Edebiyatçılıkla Suçlanan Adam

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Kitap okumayy bir aly?kanlyk haline getirirsen e?er , bir gün takip etti?in yazarlar oldu?unun farkyna varyrsyn.
Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirirsen eğer , bir gün takip ettiğin yazarlar olduğunun farkına varırsın. Her gün bir gazeteyi satın almayı alışkanlık haline getirdiğin gibi o yazarın kitaplarını almaya başlarsın.

Terry Pratchett benim için bu yazarlardan biridir. Fantazi-mizah türünde eserler veren ve dünyanın bir çok ülkesinde fanatik hayranları olan bir edebiyatçıdır. Her fantazi romanında görmeye alıştığımız karizmatik insanüstü kahramanları onun kitaplarında bulamazsınız. Tam tersine böyle kilişelerle dalga geçer. Bu kadar salak adamla dolu bir romanı neden bu kadar çok sevdiğimi açıklamak gerçekten zor.

Bir dünya düşle , disk şeklinde olsun , dev bir kaplumbağa ( dört fil yardımıyla ) bu dünyayı sırtında taşısın. Bu dünyada bazı insanların tek amacının bu kaplumabağının cinsiyetini keşfetmek olabiliceği aklına gelebilir mi? Ölümün bir gün sıkılıp işten ayrılacağını hiç düşledin mi? Ölemeyen salak salak insanların sağa sola koşturduğunu….

Kaybetmekte bir numara olan Ricewind in maceralarını okudukça sen de bu kitapların yenilerinin çıkmasını sabırsızlıkla bekleyeceksin. Akıllı ağaçtan yapılmış bir yürüyen sandığın ne kadar tehlikeli olduğunu bu romanlarda anlıyacaksın. Bu kitaplarda seni dişleri dökülmüş bir conan ; büyücü olmakta ısrarlı bir kız ; ölümün çırağı Mort gibi ilginç karakterler bekliyor.

Terry Pratchett türkçeye çevrilen ilk kitabı Büyünün Rengi.

Bu kitapda büyücü olan ama içine giren büyü yüzünden büyü yapamayan Ricewind’in macelarına tanık oluyoruz. Tabi diskdünya turisti dötgözlü tuhaf İkiçiçek ve akıllı sandığı da ona eşlik ediyor.
“Kesinlikle olmaz!”
SANA ÇOK HIZLI BİR AT ÖDÜNÇ VEREBİLİRİM
“Hayır!”
CANIN HİÇ YANMAZ.
“Hayır!” Ricewind arkasını dönüp kaçtı. Ölüm onun gidişini izledi ve acı bir ifadeyle omuz silkti.
GEBER E Mİ! , dedi Ölüm.”

Başka bir alıntı
“Orda dikilip durma ,” dedi kılıç .”Çekip çıkar beni”
“Ne ?” dedi Rincewind. Göğsü hala inip kalkıyordu
“Çekip çıkar beni” diye tekrarlardı Kring. “ Bunu ya yaparsın yada önümüzdeki bir milyon yılı bir kömür damarında geçiririm. Bir keresinde bir göle atıldığımı anlatmış mıydın sana?”

Yazarın Fantastik Işık , Eşit Haklar Eşit Ayinler, Mort adlı romanları da türkçeye çevrildi. En kısa zamanda almanızı öneririm.

Gelecek aya bilimkurgu ustası Frank Herbert ile karşınızda olacağım.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 22:27
Kalan Karakter: 300 Gönder
Edebiyatçılıkla Suçlanan Adam
İlginizi Çekebilir