Tom Clancy's Splinter Cell Essentials

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Sam'in bilinmeyen hayatı
Platformlar PSP
Tom Clancy's Splinter Cell Essentials
  • Yapımcı - Yayıncı Ubisoft - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 72
Artılar Hikayenin eksik parçaları öğreniliyor
Eksiler Manuel kamera, yükleme süreleri
Uzun süredir bizlerle birlikte olan Sam Fisher, sessiz sedasız yürüttüğü maceralarına devam ediyor. Cep telefonlarından Game Boy Advance’e kadar pek çok platformda dolaşan karakterimiz, bu defa mekan olarak kendisine PSP’yi belirlemiş. Elbette Sam Fisher’ı 3D olarak PSP’de oynamak, 2D kayar ekranlı ortamlarda oynamaktan çok daha zevkli. Ancak yapımın tüm beklentilerimizi karşılamaya yetmediği de bir gerçek.

PSP platformu için özel olarak geliştirilen Splinter Cell Essentials, serinin Double Agent ayağından hemen sonraki kısma oturuyor. Oyun başlayınca Sam’i biraz kederli bir anında buluyoruz. Sam, bundan yıllar önce o görevdeyken sarhoş bir sürücü yüzünden ölen kızının yıl dönümü nedeni ile mezarını ziyarete gelir. Ancak üzüntüsünü bile doğru düzgün yaşayamadan, kendi ülkesinin gizli ajanları tarafından tutuklanır. Serinin önceki versiyonlarından da bildiğimiz gibi ajanların ısrarlı soruları Sam’in neden Third Echelon’a katıldığı ve terörist guruplara dahil olduğu yönündedir. Temel olarak Flashback’lerden oluşan görevlerde tanıdık sahnelere rastlamak da mümkün oluyor. Bölümlerde genel olarak Sam’e karşı sivilleri öldürdüğü yönünde bir suçlama bulunuyor. Ancak kahramanımız bu suçlamaların doğru olmadığını belirterek aslında nasıl olduğunu söylüyor. İşte bu söyleme noktasında biz devreye giriyoruz ve olayların aslında nasıl geliştiğini bizzat oynayarak öğreniyoruz. Sık sık ara sahneler ve Flashback’lerle kesilen dokuz ana görev ve üç bonus görev, gerçeğin ortaya çıkması için bizleri bekliyor. Aslında ortaya çıkan yalnız gerçek olmuyor; bir yandan da Sam’in kariyerine başladığı ilk görevinden Double Agent’a kadar olan kısmı taradığımız söylenebilir.

Gizli ajan

Yapımda aksiyon ve taktik iç içe geçtiğinden her zaman olduğu gibi ekranın sağ alt köşesinde ses ve ışık miktarını gösteren bir bar bulunuyor. Bu barlara göre ne kadar görünmez ne kadar meydanda olduğumuz anlaşılıyor. Duvarlarda, nesnelerin arkasında saklanmak; eğilerek ses çıkartmadan yürümek serinin vazgeçilmezlerinden olmayı sürdürüyor. Bunun dışında diğer versiyonlardan alışık olduğumuz Sam’in yardımcı araçları da PSP’de varlıklarını muhafaza ediyor. Dürbün, maymuncuk, gece görüşü, susturucu gibi tanıdık gereçler bir numaralı dostumuz. Bir diğer tanıdık şeyler ise Sam’in aksiyonlarında boy gösteriyor. Zıplayarak borulara tutunmak, yukarda sarkarak düşmana görünmemek, sessizce düşmanı öldürmek ve daha sonrada görülmeyecek bir yere taşımak, bilgisayarları hack’lemek tarzı aksiyonlar da işin daha ziyade taktik kısmında yer alıyor.

Analog kol ile kontrol ettiğimiz Sam’in, ne yazık ki gittiği yöne göre otomatik bir kamera takibi yapılmıyor. Bu nedenle sürekli olarak önce O tuşuna basılı tutuyor, sonra da analog kolu hareket ettirerek kamera açısını değiştiriyoruz. Üçgen ile zıplarken, kare ile çömeliyor, X ile ise kapı açma gibi komutları gerçekleştiriyoruz. Zoom yapma, gece görüşü, silahı ele alma gibi aksiyonlar ise ok tuşlarına atanmış. R tuşu ise tetik görevini üstlenmiş. Genel olarak kontrollerin pek zor olmadığını görüyoruz. Bu noktada tek can sıkıcı olan şey kamera kontrolü ile uğraşmak. Öldüğümüz vakit ise yeniden oyuna dönebilmemiz için ise en az otuz saniyelik bir yükleme ekranını beklemek zorunda kalıyoruz. Keza oyun için diğer bekleme sürelerinin de çok kısa olduğunu söyleyemem. Bazı karanlık bölümlerin ise fazla karanlık olduğu ve Sam’in saklandığı yerde yüzünün baktığı yönü gördüğümüz vakit, saklanılan yerden düşmanın olup olmadığını bilmeden bodoslama çıkmak zorunda kalabiliyoruz.

Sam’in macerası biter

Single player modundan sıkılanlar için ise Ad-hoc modu üzerinden desteklenen birde multiplayer modu bulunuyor. Spy vs Spy şeklinde olan modun daha çok bir deathmatch olduğunu da söyleyebiliriz. Splinter Cell her ne kadar teknik hataları nedeni ile puan kaybetse de seriyi ve türü sevenler için ortalama üstü bir alternatif oluşturuyor. Farklı bir şeyler oynamak için tercih edilebilir.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 29.09.2022 04:36
Kalan Karakter : 300 Gönder
Tom Clancy's Splinter Cell Essentials

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×