Türkiye'deki oyun yapımcılarına 2 Milyon TL değerinde fon verilecek

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 12.05.2020 - 17:29
Türkiye'de oyun geliştiricilerinin ekiplerini kurması ve profesyonel olarak dünya çapında oyunlar yaratıp, başarılara imza atmaları için 2 Milyon TL verilecek.

Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin ekiplerini kurması ve profesyonel olarak kendi oyunlarını geliştirebilmesi için oFON ile Rollic desteği ile 2 Milyon TL değerinde fon verileceği açıklandı. İlk turda 1 Milyon TL değerinde desteğin kazananlara ulaştığı oFOn yatırım turunda 2. turun hedefi ise 2 Milyon TL oldu. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve bilgiler şu şekilde;

Türkiye'deki oyun yapımcılarına 2 Milyon TL değerinde fon verilecek

Rollic ve partnerlerinden Tiplay Studio’nun beraber yürüttüğü, yetenekli oyun geliştiricilerinden oluşan ekiplerin global ölçekte başarılara imza atan oyun stüdyoları haline gelmesini sağlayan ivmelendirici programı oFON (Oyun Fonu), online gerçekleşecek olan ikinci turu için başvuru alımlarına başladı. 

Rollic kurucu ortaklarından Burak VardalTürkiye’de oyun geliştirmek isteyen gençlere özellikle stüdyolarını kurmak ve dünya çapında hit haline gelen oyunlar yaratmak konusunda destek olmayı önemsiyoruz. oFON; sektörün gerektirdiği hız, yaratıcılık, teknik detaylar ve yayınlanması konusunda gerekli yönlendirmeyi genç ekiplere sağlayan ve onları finansal olarak da rahatlatıp hızlandıran bir oyun yatırımı fonu. İlk tur jüri değerlendirmesinde birden çok potansiyeli olan fikir ve ekiple tanıştık. İlk 3 ekip yatırımlarını alarak hızla oyun üretmeye başladılar. İkinci tur yatırımlar ile Türkiye’den daha fazla oyun geliştiricinin başarıya ulaşmasını istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kazananların jüri sunumu, oyun örnekleri ve juri değerlendirmesinin ardından belirlendiği yatırım fonunun ilk turunda toplam 27 ekip içinden 10 ekip ön elemeyi geçerek İstanbul’da yapılan juri sunumuna katıldı. Bu sunumlar ve final değerlendirmesinin ardından 3 oyun geliştirici grup finale kalarak yatırım için hak kazanmıştı. 

Türkiye'deki oyun yapımcılarına 2 Milyon TL değerinde fon verilecek

Yatırımı alanlardan bir ekip “oFON bizlere tek odak noktası sağladı; oyun yapmak! Finansal ya da stratejik bir sorunla karşılaşmadan hedefimize ulaşmamız için bize güç ve hız kazandırdı. Olabilecek en hızlı yatırımla planladığımız ekibi kurduk ve çalışmaya başladık. Geriye kalan tek şey azim ve motivasyon ile vazgeçmeden oyun geliştiricilerin rüyalarını süsleyen ‘Top Charts’a girmek.” Dedi . Atakan & Egemen Erdeğer - Electronic Ice Cream (Manisa)

21 Mayıs 2020 tarihine kadar süren başvuruları kaçırmayın! 

İçinde bulunduğumuz dönem sebebi ile online (çevrimiçi) olarak gerçekleşen yarışmaya katılmak için öncelikle yapılması gereken oFon web sitesi üzerinden başvuru formu doldurmak ve sonrasında stüdyo projenizi anlatan detayların bulunduğu sunumu hazırlamak. 

Detaylar için: http://ofon.tiplaystudio.com/

Neden oFON ?

Dünya’nın önde gelen oyun üretim merkezlerinden olan Türkiye birden fazla Türk oyun şirketi başarı hikayesine ev sahipliği ediyor. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, tasarım ve oyun geliştirme gibi bölümlerinde okuyan ve mezun olan gençler için oyun dünyası büyük potansiyel gösteriyor. Rollic Türkiye’de oyun geliştiricileri desteklemek ve iş hayatına ilk adımı atan gençlere fayda sağlayabilmek adına Tiplay ile birlikte başlattığı oyun yatırımı fonu ile gençlerin başarıya giden sürecini hızlandırmayı hedefliyor. 

Rollic kurucu ortaklarından Burak Vardal oFON’un genç oyun geliştiriciler için önemine;  “Oyun dünyasında başarılı olmak isteyen gençler için; nereden başlayacakları, hangi adımları takip edecekleri konusunda rehberlik edilmesi ivme kazanmarlı bakımından değerli. Birlikte dünyanın en çok oynanan oyunlarından Water Shooty’i yaptığımız Tiplay Studio ile; bu deneyimi gençlere aktarmak bizim için de keyifli bir süreç oldu.” diyerek değindi. 

Türkiye'deki oyun yapımcılarına 2 Milyon TL değerinde fon verilecek

oFON’u kazanan ekipler hangi konularda destek alıyor? 

Finansman konusu, yeni kurulan oyun stüdyoları için çok önemli. oFON’dan alacağınız destek ile ekiplerin maaşlarından, ekipman temini, ofis kirası ve yazılım desteğine kadar her konuda faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu stratejik ortaklık; pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerine de destek sağlıyor. Deneyimli Tiplay ekibinin fikir üretiminden, prototipleşme, yazılım, oyun tasarımı, modelleme, arayüz tasarımı ve kalite kontrol gibi noktalarda ön plana çıkıyor. Ayrıca isteyen ekiplere ortak bir çalışma alanı sağlanarak farklı oyun geliştiriciler ile birlikte çalışma imkanı yaratılıyor. 

Şirketleşme sürecinde desteğe ihtiyacı olan ekipler özellikle iş geliştirme ve ekstra desteğe ihtiyacı olanlar için atölyeler, profesyonel eğitimler ve sertifika programlarını da oFON kapsamında bulabilirsiniz. Bu işin ilk aşaması oyun geliştirmek, fakat oyunları Amerika ve dünya çapında en çok indirilenler listesinde görmek için sadece herkesin oynamak isteyeceği bir oyuna sahip olmak yeterli değil. Burada oFON kazananları Rollic’in yayın desteği ile başarıya hızla ulaşıyor. 

Yorumlar 11
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2021 09:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.05.2020 13:36
Devletimiz daima milletinin yanındadır, olmaya da devam edecektir. Buna bile muhalif olanlar gelip burada saçma sapan konuşacaklar ama olsun zaten anca konuşurlar.
MK Okuru
MK Okuru 19.05.2020 23:51
Kardeşim verilen desteğin devletle alakası yok. Özel bir Türk şirketi ve şirketler grubunun oluşturduğu bir topluluk veriyor bu desteği.
MK Okuru
MK Okuru 18.05.2020 04:28
Zaten sizin gibiler sayesinde anca konuşabiliriz. Bizde en azından eleştirecek kadar beyin var.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2020 23:32
Yandaşlara torpillilere vereceklerdir o fonu kısaca yem atıyorlar iyi fikirleri olanın fikrini proje adı altında çalacaklar
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.05.2020 00:17
Evet 2 milyon tl verilecek. Ortaya çıkan oyun ise mario tarzı bi oyun olur.
MK Okuru
MK Okuru 15.05.2020 21:11
2 milyona Mario tarzı oyun yapsınlar, öp de başına koy.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.05.2020 08:03
bizim gençligimizde böyle şeyler yoktu... kıymetini bilin, hayallerinizin peşinden yürüyün...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 13.05.2020 22:25
Umarım türk malı anakart gibi sonuçlanmaz, seçimleri yaparken gerçekten tutkulu ve yeteneği olan insanları çoğu zaman olduğu gibi göz ardı etmezler.Başarılar
Kalan Karakter : 300 Gönder
Türkiye'deki oyun yapımcılarına 2 Milyon TL değerinde fon verilecek

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×