The Sims 2: Pets

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Taşınabilir Sims çılgınlığı
Platformlar PSP
The Sims 2: Pets
  • Yapımcı - Yayıncı Maxis - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
Merlin Puanı 68
Artılar Öğrenebilen yapay zeka, şirin hayvanlar, taşınabilir Sims oyunu
Eksiler Uzun yükleme süreleri, Frame rate çökmeleri
Muhtemelen oyun dünyasının en popüler yaşam simülasyonu olan The Sims, her ne kadar çok tartışılsa da söylenenlere aldırış etmeyerek bildiği yoldan ilerlemeyi sürdürüyor. Hemen hepimizin bildiği gibi bu yol, elbette pek çok sayıda genişleme paketlerinden geçiyor. Kim ne derse desin, Sims 2 genişlemeye, genişledikçe de daha çok hasılat toplamayı sürdürüyor.

Sims dili

Eklentileri ile daha bir gerçek yaşam simülasyonu halini alan Sims 2, bu defa içeriğine Pets, yani evcil hayvanları katmış. Sims çılgınlığı anlaşılan biraz daha yayılmak istiyor ki, bu defa portatif aygıtımız PSP’ye bulaşıyor. Yapımın PC versiyonu ile oldukça benzer olan PSP versiyonunda, her zaman olduğu gibi işe bir aile yaratarak başlıyoruz. Ancak bu defa küçük misafirlerimizde bize katıyor; yani hayvanlar. Özellikle kedi ve köpeklere yoğunlaşan yapımda bu havyaların farklı türlerinden de seçim yapılabiliyor. Örneğin köpeklerde Golden Retriever, Alman Shepherd, Dalmaçyalı, Chow Chow; kedilerde Amerikan kısa tüylü, İran, Siyam gibi seçenekler oyundakilerden yalnızca bazılarını oluşturuyor. İlk işimiz her zaman olduğu gibi evimizi dayayıp döşemek oluyor. Daha sonra ise içinde yaşamaya başladığımız evimizde The Sims 2’de olduğu gibi görev yapılı sistem işliyor. Ancak bu defa işin içine hayvanlarda giriyor. Evcil hayvanlarımıza eğitim vermeli, evin içini pisletmemeleri için tuvalet eğitimlerini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Simlerimizin yemek yemek ve tuvalet gibi temel ihtiyaçları her zaman olduğu gibi varlığını sürdürüyor. Ne de olsa bir yaşam simülasyonu oynuyoruz. Ancak bu defa ihtiyaçları karşılanması gereken yalnız insanlar olmadığından işimiz biraz daha kabarıyor. Yinede işlemcinin kontrol ettiği karakterlerin bu yapımda daha zeki oldukları gözleniyor. Hayvanların öğrenebilir olması ise yapay zekaya artı puan getiren bir başka kısmı oluşturuyor.

Elbette hayvan gerçek hayattaki gibi o kadar da zeki değiller ve üzerlerinde çalışmak gerekiyor. İstenileni yaptıklarında ödül vermek, öğrenmelerine yardımcı etkenlerden birini oluşturuyor. Hayvanlar yalnız öğrenebilir oldukları için özel değil, aynı zamanda kendi kişiliklerine de sahip olduklarından özel bir yapıya sahipler. İyi huylu hayvanlar komşuların hayvanları ile de iyi geçinip oynarken, yaramaz yapıdaki hayvanlar kavga gürültü kopartmaktan hiç çekinmiyorlar. Diğer hayvanlar ile etkileşim ise en yoğun şekilde şehrin merkez parkında oluyor. Parkta atlayıp zıplayan, bir birleri ile oynayan ya da kavga eden çok sayıda hayvan görmek mümkün.

Yapımın en büyük eksisi ise yalnız mekan değiştirirken değil, hemen her yerde karşımıza çıkan uzun yükleme ekranlarından kaynaklanıyor. Gerçek bir sabır testi sayılabilecek yüklemeler oyundan kopmanıza neden olacak kadar etkili bir yapıya sahipler. Bunun dışında özellikle hayvanlar ile oynarken Frame rate oranında meydana gelen ani düşüşler de can sıkıcı olabiliyor. Görsel olarak ortalama üstünde olan yapımda hayvan modellemelerinin de güzel olduğu görülüyor. Bazı teknik hatalar ve Frame rate çökmelerinin olmadığı anlarda ise hayvan animasyonlarının oldukça eğlenceli olduğu görülüyor. Sesler ve müzikler bakımından ise hayvan seslerinin eklenmesi dışında yeni bir şey bulunmuyor. Bilindik Simce konuşmalar ve sesler oyun boyunca eşlik ediyor. Kontroller açısından oldukça iyi bir entegrasyon sağlanan yapımda, genel olarak işi bozan uzun yükleme süreleri ve Frame rate gibi teknik hatalar oluyor. Bu hatalar olmasaydı, Sims çılgınlığının taşınabilir bir hal alacağına kesin gözle bakılabilirdi.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 23:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
The Sims 2: Pets

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×