Uplink

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Hacker olmak kolay mı zannediyorsunuz? Bence hiç öyle değil, buyurun deneyin.
Platformlar PC
Uplink
  • Yapımcı - Yayıncı Introversion - Introversion
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar -
Eksiler -

Uplink. Aynı Grand Theft Auto 1 gibi. Aslında bu oyun çıkalı çok oldu. Ama ben hem bir nostalji hem de bilmeyen ve bu oyundan haberi olmayanlar için bir inceleme yazayım istedim. Tarz olarak başta söylediğim gibi aynı GTA 1'e benzetiyorum. GTA 1 ilk çıktığında grafikler ve sesler gerçekten pek iç açıcı değildi. Tepeden görünüş çoğu oyuncuya pek cazip gelmemişti. Ama beğenen ve oynayanlar oyunun bu eksilerine aldırmayan, içeriğine ve verdiği zevklin etkisine kapılanlardı. İşte Uplink aynı bunun gibi. Grafik ve ses olarak bize hiçbir şey sunmuyor. Ama gelin görün ki fikir yani bir hacker olmak çok ilginç ve bir o kadarda çekici. Dışarıdan bakıldığında hacker olmak basit, yasa dışı ve karizmatik bir iş olarak gözükür hepimize. İşte bu oyun ile işlerin ne kadar güç olduğu ama aynı zamanda verdiği tehlikenin ne denli zevkli olduğu da aşikar.

Bizim oğlan üniversiteyi kazanamadıydı da...

Oyuna başladığınızda direk karşınıza bilgisayarınız çıkıyor. Yıl 2030'larda. Mb'lar artık yerlerini GigaQuad'lara bırakmış. Tabi ki internet hızları da en aşağıya 512k/sec. Bunun bizim zamanımıza göre 56k modemler gibi olduğunu düşünürsek aslında o yıllarda pek ilerleyememişiz. Zamanla yaptığınız görevler ile veya başka yollardan para kazanıp bilgisayarınızı geliştiriyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her türlü görev mevcut. İlk makinenizi açtığınızda görevlerinizi Uplink Internal Services System'den alıyorsunuz. Oraya bağlandığınızda bir Mission List çıkıyor ve oradan size uygun olanı seçip göreve başlıyorsunuz. Görevler arasında çok sıradan işlerden çok uçarı işlere kadar her şey var. Para kazanıp makinenizi geliştirip birde bol görev yaparsanız bir ajan olarak ratinginiz artıyor ve görevler zorlaşmaya başlıyor. İlk başlarda üniversiteye kayıt olamayan arkadaşlarınızı kayıt ettirmekle başlarken ilerde suç dosyalarına girerek insanların geçmişini temizliyorsunuz. Böyle uçarı işlerin yanında sistem göçertmek yada ufak dosyaları kopyalamak/silmek gibi işleriniz de oluyor. Ayrıca oyunda belli bir serbestlik var. Mesela hiç görev almayarak bir bankanın hesaplarına girerek kendi hesabınıza para geçirmek suretiyle gel keyfim gel modunada girebilirsiniz. Gerçi başlarda banka hesaplarına girmek imkansız gibi bir şey ama gene de bu da bir seçenek. 

En sevdiğim program "Log Deleter"

Sistemlere girmek, login ekranlarında şifreler kırmak vb. işler için tabi ki size gerekli olan bir sürü program var. Bunları gene görevleri aldığımız yerden para karşılığı alıyoruz. Başlarda sistemlere girmek için fazla uğraşmamız gerekmiyor çünkü görevler basit. Ama ilerlediğinizde yakalanmamak için sistemlerden çıkarken mutlaka logları silmeniz, sisteme girebilmek için Firewall, Proxy gibi güvenlik sistemlerini etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Bunların ayrı ayrı programları var. Yaptığınız görevlerden kazandığınız paralar ile bu yazılımları alarak daha üst seviyedeki görevleri yapabiliyorsunuz. Ekranınızda bir harita var. Bu harita üzerinde siz görev yaptıkça yeni yerler ekleniyor. Bir görev aldığınızda ilgili yer haritada çıkıyor. Oraya bağlanmak için direk tıklamanız yeterli. Ama sistemi kıracaksanız direk bağlanmanız durumunda yakalanma riskiniz çok büyük. Herhangi bir göreve başlamadan önce mutlaka Trace Tracker denilen programı çalıştırmalısınız. Bu program size saldırdığınız sistemin kaç saniye içinde sizi bulabileceğini gösteriyor. Bu sebep ile bağlanacağınız yere ne kadar uzaktan bağlanırsanız bu süre o kadar artıyor. Bunun için InterNIC denilen sisteme bağlanmalı ve oradaki adresleri sık kullanılanlar listenize almalısınız. Böylece bağlanacağınız yere bağlanmadan önce haritadaki bütün yerlere tıklayarak yolu uzatabilir ve işiniz için gerekli süreyi sağlayabilirsiniz.

Hangi grafik? Hangi ses?

Başlarda dediğim gibi Uplink'te en ufak bir grafik veya doğru düzgün bir ses yok. Fonda çalan müzik dışında ufak 1-2 yerde değişik sesler duyuyorsunuz o kadar. Grafik deseniz ek fazla görebileceğiniz grafik Dünya haritası. Ama her şeye rağmen oyun çok zevkli. İçeriği, yapabildiğiniz şeyler, sağladığı serbestlik size grafikleri unutturuyor. Ayrıca sisteminize hiç yüklenmiyor. Çok düşük sistemler de bile oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. 

Son Sözler:

Uplink gerçekten düşünce olarak çok iyi bir oyun ve tek. Belki de firmalar bu tür bir oyunu tekrar çıkarabilirler. Tabi ki daha fazla detay ve grafik desteği ile. Her şeye rağmen oyun sizi saatlerce bilgisayar karşısında tutuyor. Görevler basitten zora doğru gidiyor. Hele hele çok ilerlediğinizde logları silmeyi unutup sistemden çıkmanız bile başınıza bela açıyor. Para kazanmak ve bilgisayarınızı upgrade etmek çok zevkli. Başlarda bir şifre kırmak için kasarken ileride çok kısa sürelerde şifreleri kırabiliyorsunuz. Ayrıca görevleri her zaman kovalamanız gerekmiyor. Sizin başarılı bir hacker olduğunuzu gören firmalar size sistemlerini test etmeniz için para ödüyorlar. Eğer görmediyseniz mutlaka edinin. Gerçekten görülmesi ve yaşanması gereken bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 3.08.2021 08:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Uplink

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×