ama kadınlarda dünya şampiyonu o ve erkeklerle hiç oynamadı.” cümlesi,  Nona Gaprindashvili'nin pek hoşuna gitmemiş.

The Queens Gambit dizisine 5 milyon dolarlık dava açıldı

Nona Gaprindashvili, 1978 tarihinde düzenlenen Uluslarası Satranç Ustaları turnuvasının kazanarak dünyanın ilk kadın satranç şampiyonu olmuştu. Ve dizideki spikerin söylediğinin aksine Gaprindashvili, 60'lı yıllarda erkek satranç turnuvalarına katılmış ve başarılı olmuştu. Şu an 80 yaşında olan ve Gürcistanın başkenti Tiflis'de yaşayan Gaprindashvili, kurgu bir dizide başardığı şeylerin değiştirilmesinden pek hoşlanmamış.

The Queens Gambit></figure></p><p>New York Times'ın haberine göre  Gaprindashvili geçtiğimiz hafta harekete geçerek Netflix'e  The Queens Gambitte geçen "Nona Gaprindashvili erkeklere karşı hiç oynamadı" cümlesinin, şampiyonun profesyonel kariyerine ağır zarar verdiği iddia ediliyor.

Netflix iddialara henüz bir yanıt vermedi.  Gaprindashvili  ise New York Times'a verdiği röportajda " Bu yapılan bütün hayatımı ve başarılarımı çöpe atmaktır" ifadelerlini kullandı."

Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 21.10.2021 12:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 15:38
İyide diziye neden dava açmış? O sözü söyleyen spikere açsa ya. Bence kadının parası bitmiş. Baktı dizi tuttu 5 milyonu indirmek için dava açmış
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 22:19
Kardeş spiker ne alaka :D Senaryoyu oynayan bir adam o sadece.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2021 09:46
Kadın haklı beyler dağılın
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.09.2021 22:31
Haklı
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Queens Gambit davalık oldu

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×