DOOM Eternal, toplamda 450 milyon dolar kazandırmış

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 2.03.2021 - 13:04
Serinin en başarılı oyun olan Doom Eternal için eski bir id Software çalışanından gelirlere dair yeni bilgiler paylaşıldı. Rekor üstüne rekor!

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Bethesda, DOOM Eternal için selefi DOOM'un (2016) lansman gelirlerini ikiye katladığını duyurmuştu. Seride yeni bir rekora imza atan oyun çok hızlı bir şekilde başarılı satışlara ulaştı ve çok sevildi. Şimdi ise eski bir id Software çalışanı tarafından bildirilene göre kayıtlara dolar olarak oyunun değerini ekleyebiliyoruz.

DOOM Eternal geliri 450 milyon doları aşmış durumda

Eski id Software gelir tasarımcısı ve ürün yönetimi lideri David Saunders'a göre, DOOM Eternal oyunu ilk dokuz ayda toplamda 450 milyon doların üzerinde gelir elde etmiş. Saunders şimdilerde Gearbox ile çalışıyor. Bu bilgi geliştiricinin LinkedIn profili üzerinden paylaşıldı ancak şu anda profil erişilebilir değil. Bu anlamda Bethesda tarafından yapılmış resmi bir duyuru olarak yaklaşmamak gerekiyor. Yine de elimizde bir ekran görüntüsü var.

DOOM Eternal, toplamda 450 milyon dolar kazandırmış

Burada dikkat çeken konu ise DOOM Eternal'in diğer oyunlar gibi ganimet kutuları, kart paketleri ya da diğer türlü oyun içi satın alımlar içermemesi. Yalnızca tek oyunculu bomba gibi bir oyun çıkarmak ve onu doğru şekilde desteklemek işte böyle harika sonuçlar doğurabiliyor. Bu da video oyunları endüstrisinin bir başka noktasına dikkat çekiyor, bugünlerde geliştiricilerin unutmakta olduğu bir başka noktasına...

DOOM Eternal, toplamda 450 milyon dolar kazandırmış

İncelememizde "Sinir ve strese birebir gelen oynanışı ile Doom Eternal, 2016 yılında çıkan oyunun izinden gidiyor ve oyun severlere katıksız bir aksiyon sunmayı başarıyor" ifadeleriyle tanımladığımız oyun gerçekten oyuncular tarafından da hayli sevildi. Geçen yılın en iyi oyunlarını seçtiğimiz "2020 yılının en iyi oyunları" içeriğimizde de oyuncular tarafından yılın en iyi FPS oyunu seçilmişti. Haliyle bu kadar sevilen bir oyunun müthiş gelirlere ulaşması için ganimet kutularına ihtiyaç duymamasını anlıyoruz.

Aynı zamanda geçtiğimiz yılın sonunda Nintendo Switch sürümü de çıkmıştı. Oyun için gelen genişleme paketi "The Ancient Gods" ile bu başarılı tek oyunculu deneyim geliştirilmiş, daha öncesinde de oyun Xbox Game Pass sistemine eklenmişti. Bethesda'nın Microsoft tarafından satın alınması görünen o ki DOOM serisinin satışlarına da olumlu şekilde yansımış. Peki sizler oyun hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 17:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 22:15
Asıl önemli olan geliştirme maliyetinin ne kadar olduğu.
MK Okuru
MK Okuru 4.03.2021 11:20
Geliştirme maliyeti 449 milyon dolar değil, kaynak da göstermemişsin. Geliştirme maliyeti hakkında herhangi bir bilgi yayımlanmadı.
MK Okuru
MK Okuru 3.03.2021 12:57
Gelistirme maliyeti 449 milyon dolarmis.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 20:04
??????
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 14:46
Series X de 12 teraflops ta bi deneyim edelim bakalım oyunu
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 18:24
hahaha o nasıl bir laf ya.. 60 fps demek de yetmiyor heralde artık.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.03.2021 16:08
7.500.000 kopya satmış aşağı yukarı kötü bir rakam olmasada daha fazlasını hakediyor diye düşünüyorüm bu oyun harbiden adı gibi nihai fps oyunu yav
Kalan Karakter : 300 Gönder
DOOM Eternal, toplamda 450 milyon dolar kazandırmış

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×