Deus Ex 2

Ant Köksal
Ant Köksal 3.06.2010 - 12:31
Sizde Ant gibi birincisini oynamadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir.

Deus Ex. Pek çok dergi/site tarafından yılın oyunu seçilmiş, fps ile frp'nin en bilinen öğelerini mükemmel bir şekilde birleştirmiş ve müthiş bir tekrar oynanabilirliğe sahip en iyi pc oyunlardan biri.

Deus Ex'in ilk versiyonunda UN adına çalışan anti terörizm grubu UNATCO'nun bi elemanıydık. Adımız da JC Denton'du. NSF adında terörist bir grubu karşı savaşıyor ve fakat oyun ilerledikçe komploların içine düşüyorduk. New York'u kasıp kavuran "gri veba"nın aslında NSF'nin işi olmadığını öğreniip... Neyse benim gibi oynamayan bir iki salak kalmıştır belki, sonunu anlatmıyim. Evet eveet, güzel bi oyundu şimdi daha net hatırlıyorum..

İlk oyunun yapımcı firmasını hatırlayan var mı? Ion Storm. Kapandı gitti, en son oyunları da Anachronox'tu hatta. Kısacık hayatında üretebildiği tek iyi oyun da buydu. Daikatana ile sektörün hamam oğlanı olmuş bir firma için iyi bir başarı. Başarılıydı, çünkü yapımcısı Warren Spector'du. Thief ve system Shock (ki System Shock benim Top 10 listemin başındadır) oyunlarının arkasındaki isim.. Karakterinizi farklı yeteneklerde geliştirebilmeniz ve her görevi bu konuda verdiğiniz kararlara göre farklı bir şekilde tamamlayabilmeniz oyunu "ilginç" kılan şeylerdi..

İyi haber: hepsi ikinci oyunda da aynen geçerli, üstelik ilk oyundaki eksiklikler giderilmiş bir şekilde. Öncelikle, piyasaya çıkan her yeni oyunda olduğu gibi grafik motoru değiştirilmiş. İlk oyun UT motorunu kullanıyordu, ikincisi Unreal II motorunu kullanacak. Unreal II piyasaya henüz çıkmadığı için ne menem bişey olacağını henüz bilmiyoruz, ama muhteşem görüneceği kesin. (UT 2003 çıktı demeyin, aynı şey değil.) Üstelik motoru utanmadan daha da geliştirmişler. Hatta Epic firmasındakiler (Unreal Warfare motorunun yapımcı firması) "ulan bizim motor bunu da yapabiliyo muymuş?" diye hayrete düşmüşler, anlayın artık. Kötü haber: benim gibi fiyatlar düştü diye ağzınızın suyu akarak aldığınız o GeForce 2 MX'ler oyunu çalıştırmaya yetmeyecek. Elbette oyun çalışacak, ama minimum çözünürlük ve detayda. Yok ben abancam diyenler gidip paşa paşa minimum GeForce 3'lerini hazır edecek, o da hayvani ram ve işlemci destekli olmak şartıyla. E kardeşim biraz daha sabretseydiniz de şu MX'in keyfini sürseydim. Yıllardır 8 MB'lık kartla idare ettikten sonra bi sefasını süremeden "bu yetmez, git yenisini al!" diyosunuz...

Konuya gelirsek, ki gelmesek daha iyi olur aslında, bişey bilen yok. Her nasılsa ilk on dakikayı oynamalarına izin verdikleri bi grup editör de "abi çok karanlıktı hiçbişey göremedik!" diyolar. Hakikaten, şu an için tek bildiğimiz oyunun başlarının oldukça karanlık ortamlarda geçtiği. Bunun dışındaki herşey muamma. Area 51'den bahsedenler de var, JC Denton'un aslında uzaylı olduğundan da.. (bkz. avault.com forumları) Ortalığa şu ana dek sadece birkaç tane screenshot dağıtılmış. İlk oyundaki Paul Denton'un (ve diğer karakterlerin) ikinci oyunda görünüp görünmeyeceği şimdilik belli değil. JC Denton içinse garanti veriyorlar, ikinci oyunda kendisi kesinlikle bulunuyor. Amaa.. onu kontrol eder misiniz bilemiyoruz diyorlar! Yani kendisi bir figurandan ibaret olabilir. Şu anda en çok tutulan "konu tahmini" ilk oyunda karşılaştığımız Alex Denton'u kontrol edeceğimiz şeklinde. Atış serbest, siz de sallayın bişeyler..

Arayüzün değiştirildiğini ve yeni yetenekler eklendiğini kesin olarak biliyoruz. İyi de olmuş aslında, ilk oyunda bazı arayüz problemleri mevcuttu. Başkaa.. Başka da bişey bilmiyoruz arkadaşlar. Askeri sırlardan bile daha iyi saklanıyor diğer mevzular. Kesin olan tek şey, vaad ettiklerinin yarısını bile gerçekleştirebilirlerse en az bir ay hepimizin iptal olacağı. İşin kötüsü ben askere gidiyorum. Bi de onaltı aylık çıkarsa yandım.. Deus Ex izni verirler mi aceba?

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2021 14:57
Kalan Karakter : 300 Gönder
Deus Ex 2

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×