Valorant İnceleme

Platformlar PC
Valorant İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Riot Games - Riot Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: First Person Shooter
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
17 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%41
Artılar + Bedava
+ Bu türdeki oyunların toplamı olması
+ Türkiye sunucusu ve düşük gecikme süresi
+ Hileciler için katı kuralların bulunması
+ Eğlenceli oynanış mekanikleri
Eksiler - Tam sürüm olmasına karşın beta hissi veriyor
- Silah dengesi ve eşit olmayan işlevsellikleri
- Ajanlar arasındaki dengenin tam olarak sağlanamaması
Özel İnceleme
Mehmet Akif Zımba 17.06.2020 - 10:29
Riot Games ekibinin ani bir sürprizle çıkışını öne çektiği Valorant, kapalı betasından bu yana nasıl değişimler geçirdi, hep birlikte inceliyoruz.

Valorant İnceleme: Riot Games'in League of Legends dışındaki ilk oyunları olan Valorant, firmanın ilk rekabetçi FPS geliştirme deneyimi oldu. Uzun bir kapalı beta sürecinden geçen oyun için, çıkış tarihi öne çekilerek oyunculara bir jest yapılmıştı. Yaklaşık bir haftadır da tam sürüm oyun gerçekten de kapalı betadan çıkmaya hazır mıydı acaba?

Valorant İnceleme

Riot Games neden oyunlarını açık beta süreci yerine, doğrudan tam sürümünü çıkarma kararı aldı? Valorant şu an ne seviyede bir deneyim sunuyor ve bizleri gelecekte nasıl bir Valorant bekliyor? Bu soruların cevaplarını deneyimlerimizden yola çıkaracak cevaplamaya çalışacağız.

Karakter yetenekleri Valorant'ın en eğlenceli kısımlarını oluşturuyor

Valorant kapalı betası nasıldı?

Riot Games, bu oyunları için, Twitch drops ile erişim sunan bir sistem tercih etmişti. Oyunun kapalı beta sürümünde oynayabilmek için oyunu izlemeniz gerekiyordu. Oyunu izleyerek erişim kazanma fikri oldukça mantıklıydı aslında. Eğer oyunu merak ediyorsanız ve izledikleriniz de hoşunuza giderse, oynama hakkı kazanabiliyordunuz. Oyunun kapalı betasına erişim hakkı kazandığınızda da doğruca oyunu indirip oynayabiliyordunuz.

Kapalı betada sürecinde bazı sinir bozucu hatalar bulunuyor olsa da, tam sürüme kadar çözüleceği düşünülüyordu. Mesela bu tür rekabetçi FPS oyunlarında duymak çok önemlidir. Rakibinizin adımlarından, nerede olduğunu tahmin etmeye çalışırsınız. Ancak Valorant için bu konu biraz sinir bozucu bir konumdaydı. Çünkü düşmanlarınız sizin onları duyduğunuz yönün tam tersi konumda beliriyorlardı.

Bu şekilde kaç kez alt edildiğimi hatırlamıyorum bile. Karakterlerin hareket kabiliyetleri ise, gerçekten kısıtlı bir his veriyordu. Yürümekle koşmak arasında neredeyse hiçbir fark bulunmuyordu. Silah çeşitliliği olarak da, görünürde yeteri sayıda bulunsa da, çoğu silah kullanışsızdı. Yani oyunda aktif olarak tercih edilen üç veya dört adet silah bulunuyordu.

Kapalı beta sırasında karşılaştığımız birçok hatanın oyunun tam sürümünde giderildiğini gördük.

Genel olarak bu şekilde içerikler sunan Valorant, beta sürecinde birçok hatayı çözüme ulaştırdı. Bakalım bu yapım beta sürecinden beri neleri değiştirmiş, geliştirmiş ve karşımıza gelmiş.

Valorant, şimdi nasıl bir durumda?

Öncelikle oyunun arayüz kısmında, konum değişiklikleri dışında, pek bir fark bulunmuyor. Her şey yerli yerinde açıkçası, hatta bu yeni konumlandırma ile alan kontrolü daha işlevsel hale getirilmiş. Arkadaşlarınıza kolay bir biçimde erişebiliyor ve oyuna hızlıca bir giriş yapabiliyorsunuz.

Karşılaşma bulunup, ajan seçme ekranına geldiğimizde ilk fark ettiğim şey, ajan animasyonları oldu. Oynamayı istediğiniz ajanı seçtiğinizde, her birisi için farklı olacak şekilde, animasyonlar hazırlanmış. Bu animasyonlar ise karakterlerin yeteneklerinin bir kısmını sergilerken, kendilerine özgü birer söz söylüyorlar. Bu noktadan sonra karşılaşma başladığında da birkaç değişiklik görüyoruz.

Az önce yukarıda da bahsettiğim ve en sinir bozucu hatalardan olan ses isabetliliği sorunu, çözülmüş durumda. Yani artık bir karakterin sesi sağdan geliyorsa, o karakter solunuzdan çıkmıyor. Hatta bu düzenleme, oyundan alınan keyfi de arttırıyor.

Bunun yanı sıra, Valorant'ta karşılaşmalar sırasında bazı oyun içi arayüz sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Öyle ki, belirli karşılaşmalarda karakterinizin yetenekleri ve sağlık göstergesi tamamen ekrandan kayboluyor. Yaklaşık 20-30 saat gibi bir oyun süresi boyunca yaşadığım nadir bir sorundu. Yine de denk geldiğinizde de, gerçekten sinir bozucu bir hal alabiliyor.

Bazı noktalar olduğu gibi bırakılmış

Oyunun silah dengesi konusunda neredeyse hiçbir değişiklik bulunmuyor. Beta boyunca aktif olarak kullanılan silahlar, bu sürümde de popülaritesini koruyor. Silahların kullanımı ise, pek de kolay alışılan türden değiller. Valorant'ın silah dengesi bulunan bir yapım olmasını dilerdim açıkçası.

Valorant'ın bedava olarak ulaşılabilmesi oyunun en büyük avantajlarından biri

Silahlarda bulunan bu dengesizliğin ana sebebi ise, silahların geri tepme dinamiklerinin biraz tuhaf olması. Açıkçası bu oyunda birçok silahla, doğru yere nişan almış olsanız bile, mermiler çok saçma konumlara yönelebiliyorlar. Çoğu zaman "şanslı atışlar" sağlayan bu dinamikler, oyundan aldığınız keyfi de zaman zaman baltalayabiliyor. 

Valorant bu türdeki diğer oyunlarda bulunan, duvarlardan mermi geçme özelliğine de sahip. Ancak bu sistem biraz daha farklı bir şekilde işliyor. Silahların mermileri, kapıların köşelerinden ve ince duvarlardan geçecek şekilde mantıklı bir şekilde planlanmış durumda. Yine de bazı duvarların yapısı, bu kuralı esnek tutabiliyor.

Mesela, hem ince hem de iki kapının arasında kalan bir duvardan, boylu boyunca sıktığınızda mermi rakibinize ulaşıyor. Aslında uzunlamasına bakıldığında geçmemesi gerekiyor olsa da, hesaplarınız yanlış çıktığı gibi, üstüne bir de vurulduğunuzla kalıyorusunuz.

Oynanış dinamikleri ne durumda?

Valorant, sıktığınız her bir merminin önemli olduğu bir oyun. Bu da takımınızla birlikte, oyun stratejinizi iyi planlamanız ve doğru bir şekilde hayata geçirmenizi gerektiriyor. Çünkü yaptığınız en küçük hata, ölümüzle ve dolayısıyla da turu kaybetmenizle sonuçlanıyor. Bu konuda refleksleriniz çok büyük önem taşıyor.

Katıldığınız her karşılaşmada, benzer başka oyunlardakine göre, az tur sayısı bulunduğu için, verdiğiniz her karar büyük önem taşıyor. Üst üste yanlış kararlar verip, tur kaybetmeye devam etmeniz halinde, takım ekonominiz gerçek anlamda çöküyor. Durum bu noktaya geldiğinde ise, oyuna geri dönmek için büyük bir mucize gerekebiliyor.

Özellikle haritaların tamamında saldıran tarafta oynamak, başlı başına bir mücadele. Savunan taraftayken alan kontrolü çok daha kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Çoğu Spike bölgesine girişin birden fazla yolu olsa da, neredeyse hepsi dar kapılardan geçiyor. Dikkatli olmadığınız takdirde de, rakipleriniz sizi anında cezalandırabiliyorlar.

Haritayı ezberlemek ve ona göre hareket etmek stratejinizin en kilit noktasını oluşturuyor

Tüm bu zorluklara rağmen, doğru adımlarla Spike'ı kurmak mümkün. Burada da bir başka küçük sorunla karşılaşıyoruz. Spike kurulduktan sonra, patlama yaklaştıkça çıkan ses de hızlanıyor. Buraya kadar her şey çok güzel, hiçbir sorun görünmüyor. Ancak, bu sesler bir yerden sonra çok şaşırtıcı olabiliyorlar.

Mesela, çözebileceğiniz zaman aralığına sahip olmadığınızı düşündüğünüz bir Spike'tan kaçıyorsunuz ama aslında patlamasına daha zaman olduğunu görüyorsunuz. Bu sefer de geri dönmek için zamanınız kalmıyor ve turu kaybediyorsunuz. Bu tabii ki de sadece benim fazla dikkat ediyor olmamdan kaynaklanıyor da olabilir. Yine de karşılaştığınızda, biraz can sıkıcı olabiliyor.

Valorant'ta neler yeni?

Bildiğiniz üzere Valorant, kapalı betadan tam sürüme geçişini gerçekleştirmeden önce, bir hafta tamamen erişime kapalı halde kaldı. Bu süreç içerisinde de Riot Games Valorant'a yeni ekleyeceği, birkaç içeriği bizlere tanıtma fırsatı bulmuş oldu. Bu içerikler ise, bir savaş bileti, yeni bir harita, oyun modu ve karakter şeklindeydi.

Oyunun çıkışında bizlere eşlik eden savaş bileti sistemi, aslında son zamanlarda oyunda gördüğümüz bir şey. İki farklı versiyonu bulunan bu biletlerle, oynadıkça oyun içi kozmetik ürünler ve içerikler edinirsiniz. Ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı biçimde karşımıza çıkan Valorant savaş bileti ise, bu görevini layığıyla yerine getiriyor.

Düşmanın görüş alanını ya da geliş yolunu kapatmak oyunda büyük önem teşkil ediyor.

Valorant'ın yeni haritası olan Ascent, oyuna yeni bir iki mekanik daha ekliyor. Çevre kullanımını açılıp kapanabilen kapılarla hayatımıza sokarken, bazı kırılabilir alanlardan da geçiş imkanı sağlıyor. Açıkçası Ascent'te sadece bir tane kırılabilir cam bulunan bir geçiş var, ancak bu da kritik bir noktada bulunuyor. Spike kurma alanlarından birine girme yolu açan bu yol, dikkatli kullanılması gereken geçitlerden.

Açılıp kapanabilen kapılar da, açıkçası pek etkili değiller. Kapattıktan sonra rakibin birkaç mermisiyle çok hızlı bir şekilde kırılabilen bu kapılar, takımınıza minimum seviyede fayda sağlıyor. Yine de takımınızda Sage'in duvar oluşturma yeteneği olmadığında, yardımınıza koşan bir mekanik. Diğer haritalarda da, buna benzer birkaç çevresel faktör görmek fena olmazdı.

Oyuna çıkışıyla birlikte eklenen ve Valorant'ın ikinci oyun modu olan Spike'a Hücum, beklediğimden çok daha hızlı bir deneyim sundu. Öncelikle karşılaşmalar toplamda dört turdan oluşuyor ve tur öncesi hazırlık süresinde ekipman seçiminiz rastgele olarak belirleniyor. Saldıran taraftaki tüm üyelerde birer Spike bulunan bu modda, çevrede bulunan yetenek kürelerinin yeri ise çeşitli etkilerle değiştirilmiş.

Valorant yapılacak yeni güncellemeler ve karakter takviyeleri ile birlikte daha iyi bir konuma gelecektir.

Bu özel etki kürelerini toplayarak, kürenin çeşidine göre, rakibinize dezavantaj sağlayabilir ve takımınız için çeşitli geliştirmeler sağlayabilirsiniz. Örneğin, bu modda bulunan bir küre, takımınızın nihai yeteneklerini anında hazır hale getiriyor. Ya da bir başka küre, kısa süreliğine rakibinizin sağlık puanını, tek vuruşta alt edebileceğiniz seviyeye indiriyor.

Yeni ajan Reyna neler yapabiliyor?

Oyunun çıkışıyla ilgili en çok heyecanlandıran gelişmelerden birisi, Valorant'ın toplamda on bir ajanla çıkacak olmasıydı. Oyunun çıkışına günler kala gün yüzüne çıkan Reyna, oyuncuların bir anda heyecanlanmasına neden oldu. Oyuna gelecek olan ilk yeni ajan olması da bunun en büyük etkeniydi açıkçası.

Yaklaşık iki ay gibi bir sürenin ardından, temel ajanların dışında yeni bir ajan katılıyordu. Reyna'nın tanıtım videosunda, tüm yeteneklerini veya oynanışını fazla detaylı görmemiş olsak da, nasıl bir oynanış sunacağı aşağı yukarı belli oluyordu. Bu karakter oyuna katıldığında da, herkes oynamak için adeta birbiriyle yarıştı.

Reyna'nın bütün yetenekleri, rakiplerini doğrudan alt etmeye odaklı yetenekler. Rakiplerinizi alt ettikçe onlardan geriye kalan küreleri toplayarak, sağlık puanınızı yenileyebiliyor veya kısa süreli dokunulmazlık elde edebiliyorsunuz. Aynı şekilde bu amaca hizmet eden bir diğer yetenek ise, bir alana bırakılan göz küresi. Bu yetenek gönderdiğiniz bölgede kaldığı kısa süre içerisinde, ona bakan rakiplerini kör ediyor.

Reyna'nın nihai yeteneği ise, imparatoriçe adındaki yeteneği. Bu yetenekle beraber silahınızın mermi atış hızı artıyor ve rakiplerinizi görmek kolaylaşıyor. Üstelik rakiplerinizden düşen küreleri bu formdayken topladığınızda, kısa süreli görünmezlik ve hareket hızı da kazanabiliyorsunuz. Birebir çatışmaların yanı sıra, birden rakibe karşı da etkili olan bir ajan olarak karşımıza çıkıyor Reyna.

Valorant, Vanguard anti-hile sistemiyle nasıl çalışıyor?

İlk olarak Vanguard anti-hile sisteminin, bilgisayarınız üzerindeki etkisi minimuma indirilmeli. Bunu bu şekilde söylememin sebebi ise, bu sistemi kullanmak için bilgisayarınızın sıfırdan başlatılması gerekiyor olması. Bu yöntemin anlaşılabilir bir sebebi de var aslında.

Refleksi iyi olan en zor durumlardan bile kurtulma şansına sahip.

Hilecilerin oyundan uzak tutulması için, bu kişilere doğrudan donanımları üzerinden yasaklama yapılıyor. Buradaki sorun ise, oyunu oynamadığınızda bile açık kalan bu sistem, bilgisayarınızın donanımları üzerinde kontrol sahibi olabiliyor.

Birçok oyuncu, bilgisayarlarının fazla ısındığından ve çeşitli donanımlarının bu uygulama sebebiyle, geçici olarak çalışmadığından bahsediyor. Bu sorunlar da açıkçası büyük oranda çözülmüş durumda diyebiliriz. Yine de oynadığım süre boyunca, birkaç kez ısınma ve fare tuşlarının kontrolünde kısıtlamalar yaşadım. Yeni bir sistem olduğu için zamanla bunların da düzeleceğini düşünüyorum.

Son karar

Valorant, kendi türündeki birçok oyunun, en iyi olduğu özellikleri bünyesinde barındırmaya çalışan bir oyun. Açıkçası şimdiye kadar da bunu başarılı bir şekilde yapıyor. Ancak, oyunda hala çözülmesi gereken birçok sorun mevcut.

Oyunda bulunan ajanların, birbirleri arasında yetenek dengesi önemli bir konu burada. Bazı karakterlerin işlevselliği, diğerlerine göre oldukça ön planda bulunuyor ve bu karakterleri vazgeçilmez hale getiriyor. Bunun yanı sıra bu ajanların oynanışı önemli olduğu kadar, hikayeleri de önemli bir konumda.

Valorant ajanlarının hepsinin kökeni hakkında bilgi sahibiyiz. Yine de bu bilgi oyuna dalmamızı sağlayacak derin karakter hikayeleri seviyesinde değiller. Riot Games ekibinin bu konuya önem verdiğini ve iyi bir şekilde yaptığını biliyoruz. Bu sebeple şu an için olmasa da ileride bu karakterler için, daha derin birer arka plan hikayesi göreceğimize eminim.

Tam sürüme geçmesi ile birlikte eklenen Reyna, iyileştirme ve atak yönündeki yetenekleri ile öne çıkıyor.

Oyunun Türkiye sunucusu bulunuyor olması ise, çok büyük bir artı. Düşük gecikme ve sunucu tepki süresi fazlasıyla stabil bir oyun performansı sunuyor. Üstelik karşılaşmalarda sadece oynadığınız sunucudaki değil, dünyanın etrafındaki oyuncularla eşleştiriliyor olmak da doğru verilmiş bir karar.

Tüm bunlara rağmen Valorant, bana tam anlamıyla betadan çıkmış bir oyun gibi hissettirmedi. Kapalı betanın ardından, tüm oyuncuların erişim sağlayabileceği, bir de açık beta yapılmış olması çok daha iyi olurdu açıkçası. Çok güzel fikirler barındıran bir yapım olsa da, tüm bu elementleri işlemek için biraz daha zamana ihtiyacı var gibi görünüyor.

Bütün bu pürüzlere rağmen, eğlenceli bir oynanış yapısına sahip bir yapım olarak karşımıza çıkıyor kendisi. Düzenli olarak güncellendiği için de, önümüzdeki dönemlerde çok daha iyi bir Valorant göreceğimiz kesin.

Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 18.06.2024 08:27
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.08.2020 12:16
Arkadaşlarınız varsa deneye bilirsiniz yoksa bacak kadar çocuklar sövmeye başlıyorlar.????
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2024 00:03
Cidden
Öyle
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2023 19:34
Varolant'a bağımlı bir kuzenim var
MK Okuru
MK Okuru 19.02.2024 00:02
Benimde
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.11.2023 17:14
Varolant bağımlılık yaptığı için ve insanları öldürme
fırsatı verdiği için yasaklanmasını talep ederim.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.10.2022 17:23
Oyun tamamiyle bitmiş bir oyun değil sürekli gelen yenilik adı altında oyunun optimizasyonunu bir türlü düzeltemeyen riot games ve çalışanları FPS tarzı oyun yapmış dünyada sırf ünleri sayesinde tanınmış fakat bir işe yaramayan bir oyun olduğunu ortaya her seferinde koymakta.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.08.2020 06:01
Yaramaz mağazasını kimse eleştirmiyor csgodan daha kazık.
Kalan Karakter: 300 Gönder