Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu

Furkan Güler
Furkan Güler 21.12.2018 - 17:42
Bu senenin en iyi Türk oyunu hangisi?

Bu yıl Microsoft ve Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun desteğiyle, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ TEKNOKENT ATOM işbirliğinde düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreni, oyun geliştiricilerinin, sektör temsilcilerinin ve medyanın katılımıyla düzenlendi. Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kerem Onar ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı Ali Erkin gibi değerli isimler katıldı ve sektörle ilgili konuşmalar gerçekleştirdiler. BTK oyun maratonu kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Ankara'daki merkez binasında düzenlen törende geçtiğimiz yıl Türkiye’de geliştirilen en iyi oyunlara hayat veren stüdyolar ve geliştiricler, ödüllerine kavuştu.

Bu senenin en iyi Türk oyunları hangileri?

Törende yaptığı konuşmada 2018'i dijital oyun pazarı için dönüm noktası olarak kabul ettiklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ülke olarak oyun ihracatımızın artması adına yapılan çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında dijital teknolojilerle sonradan tanışan insanların dahi oyun oynadığına dikkat çekerek okullarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir oyunlaştırma projesinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Kristal Piksel, Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin çalışmalarını takdir etmek ve Türkiye’de daha fazla oyun geliştirilmesini teşvik etmek için 2012 yılından beri düzenlenmekte. Bu yıl, organizasyona 2 Kasım 2017 ve 30 Ekim 2018 tarihleri arasında geliştirilen 30'dan fazla oyun başvuruda bulundu.

Ödül Kazanan Oyunlar

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreninde finale kalan geliştiricler 10 farklı dalda ödül sahibi olurken Yılın Oyunu" ödülüne iki oyun birden layık görüldü. MobGe tarafından geliştirilen ve daha önce Apple Tasarım Ödülü de kazanan Viking temalı Oddmar ile Rootcraft tarafından geliştirilen puzzle oyunu Dotcraft, 2018'de “Yılın Oyunu” olmaya hak kazandılar. Oddmar, bu yıl aynı zamanda "En İyi Mobil Oyun", "Görsel Sanat" ve "Anlatı" ödüllerinin de sahibi oldu.

Abyss Gameworks tarafından geliştirilen bilim kurgu bulmaca oyunu Tartarus “En İyi PC Oyunu” seçilirken Panteon Oyun ve Eğitim Teknolojileri tarafından geliştirilen ve ilki de oldukça beğeni toplayan platform oyunu Mobu 2, "En İyi İşitsel Sanat" ödülüne layık görüldü.


Yılın Oyunu
Oddmar / Dotcraf

En İyi Mobil Oyun
Oddmar

En İyi PC Oyunu
Tartarus

Oyun Tasarımı
Remnants of Naezith

Görsel Sanat
Oddmar

İşitsel Sanat
Mobu 2

Yenilikçilik
Swaps and Traps

Anlatı
Oddmar

Gelecek Vaadeden Geliştirici
Altai Game Studio / Unphysical Machinery

Jüri Özel Ödülü
Dotcraft / Yumak

-Basın bülteni

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 28.01.2023 13:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.03.2019 17:27
pugb mobil
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 22.12.2018 15:37
Les gibi mikro odemeler ile dolu oyunlar herbiri kimse kusura bakmasin hatta mobu denilen oyunu denedim bildigin pay2win kucuk cocuklarin oyun diye bilecekleri seylerin boyle oyunlar olmasi uzucu
Kalan Karakter : 300 Gönder
hbberkiten
hbberkiten 22.12.2018 01:13
Başlıktaki cümle anlamsız değil mi ?
MK Okuru
MK Okuru 22.12.2018 05:31
kalıcı evlerine sahiplendirmişler işte, büyük sevap valla.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Naru61
Naru61 22.12.2018 03:08
Hiç yoktan iyidir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.12.2018 20:58
tartarusu biliyorum sadece :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×