We Were Here Forever inceleme - PC

Ersin Kılıç 5.06.2022 - 16:01
We Were Here Forever inceleme içeriğimizde co-op bir oynanışa sahip olan oyunun genel dinamiklerine göz atıyoruz.
Platformlar PC, PlayStation 5, Xbox Series X
We Were Here Forever inceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Total Mayhem Games - Total Mayhem Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 76
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%5
Artılar + Co-op sistemi başarılı
+ Düşündüren bulmaca yapısı
+ Eğlenceli dinamikleri
Eksiler - Bazı bulmacalar sabrınızı zorlayabilir
- Yabancı bir oyuncu ile oynamak nerdeyse imkansız
- Hikaye kısmı zayıf

We Were Here Forever serinin yeni oyunu olarak karşımıza çıktı. Her oyunda kendini biraz daha geliştirmeyi başaran yapım ekibi Total Mayhem Studios, oyuncuları yine kafa patlatacağı bulmacaların içerisine bırakıyor. Gelin We Were Here Forever inceleme içeriğimizde oyunun genel dinamiklerine birlikte göz atalım.

We Were Here Forever inceleme / PC

We Were Here Forever inceleme

We Were Here Forever başta da belirttiğim gibi serinin ana iskeletini aynen korumuş ve yeni bulmacalar ile kendi yapısını bunun üzerine inşa etmiş. Oyun boyunca bir zindanda kısılı kalan iki yoldaşın, kafa kafaya verip karşılaştıkları zorlukları geçmesine tanıklık ediyoruz. 

Castle Rock adlı bir kalede mahkum olarak başladığımız oyun farklı mekanlar ve hikaye detayları ile süslenmiş. Bu bir seri olsa da keyif almak için eski oyunları bitirmek ya da oynamak zorunda değilsiniz. Direkt bu oyundan bile başlasanız o co-op bulmaca keyfinden bir şey kaybetmiyor. Ayrıca şunu baştan belirtmem gerekiyor ki bu co-op sistemi oyunun bel kemiğini oluşturuyor ve sağlam bir işleyişe sahip.

We Were Here Forever inceleme

Her ne kadar telsiz konuşma sisteminde aksaklık yaşayıp Discord üzerinden haberleşmeye dönmüş olsak da işleyiş güzel bir mantığa oturtulmuş. Zaten oyunun başında arkadaşınızla ayrı zindanlarda başlıyorsunuz ve iletişimizin oyun içerisinden yaptığınızda sadece telsiz üzerinden işliyor. Bu o kapana kısılmışlık hissiyatını kvvetlendiren bir işleyiş olmuş. Bulduğunuz en ufak ipucunda telsize sarılıyor ve yolunuzu açmak için bir umut oyun arkadaşınıza direktifler veriyorsunuz.

Oyunda tabi Matchmaking sistemi de bulunuyor. Yani rastgele başka oyuncularla da eşleşmeniz mümkün. Ama kafa yapınıza uyan bir oyuncu bulmak sandığınızdan biraz daha zor olabilir. O nedenle tam keyif almak için bir arkadaşınızla oynamanızı tavsiye edebilirim.

We Were Here Forever inceleme

Sizin bulduğunuz ipuçlarını o kullanıyor ya da onun verdiği ipuçları ile siz yolunuzdaki engelleri aşıyorsunuz. Tabi her zaman ayrı değiliz, oyunun büyük bir bölümünde de bir araya geldiğiniz mekanlar sizi bekliyor. Buralarda da birbirinize oyun alanındaki dinamikler ile anahtar yolluyor, aynı anda zamana karşı bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz. Bu sistem güzel oturtulmuş. Özellikle belli sıra ile çözmeniz gereken bulmacalarda "o kolu çek, şimdi anahtarı çevir" gibi işleyişler heyecan katsayısını da arttırmış.

Oyunda kapalı zindanlardan seyrine doyum olmayan manzaralara, küçük bir kasabadan doğa üstü mekanlara kadar farklı yerlere gidiyoruz. Başta basit olan bulmaca sistemi giderek daha komplike bir hale geliyor ve sizi birlikte düşünmeye itiyor. Oyun alanına dağıtılan ipuçlarını bulmak ve birlikte engelleri aşmak oyunun en keyifli yönü olmuş. Tabi bu konuda biraz sabırlı da olmalısınız çünkü bazı bulmacalar çok basit olmasına rağmen siz çok komplike düşündüğünüz için daha da zorlaşabiliyor. Bazı bulmacaların gereksiz bir işleyişi var ve üst üste denedikçe sizi biraz sıkabiliyor ve sabrınızı zorlayabiliyor.

We Were Here Forever PC inceleme

Oyunu co-op onamak için tabi iki adet kopyaya ihtiyacınız var. Bazı oyunlar tek kopya üzerinden buna izin verse de We Were Here Forever'da böyle bir işleyiş yok. Neyse ki oyunun fiyatı tam sürüm oyunlara göre çok daha uygun tutulmuş. Bu eksikliği fiyatı ile fazlasıyla kapatıyor.Türkçe dil desteğine sahip olması bulmacalar açısından daha kolay ilerlemenizi sağlayabileceği gibi bu fiyatı için yerelleştirme yapılması da oyunun en büyük avantajlarından biri olmuş. (Şu anda 28 TL)

Oyunun grafik yapısı kendine has bir tarza sahip. Öyle müthiş ışıklandırmalara, kaplamalara sahip değil ama buna gerek olmadığını da oynadığınızda anlıyorsunuz. Kendi dinamiklerini oyuncuya yansıtmak ve gerektiği kadar göstermek için yeterli bir tarzı olduğunu söyleyebilirim.

We Were Here Forever incelemesi

Sonuç olarak We Were Here Forever basit ve eğlenceli oynanışının yanı sıra Türkçe olması ve yerel fiyatı ile ülkemizde de avantajlı bir konuma sahip. Eğer arkadaşınızla oynayabileceğiniz bir Co-op bulmaca oyunu arıyorsanız sizi fazlasıyla memnun edecek bir yapım olmuş.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 17:48
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.06.2022 15:40
Gayet keyifli bir oyundu.
Kalan Karakter: 300 Gönder
We Were Here Forever inceleme
İlginizi Çekebilir