Wanted: Dead or Alive

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Yüzlerce yumurtanın arasından çürüklerde çıkabilmekte
Platformlar PC
Wanted: Dead or Alive
Merlin Puanı 35
Artılar Müzikler
Eksiler Sistemi kasan grafikler, basit ve zevksiz görevler

Yaklaşık 2 yıldır bu takımda ve bazı dergilerde yazılar yazdım. Genellikle yazarken pek zorlanmam çünkü oyun hakkında daha oynamadan edinebildiğim kadar bilgi sahibi olmaya çalışırım. Peşinden oyunu oynar ve bu bilgileri pekiştirerek şu anda okuduğun gibi yazılar yazarım. İşimin en zor ve sıkıcı tarafı ise kötü, başarısız oyunlara inceleme yazmaktır.

Bizimkisi bir Reverend Devlin hikayesi

Şimdi bu oyun hakkında acayip olan bir sürü konu var. Öncelikle oyunun 2 değişik ismi var. Kurduğunuzda ayrı bir isim çıkıyor, oyuna girdiğinizdeki pencerede ise ayrı bir isim. Bunlardan biri Wanted: Dead or Alive diğeri ise Wanted Guns. İkiside aynı oyun. Bir diğer ilginç nokta ise oyunun konusu. Hani oyun farklı bir tarz olsa direk konusunu okuyup başka hiç bir bilgiye ihtiyaç duymadan üzerine atlanabilir. Reverend Devlin adında biriyiz. 1852 yılında başı olduğumuz çete tuzağa düşürülüyor. Çatışmanın sonucunda düşmanın çaldığı altınların uğruna bire bir düello tarzı bir çatışma yaşarken sağ gözümüzü kaybediyoruz ve galip ayrılıyoruz. Yanımıza çalıntı altınları alıp Texas'dan ayrılıyoruz. Başka bir şehire yerleşip rahip oluyor (hitman 2?!?), her türlü pislikten elimizi eteğimizi çekip, saf ve dini bütün biri oluyoruz. Derken aradan 10 koca yıl geçiyor. Yaşadığımız yeri basıyorlar ve talan ediyorlar, bu sırada Amerikan sivil savaşının ortalarındayız. Tekrar eski evimize dönüyoruz tabi ki intikam uğruna, fakat orada da bizi Blood Hounds denilen bir çete karşılıyor ve bizim için asıl savaş başlıyor. Konuya gel hele. Al bununla deli bir fps oyunu yap ki buna yakın bir oyun yapılıyor (Dead Man's Hand), milyon tane satsın. Okuyunca insan bir şey sanıyor, buyrun detaylara.

Aynı anda 2 silah kullanırken ata da binerim

Oyunumuz sadece bir türe bağlı kalmamış. Oynadıkça değişik şeyler keşfediyorsunuz. İlk başta tepeden görünüş bir aksiyon oyunu olarak başlıyor, izleyen bölümlerde fps ve commandos tarzı taktiksel oynanış bile oluyor. Her türden aktaksiyon mevcut. Fakat gel gör ki hiç zevkli değil. Tepeden görünüş sırasında klavye ve fare ile oynuyorsunuz. Farenin sol tuşu ateş ederken sağ tuşu herhangi bir hedefe kitlenmenizi sağlıyor. Yani oynayabilmek için hiç bir çaba harcamanız gerekmiyor. 4-5 yaşındaki bir çocuğa gösterseniz o bile bölümlerin çoğunu rahatlıkla geçebilir. Bu yönden oyun hiç doyurucu değil. Diğer yandan can sıkan bir sürü hata var. Örneğin istediğiniz zaman oyunu kaydedemiyorsunuz ve öldüğünüzde en son nerede checkpoint varsa oradan başlıyorsunuz, bu duruma diyecek bir şeyim yok bazı oyunlarda böyle oluyor fakat kardeşim neden ölüp de tekrar başladığımda o beni attığın checkpoint noktasına öldürdüğüm adamları tekrar koyuyorsun ki? Genelde bu kayıt noktaları civarında 3-5 adam oluyor, onları öldürüp kaydediyorsunuz daha doğrusu otomatik kaydediyor, öldükten sonra ise tekrar oradan başlıyorsunuz ama öldürdüğünüz kişiler tekrar orada olduğundan 2. belki de 3. kere ölme durumları oluyor. Bir anda bir sürü adamın ortasına dalmak pek mantıklı değil. Buna benzer can sıkan hatalar zaten zevk bakımından düşük puan alan oyunumuzu daha da diplere itmeyi başarıyor. Oynanabilirlikteki bu başarısızlıkların yanı sıra grafik motorundaki hatalar yüzünden oyun ara sıra yavaşlıyor, takılıyor. Çok iyi bir sistemim olmasına karşın uzun zamandan beri ilk defa yavaşlayan bir oyun gördüm. Aslında grafikler böyle bir oyun için fena sayılmaz fakat yavaşlamalar can sıkıyor. Commandos benzeri bölümlerde sessizce ilerleyip silah kullanmadan düşmanları etkisiz hale getiriyorsunuz. Bu tarz bölümlerin ardından at ile birlikte yaşayacağınız atraksiyonlu bölümler var. Fakat genel olarak hepsi aynı, basit ve zevksiz. Hoşuma giden yön ise müzikler. O zamana uygun müzikler seçilmiş ve insanın keyif katsayısını arttırıyor.

Son Sözler :

Bence bu oyun ile hiç zaman kaybetmeyin. Hiç yoksa haber bölümünde verdiğimiz adresteki tekerlek atma oyununu oynayın da yüksek skor yaparsanız adınız orda olur en azından.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 18:47
Kalan Karakter : 300 Gönder
Wanted: Dead or Alive

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×