Gölge Krallığı

Emre Ede
Emre Ede 3.06.2010 - 12:31
Kılıçlar, büyü ve sonsuza dek sürecek olan bir kavga

Artemis Yayınları'ndan çıkan ve Diablo serisinin üçüncüsü olan kitap Richard a Knaak tarafından yazılmış. Kitapta, cennete gitmeyi başaran bir şehrin halkından kalanları aramak için kiralanmış paralı asker yüzbaşısı, onu kiralayan büyücü ve onların yanında zoraki yer alan bir ölümbüyücüsünün hikayesi anlatılıyor.

Cennete gitmeyi becermiş tek şehrin kalıntılarına geldiğinde pek birşey bulamayan paralı asker ve adamları, ayrılmak üzere iken şehrin tekrar oluşmasına tanık olurlar ve şehirden içeri girerler. Şehrin girişinde neşeli ve bulacakları hazinenin miktarı ile hevesli olan insanlar, şehirden çıkışı bulamayınca, ve şehrin hükümdarının üstün misafirperverlikleri sayesinde şehirde bir süre kalmaya karar verirler. Bu cennet gibi yerden pek kimse ayrılmak istemese de zamanla aileleri olanlar ayrılmak isteyecektir. Ancak ortadan kaybolmalarla şehir yavaş yavaş çekiciliğini yitirir.

Kitap genel olarak akıcı bir dille yazılmış. Gölge Krallığı, Diablo serisinin, birbirinden bağımsız olan üçüncü kitabı. Kitap genel anlamda "bir solukta" okunan cinsten. Etkileyici ve sürükleyici bir hikaye ciddi ve düzenli bir dille daha da etkileyici hale getirlmiş. Aslında genel olarak kitap bir fantastik-gerilim romanı. Bu serinin diğer kitaplarına göre oldukça değişik çünkü serinin diğer iki kitabı, fantastik-macera tarzında olmuştu.

Diablo serisinin ilginç taraflarından biri de kitapların oyundan esinlenmiş olarak yazılmaları. Yer isimleri genel olarak oyundaki yer isimleri ile aynı. Konular pek değil ama iblisler ve yerler aynı. Sanırım esinlenme bu kadarla kalmış. Baş kötüler olarak Dablo, Baal ve Mephisto geçiyor. Bu isimlerin karşılarına da kitaptaki kahramanları koyun. Macerayı ve mücadeleyi başlatın.

Genel olarak Diablo serisi kitapları oyuna göre biraz daha gölgede kalmış öykülerden oluşuyor. Gölge Krallığı, bir macera romanı olarak sürükleyici özelliğini korumasına rağmen, gerilim romanı olarak biraz zayıf kaldığını itiraf etmeliyim. Yaratılmaya çalışılan gerilim, iyi bir okuyucu için pek de etkileyici değil. Ama macera öğeleri kitabı kurtarıyor. Sabahtan başladığınız kitabı akşama bitirmiş olmanız oldukça olası.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 10:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Gölge Krallığı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×