Türkiye Süper Ligi 2021/2022 Sezonu Şampiyonu Kim olacak?

Merlinin Kazanı 15.08.2021 - 13:28
NG Araştırma Şirketi'nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye Süper Ligi 2021/2022 Sezonu Şampiyonu tahminleri yapıldı. En çok katılım gösteren taraftan grubu Galatasaray.

NG Araştırma Şirketi, 30 Temmuz – 9 Ağustos 2021 tarihleri arasında 15 yaş üzeri, Türkiye genelinde 1848 kişinin katılımı ile online araştırma platformu benderimki.com üzerinden "Türkiye Süper Ligi 2021/2022 Sezonu Şampiyonu Kim Olacak?" isimli bir araştırma gerçekleştidi.

Araştırmaya katılan taraftarların dağılımını incelediğimizde ‘3 Büyükler’ olarak adlandırılan İstanbul takımlarının taraftarları, katılımcıların oldukça büyük bir kısmını oluşturuyor. Katılımcıların %36'sı Galatasaray’lı, %31’i ise Fenerbahçe’li ve %21'i Beşiktaş’lı. Anadolu kulüplerimizden en çok katılım gösteren taraftarlar ise %3 ile Trabzonspor oldu. Geriye kalan %9’luk taraftar ise diğer takımları destekleyenlerden oluştu.

Türkiye Süper Ligi 2021/2022 Sezonu Şampiyonu Kim olacak?

2020-2021 futbol sezonunun başlamasıyla takımlar transfer için yarışırken aynı heyecan taraftarları da sarmış durumda. Katılımcılara önümüzdeki sezon şampiyonluktaki en önemli favorileri sorulmuş. Verilen cevapların dağılımları "3 Büyükler" olarak bilinen kulüplerimizi öne çıkarıyor.

Geçtiğimiz sezon Sergen Yalçın yönetiminde şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş ile yeni sezona güçlü bir kadro ve yeni teknik direktörüyle giriş yapan Fenerbahçe %29luk oranlarıyla ilk sırayı paylaştılar. %27'lik oranıyla ise Galatasaray 3. favori konumunda.

Anadolu'nun ilk şampiyonu Trabzonspor %7, yeni transferleri ile gündeme bomba gibi düşen Adana Demirspor ise %3'lük oranlarıyla sürpriz şampiyonluk adayları oldu.

Küme düşmeye en yakın adaylar hangileri?

Sezon başı itibariyle katılımcıların %22’si Giresunspor’un küme düşmeye en yakın aday olduğunu belirtirken, %13’ü ise Altay’ın ligde tutunamayacağını belirtiyor. Bu sonuçlar, ligde yeni yükselen takımların başarılı olma ihtimalinin kamuoyu gözünde daha az olduğunu gösteriyor. Kayserispor küme düşmesi en çok beklenen takımlarda 3. sırada gelirken, 4. sırada ise Yeni Malatyaspor geliyor.

Gol kralı kim olur?

Geçtiğimiz sezonun devre arasında Galatasaray tarafından transfer edilen Mostafa Muhammed (Galatasaray), gösterdiği performans ile katılımcılar tarafından krallıkta en büyük aday. Katılımcıların %20'si Mısır'lı yıldızın gol kralı olacağını düşünürken, %16'sı ise Adana Demirspor'un dünyaca ünlü yeni transferi Mario Balotelli'nin mutlu sona ulaşacağını düşünüyor.

Geçen sezonun gol kralı Aaron Boupendza (Hatayspor) %15, Serdar Dursun (Fenerbahçe) %8, Cyle Larin (Beşiktaş) %8'lik oranlarıyla katılımcılar tarafından öne çıkarılan diğer adaylar.

En başarılı teknik direktör kim olur?

Katılımcıların, önümüzdeki sezon en başarılı teknik direktör tahminlerini incelediğimizde geçtiğimiz sezondaki başarıların öne çıktığını görüyoruz. Beşiktaş ile geçtiğimiz sezon 2 kupayı birden kazanan Sergen Yalçın, %30’luk oranıyla ilk sırada yer alıyor. Galatasaray ile geçtiğimiz sezon şampiyonluğu gol averajı ile kaybeden Fatih Terim ise %28’lik oy oranıyla 2. sırada.

2015-2016 sezonunun ardından tekrar Fenerbahçe'nin başına geçen Vitor Perreria %23'lük oy alarak katılımcıların 3. favorisi durumunda.

Türk futbolundan şike temizlendi mi?

3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan şike süreci, üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen günümüzde bile gündemini koruyor. Araştırmaya katılan her 20 kişiden 13’ü Türk futbolunun şikeden temizlenmediğini düşünüyor. Bu durum, tuttuğu takımlardan bağımsız olmak üzere taraftarların futbolumuza olan güveninin azaldığını gösteriyor. Şikenin tamamen ortadan kalktığını düşünenlerin oranı ise her 20 kişiden yalnızca 2’si.

VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulamasından memnun muyuz?

Ülkemizde son 3 sezondan itibaren uygulanmaya başlanan VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması ise katılımcılar tarafından farklı değerlendiriliyor. VAR uygulaması kullanılmaya başlandıktan sonra hakem hatalarının sayısının azaldığı görülüyor. Fakat uygulamanın maç içindeki heyacanı düşürdüğünü düşünenler de var. Katılımcıların %50’si uygulamadan memnun olduğunu belirtirken, %28’i ise memnun olmadığını belirtti.

Katılımcılara VAR uygulaması ile ilgili detaylı görüşlerini sorduğumuzda, hataları minumuma indirip, adil bir ortam sağladığını düşünenlerin oranı %43 olurken, ülkemizde doğru uygulanmadığını düşünenlerin oranı ise %36.

Takımına en çok hangi transferi istersin?

Süper Lig, 3 ay aranın ardından 13 Ağustos Cuma akşamı başladı. Fakat bu 3 aylık arada gördük ki futbol sezonuna ara verildiğinde bile kulüpler arasındaki yarış hız kesmiyor. Avrupa’da hedeflerinin gerisinde kalan Galatasaray %27’lik oranıyla en çok transfer ihtiyacı olan takım olarak görülüyor. Fenerbahçe %21, Beşiktaş %11'lik oranlarıyla Galatasaray'ı takip ediyor. Bu kulüplerin bütçeleri itibariyle daha fazla transfer yapması olağan duruyor. Fakat hem UEFA’nın hem de Türkiye Futbol Federasyonu’nun koyduğu finansal kurallar nedeniyle transfer sezonu görülen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşmeyebilir.

Peki yeni sezonda en çok hangi futbolcuyu takımımızda görmek istiyoruz? Katılımcılara göre 2 sezon önce ligimizde Trabzonspor formasıyla gol krallığı yaşayan Alexander Sörloth %15’lik oy oranıyla zirvede. Geçtiğimiz sezon Beşiktaş'ın şampiyonluğundaki en önemli aktörlerden biri olan Rachid Ghezzal, %10 ile 2. sırayı alırken, Adana Demirspor’un yeni transferi Mario Balotelli’nin aldığı oran ise %9.

A Milli Takım neden başarısız oldu?

EURO2020 Avrupa şampiyonasına katılarak hepimizi heyecanlandıran A Milli Futbol Takımımız, maalesef turnuvada çıktığı 3 maçı da kaybederek elendi.

Katılımcıların %33'ü teknik direktörümüz Şenol Güneş'in performansı nedeniyle başarısız olduğumuzu düşünürken, %31'i ise etkisiz futbolcu performanslarını öne çıkardı. Takımımızın tecrübesiz olmasından dolayı, erken veda ettiğini düşünenlerin oranı ise %13.

Katılımcıları, turnuva performansıyla en çok hayal kırıklığına uğratan futbolcumuz %25'lik oranıyla Burak Yılmaz olurken, %17'lik oranıyla Hakan Çalhanoğlu 2. sırada yer aldı.

Futbola koronavirüs engeli

Hepimizin bildiği üzere 2020 Mart ayından itibaren ülkemizde görülen koronavirüs vakalarından dolayı birçoğumuzun yaşamı olumsuz yönde etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Öyle ki bu süreçten futbol da nasibini aldı. Federasyon 2021-2022 Futbol sezonunun 13 Ağustos'ta başlayacağını duyururken, bakalım katılımcılar böyle bir sağlık tehdidi varken maçların oynanmasını ne derece istiyor.

Her 10 kişiden 7'si futbol liglerinin devam etmesi gerektiğini düşünürken, 2'si ise oynanmaması gerektiğini düşünüyor.

Maçlarda taraftar olmalı mı?

Türkiye Futbol Fedarasyonu, pandemi sürecinden dolayı Ağustos ayından itibaren stadların %50 oranında taraftara açılacağını açıkladı. Son dönemde ise vaka sayısındaki artışlardan dolayı bu sürenin sezonun ilk yarısının sonuna kadar uzayacağı düşüncesi hakim. Katılımcıların %53'ü federasyonun kararını doğru buluyor. Bu tercihte bulunanların ortak düşüncesi sosyal mesafeye uyularak, taraftar heyecanı ile futbolun daha zevkli hale gelmesi yönünde.

Katılımcıların %24'ü tüm maçların seyircisiz oynanması gerektiğini düşünürken, %17'si ise maçların tam kapasiteyle taraftara açık olması yönünde fikir belirtiyor.

Yabancı sınırı kaç olmalı?

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan karar ile yabancı sınırı konusu tekrar gündeme geldi. Federasyon kararı gereği bir takımda oynayabilecek yabancı sayısı kademeli olarak 8’e düşürülecek. Mevcut durumda her takımın kadrosunda 14 yabancı futbolcu bulunabiliyorken bu karar kulüplerin oldukça tepkisini çekti.

Katılımcılara bir takımda kaç yabancı olması gerektiğini sorduğumuzda verilen cevapların ortalaması 9 yabancı olarak dikkat çekiyor. Bu sonuç da federasyonun kararını destekler nitelikte. Yabancı sayısının sınırsız olması gerektiğini belirtenlerin oranı %18 olurken, %1’lik kesim ise takımlarda hiç yabancı oyuncu bulunmasını istemiyor.

Ligimizin seviyesini nasıl yükseltebiliriz?

Uzun yıllardır Avrupa’da başarıya hasret kaldığımız bu dönemlerde, kamuoyunda ligimizin kalitesi tartışılacak duruma geldi. Çoğu zaman Avrupa Liglerinde oynanan futbolu gıptayla izlediğimiz ise acı bir gerçek. Katılımcıların büyük çoğunluğu altyapının gelişmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer faktörler şu şekilde sıralandı;

  • Altyapının gelişmesi: 46%
  • Bir futbol sistemi üzerinde istikrar yakalanması: 18%
  • Kaliteli transferler yapılarak kadro planlanması: 11%
  • Kulüplerimizin Avrupa'da sportif başarı yakalaması: 8%
  • Lise futbol takımlarının profesyonelleştirilmesi: 5%
  • Yayınların tüm dünyaya satılabilmesi: 5%
  • Al-sat dengesinin kurulması: 3%
  • Devlet desteği: 3%

Transfer limiti uygulaması adil mi?

Kulüplerimizin içinde bulunduğu maddi krizler nedeniyle geçtiğimiz sezon Türkiye Futbol Federasyonu, takımlara transfer limiti uygulaması getirdi. Bu uygulama ile her takım toplam kazancının yalnızca 3’te 1’ini transferlere ve futbolcu maaşlarına harcayabilecek. Bu karar bazı kulüplerimiz tarafından oldukça büyük bir tepkiyle karşılandı.

Katılımcıların %36’sı uygulamanın adil olduğunu düşünürken, %29’u adil olmadığını, %35’i ise kısmen adil olmadığını düşünüyor.

Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 29.05.2024 20:22
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 15:29
1- Bir Galatasaray taraftarı olarak bu tür anketlerin adaletli olduğunu düşünmüyorum. TR ve Dünya genelinde GS taraftarı görece daha fazla.

2- Ülkemizde ADALET-HAK-HUKUK olmadığı için Futbolda da ADALET YOK !

3- Şike de var, Teşvik Primi de..

4- ŞENOL GÜNEŞ DEFOL GİT ARTIK !!!

5- TFF ise REZALET
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2021 00:51
şenol güneş gitsin imparatoriçe mi gelsin Türkiye Liginin Kara deliği yani
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 20:08
katılıyorum ve ekliyorum şenol güneş'e ek olarak fatih terim vb nice yapışkanlar bırakmalı artık unutulmalı
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 13:55
Galatasaray tabi. Bunun için araştırmaya yapmaya gerek bile yok.
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2021 00:50
küme düşmeyinde
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 14:32
14:26, Fenerlisin galiba.
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 14:26
Dümdüz altı boş bir yorum. Araştırmayı savunmayan birinden fazlasını beklemek hata.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2021 00:49
tabi Beşiktaş
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.08.2021 01:05
Şikebahçe olmasında kim olursa olsun
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 18:30
Bazen popüler kültür ile ilgili haber yapmanızı anlıyorum da bu haberi hiç anlamadım. Futbol ne alaka?
MK Okuru
MK Okuru 15.08.2021 18:44
Okuman için kafana silah mı dayadılar? Zorla mı girdin siteye?
Kalan Karakter: 300 Gönder
Türkiye Süper Ligi 2021/2022 Sezonu Şampiyonu Kim olacak?
İlginizi Çekebilir