Anno 1701

Başar Özcan
Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
1602, 1503 derken değişik isimleriyle Anno yeniden geliyor
Anno 1602, Anno 1503 ve sonunda serinin üçüncü oyunu 1701. 1602 ilk çıktığında günlerce sabahtan akşama kadar oynamıştım. O minik evleri, bu evlerden çıkıp işini yapmaya çalışan minik insanları izliyordum. Bir yandan da ne kadar derin bir stratejisi olduğunu keşfediyordum. Daha sonra 1503 çıktı, fakat beklediğim kadar güzel değildi. Yapımcılar oyunun hoş ola bazı özelliklerini katletmişti. Şimdi ise tamamen 3B olarak tasarlanan 1701 kapıya dayandı. 8 milyon Avro bütçe ile hazırlanan yapım için 15 binden fazla “Annosever” görüşlerini bildirmişti. Yapımcılar oyuncuların da fikrini alarak serinin en güzelini yapmak için işe giriştiler. Ne kadar başarılı olduklarını da E3’te yayınlana video ile görmüş olduk.

Adından da anlaşılacağı gibi 1701 senesi civarında geçen oyunda amacımız, yine el değmemiş kıtaları bulup, buralarda uygarlık kurmak. Kurduktan sonra da bir çok tehlikeye karşı göğüs gerip savaşmak. Kimi zaman kendinizi psikopat korsanlarla boğuşurken ya da halkın ayaklanmalarını bastırırken bulabileceksiniz. Zorluklar sadece insan kaynaklı da olmayabilir. Hortum, yanardağı patlaması gibi afetler ile de uygarlığınız her an tehlike altında olacak. Bunların olmadığı zamanlarda ise halkın içine inip oyun oynayan çocukları, bando takımı gösterilerini ya da karnavalları görebileceksiniz.

Kültür

Her uygarlığın kendi kültürü olacak. Kültürlerine göre binaları, yaşayışları değişecek; uygarlıkların diğer uygarlıklara karşı tutumu bambaşka olacak. Yaptıkları eğlenceler, çocukların oyunları… Hepsini farklı modellemelerle görmemiz mümkün olacak. Bunun yanında eşsiz güzellikteki yerleşim birimleri de kültürü büyük ölçüde etkileyecek. Uygarlıkların yaptığı günümüze kadar gelmiş bazı harikaları da oyunda görebileceğiz.

Serinin diğer oyunlarından farklı olarak eklenen bir özellik daha olacak. Kendi kalelerimizi dizayn edebileceğiz. E3’teki video’da gösterilen kale tasarımları adeta beni büyüledi. Bu yüzden tasarımlar için ayrıntılı bir sistem düşünülüyor olsa gerek.

Uygarlığımızdaki her bir insan bizim için önem taşıyacak. Onların işte çalışmalarını sağladıktan sonra ev de bulmak zorundayız. Diğer strateji oyunlarındaki gibi iş yerinde uyuma(!) gibi bir seçenekleri olmayacak. Her vatandaşa bir daire vereceğiz. İnsanlarımızın fikirleri de önemli bir konu olacak. Onların düşüncelerini görüp buna göre karar verebileceğiz. Çoğunluğun istedi şeyleri yaparak halkın güvenini kazanabileceğiz. Bazı insanlar ise cins fikirli olabilecek. Kısacası uygarlık hakkında bir karar verirken her kesimi dinlememiz gerekecek.

Grafikler

Teknik detaylara değinmek için erken aslında, ama yine de genel anlamda bir izlenim yapalım. 2 boyutlu grafikten 3 boyutlu grafiklere geçildiği için önceleri biraz kötü karşılanabilir. Ama genel olarak grafik kalitesi epey üstün olacak. Denizin hareketi, ağaçların rüzgârla savrulması gibi detaylara oldukça önem verilmiş. Sokaklarda benzer insanlar görmek tabiî ki mümkün. Ama sarhoş insan modellemelerini sokakta yürürken görmek de epey eğlenceli olacak. Kısacası serinin diğer oyunlarından çok daha renkli olacağı ortada. Seslere değinmek gerekirse; hiç şüphem yok ki en az ilk iki oyun kadar kaliteli müzikler olacaktır.

Yurt dışında Age of Empires’tan daha çok sevilen Anno, Ekim ayında strateji severleri doyuracak gibi gözüküyor. O zaman kadar eskiler ile nostalji yapalım.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 15:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
Anno 1701

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×