Eğer oyuncuysanız, Çin hükümetine göre boş bir insansınız

Eğer oyuncuysanız, Çin hükümetine göre boş bir insansınız

Furkan Güler
Furkan Güler 8.03.2018 - 11:53
Çinli devlet yetkilileri, video oyunlara hiç sıcak bakmıyorlar.

Çin Hükümeti'nin geçen sene duyurduğu ve bazı pilot bölgelerde uygulamaya başladığı Sosyal Kredi sistemini belki duymuşsunuzdur. Telefonlara yüklenen bir uygulama ile vatandaşlarını izleyen Çin hükümeti, vatandaşlarına A B C D olarak not vermeye başladı. Sosyal hayatta elde ettikleri başarılara göre vatandaşlarına puan verecek olan Çin, düşük puanlı vatandaşların evlenmesine dahi izin vermeyecek. Hatta ülkede otel odası kiralama, seyahat bileti alma gibi konularda da öncelik yüksek puanlı vatandaşlara verilecek. Bu uygulamanın resmi olarak 2020 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Çin'in sosyal kredi sistemi, oyuncuları da vurdu

Ancak Çin'de yayın hayatına devam eden Caixin isimli dergide ortaya çıkan bir röportaja göre, Çin hükümeti video oyun ile içli dışlı olan insanların da puanlarını düşürecek. Belirtilenlere göre günde 10 saat video oyunu oynayan bir kişi, hükümete göre boş bir insan olarak görülüyor. İnsanların aldıkları sorumluluklara göre puanlarının yükseltileceği sistemden milyonlarca insan şikayetçi durumda. Fakat devlet yetkililerinin herhangi bir geri adım atma düşüncesi şimdilik bulunmuyor.

Video oyun bağımlılığının çok yüksek olduğu Çin'de, hükümetin oyunculara böylesine ilginç bir bakış açısı ile bakması tüm dünyanın dikkatini çekti.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 22.10.2020 01:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.03.2018 22:07
Bu uygulamanın absürtlüğünden bağımsız olarak söylüyorum.Günde 10 saatin üzerinde oyun oynayan adam gerçekten de boş bir adamdır.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.03.2018 15:30
Aklıma birden Black Mirror geldi nedense ??
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2018 16:42
Siz siyasiler çok dolusunuz zaten.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 8.03.2018 14:22
burada yapılsa diktatörlük olurdu. demek orada diktatörlük farklı bir kavram
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2018 01:16
parti devleti oldugu için. devlet kapitalizmin zirvesini yaşıyorlar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
kahvebitti
kahvebitti 8.03.2018 18:44
Çinde iç savaş çıkarsa 2bin yıldan beri ayakta olan bir ülke bunca zamandır ne isyanlar atlattı ama çinliler bu durumlarda yaptıgı ruh hastası tedbirler başlamadan bitirir o isyanı ve önümüzde çok güzel bir örnek var genç nüfusunun tamamı cahil yada obez bir kitleden oluşan amerika bu oyun vs nin abarıtısının sonucu Türkiye amerika gibi sömürge vs kuran sömüren bir ülkede degil bizde olması durumunda ülkenin yok olması demektir herşeyi tadında kararında yapmak en iyisidir
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×